Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Placówka opiekuńcza typu rodzinnego w Czuprynowie już otwarta. Swój nowy dom znajdzie tu dziesięcioro dzieci. Zobacz jak wygląda wewnątrz!

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Wideo
od 16 lat
Placówka w Czuprynowie w gminie Kuźnica jest jedną z czterech, które uruchamia powiat sokólski. Pozostałe powstaną w Kuźnicy, Chorużowcach i Dąbrowie Białosrtockiej. Otwarcie pierwszej z nich miało miejsce w piątek, 8 września. Docelowo swój nowy dom ma tu znaleźć około dziesięciorga dzieci. Pierwsze z nich mają wprowadzić się już w przyszłym tygodniu.

Dom jest najważniejszy

- Rodzinne domy dziecka tworzymy po to, aby najmłodsi mieli spokojne miejsce do życia. A jednocześnie aby ich rodzice mieli szansę na kontakt z dzieckiem. Zależy nam na tym, aby dzieci były blisko swoich rodzin, a tym samym wspólnie odbywali terapeutyczną pracę, tak aby docelowo dziecko mogło powrócić do rodziny - mówił Piotr Rećko, starosta sokólski.

Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza typu rodzinnego "Promyk" powstała w Czuprynowie, w budynku po dawnej szkole, który od dawna stał pusty i popadał w ruinę. Radni gminy Kuźnica oraz wójt, po konsultacjach z mieszkańcami, którzy byli na "tak", przekazali budynek powiatowi. A ten zorganizował tutaj placówkę.

- Można budować mosty czy drogi, które są bez wątpienia potrzebne. Ale miarą człowieczeństwa jest pochylenie się nad tą najsłabszą istotą, nad tymi którzy potrzebują naszego wsparcia - akcentował Piotr Rećko.

Doskonała inwestycja

Obecni na uroczystości otwarcia placówki politycy podkreślali wagę takich inwestycji, które skierowane są do najsłabszych.

- Niech to im zastąpi chociaż troszkę miłość rodzicielską, a może po dłuższej pracy uda się doprowadzić to tego, że część tych dzieci z powrotem zazna ciepła rodzinnego - podkreślał wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.

- Dziękuje wszystkim zaangażowanym, którzy nie bali się podjąć tak ważnej decyzji. Od dłuższego czasu doskwierała nam myśl, że w powiecie sokólskim nie ma miejsca, w którym dzieciom można zapewnić opiekę. Dziś to zaniedbanie przestaje istnieć. To jest wasz wspólny sukces - dodawał senator Mariusz Gromko.

O wadze inwestycji wspominała też wicemarszałek województwa podlaskiego Wiesława Burnos. Jednocześnie życzyła pracownikom placówki, aby każdy ich gest, słowo czy działanie były dla dzieci nadzieją i szansą na lepsze życie, w myśl zasady „kto ratuje jedno życie, to ratuje cały świat.

- My jako samorząd województwa mogliśmy też tę cegiełkę, do jakże wspaniałej idei dołożyć, żeby właśnie te domy dziecka, tutaj na terenie powiatu sokólskiego powstały - wtórował radny sejmiku Paweł Wnukowski.

Placówka w Czuprynowie jest pierwszą z czterech zaplanowanych domów dziecka. Kolejne powstaną jeszcze w Kuźnicy, Dąbrowie Białostockiej i Chorużowcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna