Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy kongres ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni. Gościem specjalnym "Jaśmina" - aplikacja polityczna

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Pierwszy kongres ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni. Wystąpić ma gość specjalny, który „zmieni oblicze polskiej polityki”
Pierwszy kongres ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni. Wystąpić ma gość specjalny, który „zmieni oblicze polskiej polityki” Szymon Starnawski /Polska Press
W sobotę chwilę po godzinie 11 w Warszawie rozpoczął się pierwszy kongres ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni. Gościem specjalnym okazała się "Jaśmina", czyli polityczna aplikacja. - Wspaniały naród zamiast być teamem, zespołem, zwycięską sztafetą zostaje na końcu, bo trener poszczuł sportowców na siebie. Kaczyński wysłał nas na wojnę z samymi sobą - mówił lider ruchu Szymon Hołownia.

W sobotę chwilę po godzinie 11 w Warszawie rozpoczął się pierwszy kongres ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni. Podczas wydarzenie zapowiadany był gość specjalny, który " na trwałe zmieni oblicze polskiej polityki".

Gościem specjalnym okazała się "Jaśmina" - polityczna aplikacja na telefony.

– To jest naprawdę przełom w polskiej polityce. Jesteście dzisiaj jego świadkami. Pierwsza w Polsce aplikacja polityczna, która da wam możliwość głosowania w ważnych dla Polski sprawach, a za chwilę będzie informowała was o eventach odbywających się w waszej okolicy, o tym co warto dzisiaj zrobić, będzie podawała porady, próbowała być z wami jak najbliżej tak, byśmy korzystali z tego, że jesteśmy cyfrowym społeczeństwem, mogli budować jak najlepszą, najbardziej demokratyczną i rozmawiającą ze sobą RP – stwierdził Szymon Hołownia.

Hołownia: Między nami jest stan wojny

Hołownia zaczął od podziękowania wszystkim, którzy są na kongresie. - Pamiętam, że dwa lata temu byłem sam (...) zastanawiając się, co może taki człowiek jak ja zrobić z tym wszystkim, z całą polityką - ciągnął.

- Co mnie obchodzą ich kadencje, ich koryta, do których przyspawali się i nie chcą odpuścić. Mnie obchodzi mój świat, świat mojego dziecka - zaznaczył. - Lepszy świat dla pokolenia mojej córki to zielona demokracja, to więcej powietrza, to wspólnota, to solidarność, jeden wspierający drugiego, a co mamy zamiast tego? - pytał.

- Wspaniały naród zamiast być teamem, zespołem, zwycięską sztafetą zostaje na końcu, bo trener poszczuł sportowców na siebie. Kaczyński wysłał nas na wojnę z samymi sobą - podkreślił.

Hołownia zwrócił uwagę na kwestie klimatyczne oraz stwierdził, że "postulat odejścia od węgla jest jednym z najważniejszych, o którym mówimy w naszym programie". - My pokazujemy perspektywę, która jest realna i możliwa do wykonania. Świadoma tego, że 20 lat opóźnienia daje nam naprawdę bardzo trudną sytuację na starcie. Nie mam żadnych wątpliwości co do tego, że Polska powinna odejść od węgla jak najszybciej - tłumaczył.

Wyraził nadzieję, że uda się to zrobić do 2035 roku. - Jeżeli uda nam się z tej daty uszczknąć rok, będzie to nasze wielkie zwycięstwo - ocenił.

Lider ruchu podkreślił, że Polska 2050 jest zieloną demokracją.

Odsunięcie PiS od władzy

Hołownia zaznaczył, że pierwszym celem jest odsunięcie PiS od władzy. - Na naszych oczach bezczelne kradnie się nam demokrację. Za nasze własne pieniądze napuszcza się jednych na drugich (…). Zróbmy coś z tym wreszcie – mówił odnosząc się do rządów Prawa i Sprawiedliwości.

- Wszyscy widzimy, że ta formacja już się kończy. Już trzeszczy w szwach. Od fundamentów już czuć stęchlizna, ona gnije. Obiecywali nie kraść, kłamali, kradną jeszcze bardziej niż inni, to arcymistrzowie kieszonki, jedną ręką dają ci 500, ale drugą wyciągają ci z portfela 1000. Rozdają stołki, pieniądze, przysługi, wystarczy, że napiszecie maila zaczynającego się od słowa wujku - mówił.

Ocenił, że "obiecywali sprawiedliwość", a "robią oddział zamknięty". - Obiecywali brak afer, kłamali, Obajtek, Sasin, Misiewicz to tylko kilku pierwszych z brzegu, wciąż nierozliczonych, bezkarnych - ciągnął. - Obiecywali skromność, pokorę i umiar, kłamali, podwyżki, nagrody, marnowanie publicznych pieniędzy na tępą propagandę, czy betonozę - dodał.

Zaznaczył jednak, że nie wystarczy odsunąć PiS od władzy. - Następnego dnia od 7 rano trzeba zacząć leczyć Polskę. Bo dzisiaj można o Polsce powiedzieć wiele, ale nie że jest zielona czy demokratyczna. Dziesiątki naszych ekspertów przygotowało już i to nie jest przesada tysiące stron programów naprawczych - podkreślił.

Najważniejsze zmiany

Hołownia podczas kongresu wymienił także punkty, jakie znajdą się programie Polski 2050.

– Pierwsza myśl, pierwszy pomysł, pierwszy plan – zlikwidować całkowicie TK i dać zwykłym sędziom sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych możliwość odwoływania się wprost do Konstytucji. Ten mechanizm działa w wielu krajach UE i sprawdza się znakomicie – stwierdził.

Oprócz tego planowane jest aby w Polsce do 2030 roku zniknęły domy dziecka. - Zmienimy system pomocy dzieciom bez mamy i taty tak, aby każde dziecko znalazło swój dom i swoją rodzinę, a specjaliści, którzy dziś opiekują się dziećmi w domach dziecka, wspierali zastępczych rodziców - tłumaczył.

W kontekście kościoła zapowiedział likwidację Funduszu Kościelnego i zastąpienie go dobrowolnym odpisem podatkowym. Oprócz tego "w ciągu pierwszych 100 dni po objęciu władzy, powstanie specjalny zespół prokuratorów Prokuratury Krajowej do prowadzenia i nadzoru śledztw w sprawie przypadków pedofilii wśród duchownych".

Hołownia także przekazał postulat obniżenia wieku, w jakim można głosować do lat 16. – Chcemy podkręcić mikrofon młodym, przecież do dla nich, my starsi układamy ten świat. Powinno być ich głośniej słychać, nie tylko na ulicach, w Sejmie, w samorządach. (...) Dzisiejsi 16-latkowie to często osoby bardzo świadome politycznie - mówił.

- Początkowo umożliwimy młodym głosowanie w wyborach samorządowych, a gdy uda się zmienić Konstytucję to również w wyborach do Sejmu i Senatu i wyborach prezydenckich. Nie ma żadnego powodu, żeby 16-latkowie dzisiaj nie głosowali - ocenił.

W programie także planowane jest ustanowienie lekarza osobistego dla każdej osoby. - Lekarz ten będzie nie tylko nas leczył, będzie również przewodnikiem i opiekunem po całym skomplikowanym systemie ochrony zdrowia - tłumaczył lider ruchu Polska 2050. - Skieruje nas na bezpłatny generalny bilans naszego zdrowia, gdy skończymy 40, 50 i 60 lat – dodał.

Natomiast "kluczowe zmiany podatkowe uzgadniane będą zawsze do końca czerwca roku poprzedzającego ich wejście w życie", żeby Polacy nie byli nimi zaskakiwani do końca listopada.

Kobosko: Nie jesteśmy tylko ruchem politycznym

Głos jako pierwszy zabrał Michał Kobosko. - Pamiętacie co o nas mówili? Że nie damy rady, że nas nie będzie. Najpierw, że nie uda nam się zebrać podpisów. Zebraliśmy nawet więcej. Po wyborach znowu mówili, że to już koniec, a jednak to nie jest koniec ani
Szymona Hołowni ani naszego ruchu - mówił.

Podkreślił, że pomimo tego, że nie mają klubu w Sejmie, to "nasze posłanki i nasi posłowie oraz senator pracują ciężko zawstydzając inne kluby parlamentarne".

- Nie jesteśmy tylko ruchem politycznym, jesteśmy ruchem obywatelskim Polek i Polaków. Jest nas dzisiaj 26 tysięcy wolontariuszy, mamy ponad 2000 zarejestrowanych członków stowarzyszenia - zaznaczył.

Dodał, że przez rok zebrano 7,5 milionów złotych.

"Na trwałe zmieni się oblicze polskiej polityki"

"Czwartego września zapraszam wszystkich was na wielkie wydarzenie - Pierwszy Kongres Ruchu Polska 2050. Będą setki osób z całej Polski, będzie gość specjalny, który mam nadzieję na trwałe zmieni oblicze polskiej polityki" – zapowiadał na Twitterze Hołownia.

Hołownia zaznaczył, że po tej dacie "na trwałe zmieni się oblicze polskiej polityki". – Po czwartym września nic nie będzie takie, jak było do tej pory – mówił.

Na razie tożsamość gościa specjalnego pozostaje tajemnicą.

Podczas kongresu ma zostać przedstawiony między innymi program ruchu. - Przedstawimy nasz program, naszą wizję Polski, zobowiązania, które podejmujemy, idąc drogą zielonej demokracji – podkreślał Hołownia.

Na YouTubie tuż przed kongresem Hołownia obiecywał: - Przedstawimy Wam potężny ruch społeczno-polityczny, pokażemy, co stoi u podstaw jego działania, co go napędza i co jest źródłem jego wiedzy eksperckiej. Poznacie ludzi, wizje, idee i bardzo konkretne rozwiązania programowe.

- Moje przemówienie na kongresie pokaże esencję naszego programu - przez poszczególne zobowiązania, które będziemy podejmować, spróbujemy opowiedzieć, jak Polska może wyglądać już za kilka, kilkanaście miesięcy. Pokażemy, jaka jest wizja Polski 2050 dla naszego kraju w bardzo wielu obszarach: socjalnym, solidarności, gospodarki, demokracji, edukacji, ekologii - mówił Hołownia w rozmowie z PAP.

Ostatnie sondaże

Kongres Polski 2050 odbywa się w momencie, kiedy poparcie dla ruchu spada prawie proporcjonalnie co do wzrostu poparcia dla Koalicji Obywatelskiej po powrocie Donalda Tuska.

Teraz ruch Hołowni zajmuje trzecie miejsce – po Prawie i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej z poparciem, które krąży wokół 13 procent.

Początek ruchu związany był z wyborami prezydenckimi, w których Hołownia zajął trzecie miejsce, za Andrzejem Dudą i Rafałem Trzaskowskim, z poparciem na wysokości 13,87 procent.

24 sierpnia 2020 r. zostało zarejestrowane stowarzyszenie Polska 2050, a 26 marca 2021 r. - partia polityczna Polska 2050 Szymona Hołowni.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwszy kongres ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni. Gościem specjalnym "Jaśmina" - aplikacja polityczna - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna