Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękno w domu

Agnieszka Zalewska
Storczyki - mnóstwo odmian, powiew egzotyki, tajemnicze kwiaty strefy tropikalnej. Bez większych problemów możemy cieszyć się nimi w domu.

Zanim zdecydujemy się na kupno storczyka w kwiaciarni i rozpoczęcie jego uprawy w warunkach domowych, warto poznać kilka zasad, których przestrzeganie zapewni nam sukces.

Przyda się kompas
Wschodnie i zachodnie okna są idealne dla większości storczyków. Południowe okno trzeba latem zasłaniać, kiedy tylko zaczną padać na nie promienie słoneczne. Można to również zrobić za pomocą roślin, które lubią słońce. Storczyki lubią towarzystwo paproci i cibora, które skutecznie zwiększają wilgotność powietrza oraz kaktusów, oplątwy i bromeli, z którymi rosną razem w naturalnym środowisku.

Odpowiednie światło
W tropikach słońce dociera do roślin równomiernie prze cały rok. Inaczej jest u nas. Latem dni są długie i pełne światła, zaś zimą krótkie i ciemne. Storczyki, które rosną na naszych parapetach w lecie są narażone na nadmierne światło, zimą zaś mają go zbyt mało. Szczególnie niebezpieczna jest dla kwiatów wczesna wiosna, kiedy rośliny są jeszcze przyzwyczajone do zimowych warunków, a dni się wydłużają i światła jest coraz więcej; może ono wręcz uszkodzić liście. Wczesną wiosną dobrze jest zmniejszyć naświetlenie i zasłonić okno np. firanką.

Na podstawie wyglądu liści można zdobyć informację czy roślinie potrzebne jest światło czy nie. Jeśli liście mają barwę żółtozieloną lub czerwoną oznacza to, że światła jest zbyt dużo. Decydująca jest również odległość od szyby, gdyż nawet metr od niej ilość promieni słonecznych zmniejsza się o połowę.

Właściwa temperatura
Zróżnicowane zakresy temperatury w strefach, w których żyją storczyki, w warunkach domowych możemy zredukować do zaledwie trzech: chłodnej, umiarkowanej i ciepłej. Istotne są przy tym nie tylko temperatury maksymalne, lecz również różnica między najwyższą temperaturą w dzień i najniższą w nocy, bo to ona właśnie wiele storczyków pobudza w określonym czasie do kwitnienia.

Dobre podłoże
Podłoże dla storczyków musi spełniać pewne wymagania: powinno dawać im oparcie, stwarzać wilgotne środowisko wokół korzeni i dopuszczać do nich powietrze. W mieszance na podłoże powinny znaleźć się torf i kora.

Torf dobrze zatrzymuję wilgoć i nie zawiera prawie żadnych składników pokarmowych. Kora ma dużą powierzchnię i stabilną strukturę i niską zawartość składników pokarmowych. Po okresie około dwóch lat całe podłoże jest już rozłożone przez mikroorganizmy, więc storczyki trzeba przesadzać. Jeśli tego nie zrobimy, nasz kwiat mogą zaatakować grzyby i bakterie.

Podlewanie i nawożenie
Rośliny najlepiej podlewać wodą deszczową, gdyż również w warunkach naturalnych storczyki otrzymują tę pozbawioną wapnia wodę. Jeśli jest to niemożliwe, zaleca się mieszać wodę wodociągową z wodą destylowaną w stosunku 2:1.

W okresie wegetacji storczyki potrzebują nawożenia. Dostępne w handlu nawozy dla storczyków są w sposób optymalny dopasowane do potrzeb roślin. Jeśli nie mamy możliwości ich kupowania, możemy stosować normalny nawóz do roślin ozdobnych, w czterokrotnie mniejszym stężeniu niż podano na opakowaniu.
Podlewanie i nawożenie należy dostosować do zmian w okresie wegetacji. Późną jesienią, gdy światła jest coraz mniej, spowolnieniu ulega wzrost rośliny i potrzebuje ona mniej składników pokarmowych. Dlatego też podlewanie i nawożenie należy nieco ograniczyć. Na przykład mieszańca Phalaenopsis rosnącego w średniej wielkości doniczkach podlewamy obficie tylko raz w tygodniu. Woda może wypłynąć dołem z doniczki, lecz roślina nie może w niej stać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna