Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Gdzie rodzi się najwięcej dzieci ze związków pozamałżeńskich?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Ile dzieci urodziło się w 2019 r. w związkach nieformalnych w poszczególnych powiatach w województwie podlaskim? Aby poznać statystyki, kliknij w strzałkę!
Ile dzieci urodziło się w 2019 r. w związkach nieformalnych w poszczególnych powiatach w województwie podlaskim? Aby poznać statystyki, kliknij w strzałkę! Pixabay
Województwo podlaskie znajduje się w pierwszej trójce regionów, gdzie rodzi się najmniej dzieci ze związków nieformalnych. W których powiatach odsetek urodzeń pozamałżeńskich jest najwyższy, a w których najniższy? I dlaczego tak jest?

Polska: poniżej średniej europejskiej

Prawie co czwarte rodzące się w Polsce dziecko jest urodzone poza formalnym związkiem małżeńskim. Odsetek takich urodzeń w roku 2019 był mniejszy niż rok wcześniej i podobnie w 2017 roku był niższy niż w roku poprzedzającym. W 2019 r. w skali kraju zanotowano 374954 urodzeń dzieci żywych, z czego 95163 to urodzenia pozamałżeńskie, co daje dokładnie 23,28%.

Odsetek urodzeń pozamałżeńskich jest na ogół wyższy w miastach niż na wsi. Tylko w województwach zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim, sytuacja jest odwrotna.

Ile dzieci urodziło się w 2019 r. w związkach nieformalnych w poszczególnych powiatach w województwie podlaskim? Aby poznać statystyki, przejdź do galerii zdjęć!

Odsetek urodzeń pozamałżeńskich w Polsce należy do niskich na tle dwudziestu ośmiu krajów UE, gdyż tylko w Grecji, Chorwacji i na Litwie częstość tych urodzeń jest niższa niż w naszym kraju. Łącznie we wszystkich krajach UE średnio 42% urodzonych dzieci stanowią dzieci pozamałżeńskie.

Podlaskie: poniżej średniej krajowej

A jak kwestia urodzeń pozamałżeńskich wygląda w naszym regionie?

Odsetek urodzeń pozamałżeńskich wśród urodzeń żywych w województwie podlaskim wynosił kolejno w latach: 2017 – 16,4%, 2018 – 18,5%, 2019 – 17,5%. Plasuje nas to na trzecim miejscu od końca pod względem największej procentowo liczby urodzeń pozamałżeńskich. Mniej dzieci ze związków nieformalnych rodzi się tylko w województwie małopolskim - 14,2% w 2019 r. oraz podkarpackim – 13,7% w 2019 r., najwięcej zaś – w woj. zachodniopomorskim – 41,9%. Zróżnicowanie między poszczególnymi województwami jest więc duże.

Powiaty z najwyższym odsetkiem urodzeń pozamałżeńskich

Jak natomiast wygląda zróżnicowanie w tej kwestii w obrębie powiatów w naszym województwie? Otóż powiatem, w którym w 2019 r. zanotowano najwyższy procentowo odsetek urodzin dzieci ze związków nieformalnych jest miasto Suwałki (powiat grodzki) - 30,1%. Na drugim miejscu znalazł się powiat hajnowski - 27,1%, a na trzecim - powiat sejneński - 23,8%.

Jak widać, w powiatach tych odsetek urodzeń dzieci ze związków pozamałżeńskich przewyższa średnią krajową. Choć daleko im do krajowego rekordzisty, czyli powiatu białogardzkiego (woj. zachodniopomorskie), gdzie ponad połowa dzieci rodzi się w związkach nieformalnych, a dokładnie - 54,5%. Niemniej, Suwałki pozostawiają w tyle choćby stolicę Polski. W Warszawie w 2019 r. odsetek urodzeń pozamałżeńskich wyniósł bowiem 24,8%.

Powiaty z najniższym odsetkiem urodzeń pozamałżeńskich

Podlaskimi powiatami, w których odsetek urodzeń pozamałżeńskich był najniższy 2019 roku, są kolejno: powiat wysokomazowiecki - 9%, łomżyński - 10,7% oraz kolneński - 12,3%. Krajowym rekordzistą pod względem najniższego odsetka urodzeń dzieci ze związków nieformalnych jest powiat limanowski (woj. małopolskie). W 2019 r. urodzenia pozamałżeńskie stanowiły tu zaledwie 6% wszystkich urodzeń.

Podlaskie ciągle konserwatywne

O to, jakie są przyczyny tak niskiego odsetka urodzeń pozamałżeńskich w województwie podlaskim, zapytaliśmy dr. Macieja Białousa, socjologa z Uniwersytetu w Białymstoku.

- Oczywiście, jest to tylko hipoteza, ale uważam, że powodem takiego stanu rzeczy jest dość silnie zakorzeniony w naszym regionie konserwatyzm. Powiaty wysokomazowiecki, kolneński czy łomżyński to ta część województwa, która zwykle w wyborach głosuje na Prawo i Sprawiedliwość i charakteryzuje się postawami narodowo-konserwatywno-prawicowymi. W tych powiatach obserwujemy też najsilniejsze przywiązanie do kościoła katolickiego, co potwierdzają wskaźniki uczestnictwa w mszach.

Dr Białous zauważa też, że na niski odsetek urodzeń pozamałżeńskich może też mieć wpływ mniejsza niż w innych regionach mobilność mieszkańców:

- Konserwatyzm wiąże się z tym, że młodzi ludzie pozostają blisko swoich domów, blisko starszych pokoleń. Nie mamy wówczas do czynienia z wymianą między różnymi ludźmi, którzy bardziej skłonni są do wchodzenia w związki nieformalne, jak to ma miejsce w dużych miastach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna