MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Platforma Obywatelska: Grabówka żyje. Czas, by ją tworzyć (zdjęcia, wideo)

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Rzeczniczka wojewody powtarza: - Postępowanie wojewody będzie zależało od stanowiska, które zajmie Rada Ministrów.
Rzeczniczka wojewody powtarza: - Postępowanie wojewody będzie zależało od stanowiska, które zajmie Rada Ministrów. Anatol Chomicz
O to apelują do wojewody podlaskiego posłowie po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. - On nam zaszkodzi - uważa zaś burmistrz Supraśla.

- Grabówka jest gminą. Fakt, że jej urząd świeci pustkami. Dlatego musi jak najszybciej zacząć funkcjonować. Trzeba wyłonić budżet gminy - mówił Andrzej Halicki, poseł PO.

To on w rządzie premier Ewy Kopacz, jako minister administracji i cyfryzacji, zdecydował o utworzeniu gminy Grabówka. Stało się to 28 lipca 2015 r. W skład nowego samorządu miało wejść pięć supraskich wsi. 28 grudnia 2015 r. rząd PiS nie zgodził się na to i nowa gmina nie powstała.

1 czerwca Trybunał Konstytucyjny opublikował sensacyjny wyrok. Orzekł, że rząd PiS zlikwidował gminę niezgodnie z konstytucją. A rozporządzenie zostało wydane bez przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami. Wyrok Trybunału uwzględnił skargę 50 posłów PO, którzy zaskarżyli do TK decyzję rządu PiS. Wśród nich byli m.in. Robert Tyszkiewicz, podlaski poseł PO i Andrzej Halicki.

- Gmina Grabówka istnieje. Panie sołtysie meldujemy wykonanie zadania - tak Robert Tyszkiewicz, zwrócił się w poniedziałek do Tadeusza Karpowicza, sołtysa wsi Grabówka, który od lat walczy o odłączenie się kilku wsi od Supraśla. - Wierzyliśmy. I wierzymy. Dzisiaj jesteśmy we własnej gminie - cieszył się Karpowicz.

Posłowie PO poinformowali w poniedziałek, że złożyli do wojewody Bohdana Paszkowskiego zapytanie poselskie.

- Pytamy kiedy przystąpi do czynności polegających na wydzieleniu budżetu dla gminy Grabówka, kiedy dokona podziału terytorialnego gminy Supraśl i ustanowi urząd gminy Grabówka. Pytamy czy mieszkańcy gminy Grabówka mogą liczyć na jego wsparcie - wymieniał poseł Tyszkiewicz.

Wniosek do wojewody złożyli także mieszkańcy. Proszą, by pełnomocnikiem do spraw tworzenia nowej gminy była Ewa Bończak-Kucharczyk, która, przed decyzją rządu PiS, urządzała nowy samorząd. Anna Idźkowska, rzeczniczka wojewody powtarza: - Postępowanie wojewody będzie zależało od stanowiska, które zajmie Rada Ministrów.

- W sensie politycznym i partyjnym gmina może i żyje, ale w sensie prawnym jej nie ma - podkreśla dr Jarosław Matwiejuk, konstytucjonalista. Dodaje, że potrzebne jest nowe rozporządzenie Rady Ministrów, które będzie zgodne z konstytucją i jedynie po przeprowadzeniu konsultacji społecznych w całej gminie Supraśl.

- Skoro Trybunał uznał, że nie dochowano procedury, to powinien dać rządowi czas, by naprawić ten błąd - uważa poseł PiS Dariusz Piontkowski.

Niezadowolenia z wyroku nie kryje Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla. Bo bez pięciu wsi miasto straci sporą część budżetu. - Pan Tyszkiewicz wprowadza niepokój do mojej gminy, a decyzje Trybunału mogą zaszkodzić mieszkańcom którzy czekają na inwestycje - uważa Dobrowolski. I apeluje do posłów PO, by odczepili się od jego gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna