MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podważyła status innego sędziego. Sędzia Joanna Hetnarowicz-Sikora odsunięta od orzekania

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Piotr Smolinski
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zawiesił we wtorek sędzię Joannę Hetnarowicz-Sikorę z Sądu Rejonowego w Słupsku w czynnościach służbowych. Powodem odsunięcia Hetnarowicz-Sikory od orzekania jest podważenie przez nią w toku jednego z postępowań statusu innego sędziego powołanego z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Wobec sędzi prowadzone jest postępowanie dyscyplinarne.

W ocenie ministra sprawiedliwości sędzia Joanna Hetnarowicz-Sikora "w sposób nieuprawniony" podważyła w toku jednego z postępowań status innego sędziego powołanego przez prezydenta z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa. W związku z tym Ziobro wydał zarządzenie o natychmiastowej przerwie w czynnościach służbowych sędzi.

Podważanie statusu sędziów i prawomocności wydawanych przez nich orzeczeń stanowi niedopuszczalną ingerencję w działania konstytucyjnych organów. Prowadzić też może do anarchii i chaosu prawnego w Polsce. Takie działanie godzi w niezawisłość sędziowską i podważa zaufanie Polaków do wymiaru sprawiedliwości - czytamy w oświadczeniu resortu sprawiedliwości.

Żaden sędzia nie ma prawa oceniać statusu innego sędziego. Po podpisaniu przez Prezydenta RP aktu powołania na urząd sędziego akt ten nie może być kwestionowany, co zostało potwierdzone wyrokami Trybunału Konstytucyjnego. Sędzia nie może samowolnie stawiać się ponad władzą ustawodawczą, wykonawczą i ponad Prezydentem RP. Nie ma sędziów równych i równiejszych – nikt nie stoi ponad prawem - podkreślono w oświadczeniu MS.

Ministerstwo Sprawiedliwości przypomniało, że w sądach orzeka już ok. 1 500 sędziów powołanych z udziałem obecnej Krajowej Rady Sądowniczej. "Kwestionowanie ich statusu oznacza spowolnienie, zablokowanie, a nawet unieważnienie ok. miliona spraw sądowych" - ostrzega MS.

Organizacja wymiaru sprawiedliwości w Polsce jest regulowana wyłącznie przez postanowienia Konstytucji RP, których treść doprecyzowują wyroki Trybunału Konstytucyjnego, oraz przez ustawy i powszechnie obowiązujące akty prawne wydawane na ich podstawie. Sędziemu nie wolno samowolnie podważać tych postanowień, łamałoby to bowiem zasadę trójpodziału władz. Osoba odbierająca powołanie na urząd sędziego ślubuje przestrzegać przepisów Konstytucji i ustaw. Wydawanie orzeczeń pomijających te przepisy lub wyroki Trybunału Konstytucyjnego stanowi sprzeniewierzenie się ślubowaniu sędziowskiemu - podkreśla resort sprawiedliwości.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podważyła status innego sędziego. Sędzia Joanna Hetnarowicz-Sikora odsunięta od orzekania - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna