Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokażemy skarby na wystawie

Paweł Chojnowski [email protected]
Prof. Adam Łukaszewicz z Uniwersytetu Warszawskiego opowiadał w czwartek uczniom ze Szkoły Podstawowej w Czerwonem nie tylko o lokalnych odkryciach, ale też o egipskich wyprawach
Prof. Adam Łukaszewicz z Uniwersytetu Warszawskiego opowiadał w czwartek uczniom ze Szkoły Podstawowej w Czerwonem nie tylko o lokalnych odkryciach, ale też o egipskich wyprawach
Żelazne narzędzia i broń, grzebienie i gwizdek z poroża - m.in. takie znaleziska z X wieku wykopano w Truszkach Zalesiu.

Profesor Adam Łukaszewicz oraz jego żona Ewa Marczak-Łukaszewicz, archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego w czwartek spotkali się Gminnej Bibliotece Publicznej w Kolnie z uczniami SP w Czerwonem. Opowiadali o badaniach w Dolinie Królów i wykopaliskach w Egipcie, ale również o swym letnim pobycie na stanowisku w Truszkach w gm. Kolno.

Wpływy dwóch kultur

To tu we wczesnym średniowieczu istniała osada, a jej mieszkańcy zajmowali się m.in. wytapianiem żelaza z rudy darniowej. Pierwsze prace archeologiczne przeprowadzono tu w 1984 r., wykopaliska wznowiono w 2001 r. Grodzisko w Truszkach wciąż kryje wiele tajemnic.

- W tym roku wykopaliśmy ziemiankę z paleniskiem - mówi Ewa Marczak-Łukaszewicz, opiekunka grupy studentów. - Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy byli to Słowianie, czy plemię pruskie. Widać wpływy obu tych kultur. Robiono tu narzędzia i broń z żelaza i to na dużą skalę, ale wykopaliśmy też paciorki z masy szklanej.

Mieszkańcy tej hutniczo-kowalskiej osady byli głównie rolnikami. Świadczy o tym wiele kości zwierząt wykopanych na terenie grodziska. Ale archeolodzy odkrywają też kości dzikich zwierząt. Odkopano m.in grzebienie wykonane z poroża oraz gwizdek z rogu jelenia, służący być może jako wabik podczas polowań.

Chcą zorganizować wystawę

Wyroby z żelaza nie zawsze są w dobrym stanie. Archeolodzy zabierają je do konserwacji. Eksponaty zostaną przekazane Muzeum Północno-Mazowieckiemu w Łomży.

- Mam nadzieję, że po zakończeniu remontu muzeum uda się zorganizować tu wystawę - dodaje Marczak-Łukaszewicz.

Wykładowcy z UW wraz z 10-osobową grupą studentów chcą tu też przyjechać w przyszłym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna