Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pijemy coraz więcej. Częściej w domu niż lokalu

kat
Budujemy boiska, place zabaw i skate-park za pieniądze, które przepiliśmy.

Statystyczny ełczanin w ubiegłym roku wypił 9,16 litra czystego spirytusu. Wliczając w to niemowlęta i dzieci. To prawie pół litra więcej niż jeszcze w 2009 roku. Tak wynika z zestawienia ełckiego ratusza. Oparto je na danych dostarczonych przez posiadaczy koncesji na sprzedaż alkoholu.

Najchętniej pijamy piwa, wina sporadycznie
Pijemy więcej niż w 2009 roku, ale i tak daleko nam do średniej krajowej. Kiedy ełczanie wypijali 8,68 litra czystego spirytusu rocznie, statystyczny Polak spożywał go 9,6 litra.

Ełczanie rozsmakowali się w piwie. To właśnie złocistego płynu pijemy najwięcej. Stanowi ono blisko 60 proc. wszystkich alkoholi, po które sięgaliśmy w ubiegłym roku. Na drugim miejscu plasują się alkohole wysokoprocentowe - stanowią ponad 35 proc. spożycia napojów wyskokowych.
Najmniej popularne są wina. Nawet te z niższej półki.

- Wino piję tylko z moją dziewczyną. Gdy spotykam się z kolegami, wybieramy piwo, a czasem wódkę - przyznaje ełczanin Kamil Kozłowski.

Alkohol raczej w domu niż w lokalu
Prawidłowość tę zauważają także pracownicy ełckich barów i restauracji.
- Z moich obserwacji wynika, że ełczanie najchętniej zamawiają piwa i wódki - przyznaje Grzegorz Czugaj, barman z pubu Warka. - Po wino najczęściej sięgają młode kobiety. One też w knajpkach zamawiają głównie drinki. Wino jest też popularne wśród starszych osób, bez względu na płeć.
Zaledwie 7 proc. całego spożytego w ubiegłym roku alkoholu wypiliśmy w ełckich pubach i restauracjach. Większość z nas woli kupić trunki w sklepie i skonsumować je w domu. Jeżeli jednak wybierzemy się do lokalu, najchętniej sięgamy tam po piwo. W pubach ełczanie zamówili co dziesiątą butelkę.

Boiska i place zabaw z "kapslowego"
Pieniądze z "kapslowego", czyli opłat od przedsiębiorców sprzedających alkohol przeznaczone są na profilaktykę. Dzięki takim funduszom przy ratuszu działają grupy wsparcia dla ofiar przemocy, czy rodzin alkoholików oraz poradnia terapii uzależnień.

- Chcemy wejść do szkół. W każdej placówce, raz w tygodniu do dyspozycji nauczycieli, rodziców i uczniów byłby psycholog lub specjalista od narkotyków. To pomoc dla tych, którzy nie przyszliby do poradni - mówi Katarzyna Podlecka, pełnomocnik prezydenta ds. problemów alkoholowych i narkomanii.

Dzięki "kapslowemu" powstają też miejsca, w których bawić się mogą dzieci i młodzież. W ubiegłym roku w Ełku pojawiły się dwa nowe place zabaw, przy promenadzie i ul. Chopina. W tym w planach są m.in. boiska, kolejne place zabaw i skate-park.

- Chcemy pomóc wybudować boiska przy Oratorium na os. Jeziorna. Tak, by powstał tam kompleks sportowy. Cały czas myślimy także o skate-parku. W tym roku postaramy się chociaż rozpocząć jego budowę - mówi Katarzyna Podlecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna