Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie instytucje i służby podległe wojewodzie przygotowują się do wakacyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Uczestnicy poniedziałkowej konferencji w PUW w Białymstoku (na zdj. od lewej): z-ca podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg Marcin Bielakowicz, p.o. podlaskiego państwowego inspektora sanitarnego Ewa Jakubowicz, wicewojewoda Tomasz Madras, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicekurator podlaska Barbara Buraczewska, naczelnik wydziału inspekcji podlaskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego Dariusz Carewicz i starszy asp. Marcin Gawryluk z KW Policji w Białymstoku
Uczestnicy poniedziałkowej konferencji w PUW w Białymstoku (na zdj. od lewej): z-ca podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg Marcin Bielakowicz, p.o. podlaskiego państwowego inspektora sanitarnego Ewa Jakubowicz, wicewojewoda Tomasz Madras, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicekurator podlaska Barbara Buraczewska, naczelnik wydziału inspekcji podlaskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego Dariusz Carewicz i starszy asp. Marcin Gawryluk z KW Policji w Białymstoku Andrzej Matys
W poniedziałek (19.06) wojewoda podlaski zorganizował konferencję na temat organizacji wakacyjnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele kuratorium, sanepidu, policji i straży pożarnej, a każda ze służb informowała o działaniach, które podejmie, by wypoczynek był bezpieczny.

- Bezpieczne wakacje były kwestią, którą omawiał dzisiaj Wojewódzki Zespól Zarządzania Kryzysowego. Jak przyznał wojewoda, bezpieczny wypoczynek jest przedmiotem działań była zespołu już od wielu miesięcy. – Chodzi o to, aby młodzież była świadoma zagrożeń i znała zasady bezpiecznego wypoczywania. Trzeba też pamiętać, że organizatorzy wypoczynku muszą spełnić ściśle określone wymagania. Niebawem około 150 tys. młodych ludzi rozpocznie wakacje w miejscach, które muszą być ewidencjonowane przez kuratorium oświaty – podał Bohdan Paszkowski i zapowiedział, że ośrodki te będą podczas wakacji kontrolowane.

Spis treści

20 proc. ośrodków wypoczynku do kontroli

Jak przypomniał wicewojewoda, wypoczynek letni prowadzi wiele firm, instytucji i organizacji, ale nie wszystkie mają niezbędne doświadczenie. – Dlatego powinny podchodzić z zaufaniem do kontroli z kuratorium, sanepidu czy służb mundurowych. Organizatorzy powinny mieć z nimi dobry kontakt, bo one pomagają w bezpiecznym wypoczynku – zapewnił Tomasz Madras.

Z kolei wicekurator oświaty podkreśliła, że każdy wypoczynek powinien być zgłoszony do bazy wypoczynku. Do 16. czerwca kuratorium oświaty otrzymało 346 zgłoszeń, z których już zatwierdzono 224.

- Wypoczynek, który nie został zgłoszony i ujęty w bazie, trzeba uznać za nielegalny i zamknąć. Jak co roku skontrolujemy (razem ze służbami i sanepidem) co najmniej 20 proc. ośrodków wypoczynku. Jest niezwykle ważne, by dzieci i młodzież odpoczywały bezpiecznie - podkreśliła wicekurator podlaska Barbara Buraczewska i dodała, że ponad 5,2 tys. uczniów wyjedzie na wypoczynek, a ponad 3,3 tys. skorzysta z półkolonii.

Sanepid sprawdzi posiłki i wodę

Swoje kontrole przeprowadzi także inspekcja sanitarna. – Nas interesuje stan sanitarno-techniczny całego obiektu (wyposażenie, sprzęt sportowy, rekreacyjny itp.). Bacznie przyglądamy się żywieniu; czy posiłki są sporządzane na miejscu, czy przez firmę cateringową, które też możemy skontrolować – wyjaśnia p.o. podlaskiego państwowego inspektora sanitarnego Ewa Jakubowicz.

Dodała, że na razie w Podlaskiem czynne jest jedno kąpielisko zorganizowane (w Dojlidach). Ogółem jest ich 16 i 8 zacznie działać w czerwcu, a pozostałe w lipcu – o otwarciu decyduje badanie stanu wody. Informacje o kąpieliskach są w serwisie kąpieliskowym na stronie głównego inspektora sanitarnego. Poza tym są też tzw. okazjonalne miejsca kąpieli (zwane mowdk), których w Podlaskiem jest 9, m.in. Na Fali w Michałowie, Repczyce w gm. Kleszczele, Płaskie w Dworczysku, Pomorze w Kuklach czy plaża w Goniądzu.

Czytaj również:

Służby skontrolują i nauczą

- Już w maju, podczas spotkań w szkołach i naszych jednostkach, zaczęliśmy działania edukacyjne związane z bezpiecznym wypoczynkiem. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie nad wodą, w lasach, o informowaniu odpowiednich służb o zagrożeniu (przez numer 112) i ćwiczyliśmy z dziećmi podstawowe czynności medyczne – opowiadał z-ca podlaskiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg Marcin Bielakowicz. I zapowiedział podobne zajęcia z pokazami podczas wakacji.

Także st. asp. Marcin Gawryluk z KW Policji poinformował, że w ciągu najbliższych tygodni mundurowi przeprowadzą szereg działań dotyczący bezpieczeństwa: na obszarach wodnych i na drogach (m.in. kontrola prędkości, niechronionych uczestników ruchu).

Czytaj również:

- Inspektorzy transportu drogowego będą uczestniczyć w akcji „Bezpieczne wakacje”. To oznacza kontrole kierowców na drogach S8, S61 S65, S19 oraz kontrole autobusów, które będą przewoziły dzieci. Zachęcam, by zgłaszać do nas (mailowo, telefonicznie) potrzebę sprawdzenia autobusu przed wyjazdem na wycieczkę, obóz itp., by uniknąć przykrych następstw złego stanu pojazdu – poinformował naczelnik wydziału inspekcji podlaskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego Dariusz Carewicz.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podlaskie instytucje i służby podległe wojewodzie przygotowują się do wakacyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna