Pierwszy w regionie szpital z certyfikatem. Tutaj leczą bez...

  Pierwszy w regionie szpital z certyfikatem. Tutaj leczą bez bólu

  Urszula Ludwiczak uludwiczak@wspolczesna.pl

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Pierwszy w regionie szpital z certyfikatem. Tutaj leczą bez bólu

  ©archiwum

  SPZOZ w Mońkach jest pierwszą placówką w woj. podlaskim, jaka otrzymała certyfikat "Szpitala bez bólu". Dotąd takie oznaczenia miały tylko pojedyńcze oddziały szpitalne w regionie.
  Pierwszy w regionie szpital z certyfikatem. Tutaj leczą bez bólu

  ©archiwum

  Certyfikat "Szpital bez bólu" nadawany jest przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu. To potwierdzenie wprowadzenia najwyższych standardów uśmierzania bólu pooperacyjnego.
  - Uzyskanie certyfikatu jest ważną informacją dla pacjenta, że uśmierzanie bólu pooperacyjnego prowadzone jest na najwyższym poziomie, co oznacza większą satysfakcję z całego procesu leczenia - mówi Jarosław Pokoleńczuk, dyrektor SPZOZ w Mońkach.

  SP ZOZ w Mońkach od 2008 roku konsekwentnie rozwija działalność związaną z leczeniem bólu.

  Dba się tu o uśmierzanie bólu pooperacyjnego, ale też stosuje leczenie bólu przewlekłego np. neuralgii, bólu fantomowego czy nowotworowego. Ból łagodzony jest farmakologicznie, ale też innymi metodami: neuromo-dulacją, przezskórną elektroneuro-stymulacją, blokadą obwodową i centralną czy termolezją. Kilka miesięcy temu w szpitalu wprowadzono również łagodzenie bólu porodowego przy pomocy przezskórnej elektro-neurostymulacji.

  - Jesteśmy pod tym względem liderem w regionie - mówi Jarosław Pokoleńczuk. - Na zabiegi w tym zakresie przyjeżdżają do nas pacjenci także spoza województwa. Przyjeżdżają też do nas specjalnie panie, które chcą urodzić dziecko przy pomocy tej metody.

  Dlatego szpital chce stworzyć ośrodek leczenia bólu z prawdziwego zdarzenia - Regionalne Centrum Leczenia Bólu. Ma ono powstać w nowo wybudowanym, trzykondygnacyjnym budynku, który zostanie ulokowany między zabiegową i niezabiegową częścią szpitala. Przy okazji połączy on ze sobą te dwa budynki. Znajdzie się w nim centralna izba przyjęć, oddział chirurgii ogólnej z 30 łóżkami, blok operacyjny z dwiema salami operacyjnymi, poradnia leczenia bólu. Zostanie też wyposażone w niezbędny, nowoczesny sprzęt. Cała inwestycja ma kosztować ok. 11 mln zł. Szpital stara się o dofinansowanie.

  - Stosowny projekt został złożony w ramach naboru na listę rezerwową Indykatywnego Wykazu Indywidualnych Projektów Kluczowych w ramach RPOWP na lata 2007-2013 i został na tę listę wpisany - mówi dyrektor. - Nie oznacza to jednak, że inwestycja zostanie dofinansowana, bowiem szanse na to będą miały wyłącznie inwestycje strategiczne dla całego województwa. Należy jednak mieć nadzieję, że tak będzie, bowiem potrzeby pacjentów są ogromne, a jednostki tego typu nie ma w całym kraju.

  27 listopada starosta moniecki wydał decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielił pozwolenia na rozbudowę istniejącego budynku SP ZOZ w Mońkach o budynek Regionalnego Centrum Leczenia Bólu.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.wspolczesna.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Współczesna.pl to aktualne informacje z woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. POLUB NAS na Facebooku

  Współczesna.pl jest na Twitterze

  Polecamy

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Czyste powietrze! Sprawdź jak walczyć o czyste powietrze w naszym mieście.

  Czyste powietrze! Sprawdź jak walczyć o czyste powietrze w naszym mieście.

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)