Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymim szlakiem

Marta Gosk
W roku 1994 przed gmachem Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży postawiono pomnik papieża na pamiątkę jego wizyty w tym miejscu. Pomnik znajduje się na pl. Jana Pawła II, którego nazwa obowiązuje od 1989 r.
W roku 1994 przed gmachem Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży postawiono pomnik papieża na pamiątkę jego wizyty w tym miejscu. Pomnik znajduje się na pl. Jana Pawła II, którego nazwa obowiązuje od 1989 r.
Mija właśnie 18 lat od wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Łomży. W dniach 4-5 czerwca 1991 r. nasze miasto było przystrojone biało-żółtymi flagami, a na ulicach i w domach łomżyniaków wyczuwało się świąteczny nastrój.

O pielgrzymce Jana Pawła II do Łomży przypomina wiele miejsc. Takim miejscem jest niewątpliwie rozległy plac na osiedlu Południe, gdzie dziś znajduje się skate-park. W jego otoczeniu odsłonięto pomnik - liść upamiętniający lądowanie papieskiego helikoptera. Kolejne miejsce - symbol papieskiej obecności to kościół Miłosierdzia Bożego (dziś sanktuarium) z Ołtarzem Papieskim, a także pobliski park Jana Pawła II Papieża Pielgrzyma. Obecnością papieża naznaczony jest także dziedziniec seminaryjny, skąd przemawiał do wychowanków i nauczycieli Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. Co ciekawe, Papież Polak spotkał się z alumnami na "swoim" placu noszącym już wówczas jego imię (pl. Sienkiewicza przemianowano bowiem na pl. Jana Pawła II już w 1989 r.).

Nie była to pierwsza wizyta Karola Wojtyły w Łomży. Gościł on w naszym mieście w 1966 r., w ramach obchodów Milenium Chrztu Polski. Warto w tym miejscu wspomnieć o samych przygotowaniach do uroczystości milenijnych. Wierni, z inspiracji lokalnych księży, podejmowali tzw. czyny okolicznościowe (budowanie kapliczek, a nawet kościołów). Niezwykle ciekawy był pomysł ks. Antoniego Roszkowskiego, aby wybudować świątynię w miejscu dawnego kościoła św. Wawrzyńca w Starej Łomży.

Na uroczystościach diecezjalnych w Łomży, w dniach 6-7 sierpnia 1966 r., do wiernych przemawiał kardynał Stefan Wyszyński, który przypomniał o swoich związkach z ziemią łomżyńską. Kazanie wygłosił też m.in. Karol Wojtyła. W uroczystościach milenijnych wzięło udział kilka tysięcy osób, niemniej w tym gronie dało się zauważyć niewielki odsetek ludzi młodych. Nie był to przypadek, a wynik celowego działania ówczesnego aparatu władzy, który chciał ograniczyć liczbę wiernych uczestniczących w spotkaniu z prymasem. Cel ten został częściowo osiągnięty, bowiem w tych samych dniach w naszym mieście zorganizowano zakończenie obchodów 1000-lecia Łomży (w ramach obchodów 1000-lecia Państwa Polskiego rozpoczętych w 1958 r.). Alternatywne imprezy masowe odbywały się nie tylko w Łomży, ale też w Nowogrodzie, w Wiźnie i w Śniadowie.

W życiu religijnym diecezji łomżyńskiej wyjątkowy był też rok 1975, kiedy nasza diecezja obchodziła pięćdziesięciolecie swego istnienia. Łomża po raz kolejny gościła przyszłego papieża oraz Prymasa Tysiąclecia. Pomnik pierwszego z wielkich Polaków czuwa dziś nad łomżyńskimi seminarzystami, a pomnik kardynała Wyszyńskiego dumnie strzeże łomżyńskiej katedry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna