Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Policjanci apelują, aby nie przechodzić obojętnie wobec osób narażonych na wychłodzenie

OPRAC.:
Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Policjanci z Sokółki kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, samotne, nadużywające alkoholu.
Policjanci z Sokółki kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, samotne, nadużywające alkoholu. KPP Sokółka
Podlascy policjanci systematycznie kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, samotne, nadużywające alkoholu czy nieporadne życiowo. To właśnie one, w tym jesienno-zimowym okresie, są szczególnie narażone na wychłodzenie. Dlatego służby apelują, aby nie przechodzić obojętnie wobec osób narażonych na wychłodzenie.

Jesienią i zimą, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury, policjanci w codziennej służbie sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, starsze, nieporadne życiowo czy osoby nietrzeźwe, które są szczególnie narażone na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. Mundurowi apelują, by nie pozostawać obojętnym.

Warto odwiedzić znajomego, czy sąsiada, który mieszka samotnie i sprawdzić, czy nie potrzebuje pomocy. Nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy i powiadomić funkcjonariuszy o osobach będących w trudnej sytuacji. Możemy również poinformować Ośrodek Pomocy Społecznej. Nie bądźmy obojętni! Reagujmy! Jeden telefon pod numer 112 może uratować życie - informuje Komenda Powiatowa Policji w Sokółce.

Łomżyńscy policjanci przypominaj, że o miejscu przebywania osoby bezdomnej możemy powiadomić Policję korzystając z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Miejsce to wskazuje się na mapie wybierając zakładkę "osoba bezdomna wymagająca pomocy". Zagrożenie można nanieść z dowolnego urządzenia posiadającego dostęp do Internetu. Policjanci sprawdzą każdą informację.

Bezwzględnie reagujmy na cudzą krzywdę, bo czasami wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie - przekazuje Komenda Miejska Policji w Łomży.

W Suwałkach prezydent Czesław Renkiewicz zwołał spotkanie by omówić jak suwalskie służby i instytucje wesprą osoby zagrożone wychłodzeniem. Każdy bezdomny w Suwałkach może skorzystać ze schronienia, pomocy żywnościowej i rzeczowej, bezpłatnego poradnictwa prawnego i psychologicznego. Obecnie w Suwałkach znajduje się 88 osób bezdomnych w tym 9 kobiet. O wszystkich z nich wie Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i wspiera je pomocą finansową ale też i doraźną w postaci pomocy w ubiorze czy schronieniu. Samo utrzymanie ogrzewalni to blisko 900.000 zł w skali roku.

Sprawy związane z bezdomnością wymagają naszej troski, pracy – informuje Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. – Liczymy też na pomoc mieszkańców. Jeśli widzicie Państwo osobę potrzebującą pomocy, dzwońcie po odpowiednie służby. Zwłaszcza w zbliżającym się okresie zimowym, kiedy jeden taki telefon może uratować komuś życie – dodaje Prezydent Suwałk.

Miasto apeluje, aby zgłoszenia dotyczące potencjalnego wychłodzenia kierować do Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach, Straży Miejskiej w Suwałkach lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach.

Zobacz też:Raport Krajowego Rejestru Długów. Spadła liczna rolników dłużników, ale łączne zadłużenie wzrosło

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna