Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pełnosprawni na rynku pracy

Izabela Krzewska [email protected]
sxc.hu
60 niepełnosprawnych osób z regionu podlaskiego skorzysta ze szkoleń, które pomogą ich w rozwoju zawodowym.

Doradztwo zawodowe, nauka pisania CV i listu motywacyjnego, kwalifikacyjny kurs zawodowy, płatne praktyki i staże zawodowe. To tylko część elementów kompleksowej aktywizacji społeczno-zawodowej osób niepełnosprawych w ramach projektu "Integracja + Kwalifikacje + Doświadczenie = AKTYWIZACJA". Realizuje go Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku.

- Projekt realizuje idee kształcenia ustawicznego osób niepełnosprawnych, które po ukończeniu szkoły średniej są często pozostawione samym sobie - mówi Ewa Małek, koordy-natorka projektu. - Nasz projekt zakłada wsparcie zawodowe i psychologiczne przez cały okres uczestnictwa w projekcie.

Przedsięwzięcie adresowane jest do 60 bezrobotnych i zatrudnionych mieszkańców woj. podlaskiego w wieku 18-64 lata, z orzeczeniem o niepełno-sprawności w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym. Chodzi o osoby z dysfunkcją narządu wzroku (20 osób), z dysfunkcją narządu słuchu (10) oraz osoby niepełnosprawne ruchowo (30).

W ramach projektu powstanie m.in. pierwsza w regionie pracownia tyfloinformatyki. Umożliwi ona osobom niedowidzącym i niewidomym odbycie kursu kwalifikacyjnego w zakresie tyfloinformatyki (projektowania stanowiska pracy, konfigurowania i technologii wspomagającej osoby z dysfunkcją wzroku w użytkowaniu komputera) oraz technika prac biurowych.

Do pozostałych uczestników skierowane są zajęcia dla specjalistów DTP (grafik komputerowy), poligrafów cyfrowych, florystów z obsługą kasy fiskalnej, sprzedawców, hotelarzy z modułem języka obcego, oraz palaczy kotłowni CO wraz z uprawnieniami spawacza metodą MIG/MAG.
Dokumenty rekrutacyjne można składać do 20 stycznia (formularz rekrutacyjny dostępny na stronie internetowej projektu oraz kserokopia orzeczenia o niepełnosprawności). Od 21 stycznia do 28 lutego kandydaci odbędą rozmowy kwalifikacyjne.

Projekt rusza w marcu 2013 r. i potrwa do końca 2014 r. W tym czasie jego uczestnicy odbędą 150 godzin praktyk zawodowych (pracujący - 35 godzin praktyk). 20 osób będzie miało również możliwość odbycia 3-miesięcznych staży zawodowych.

Organizatorzy zapewniają uczestnikom projektu: wyżywienie, zwrot kosztów dojazdu na zajęcia, materiały szkoleniowe, ubezpieczenia, zwrot kosztów opieki nad dziećmi, stypendium szkoleniowe i stażowe, zapewnienie usługi tłumacza języka migowego i asystentów osób niepełnosprawnych. Przed rozpoczęciem kursów każdy z uczestników skorzysta z konsultacji lekarskich - lekarza medycyny pracy oraz ewentualnie innych specjalistów np. okulisty, laryngologologa.

Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna