Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska Izba Mleka alarmuje o możliwej utracie rynku ukraińskiego. Apeluje do rządów o uwzględnienie specyfiki handlu produktami mleczarskimi

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Czy branża mleczarska straci rynek ukraiński?
Czy branża mleczarska straci rynek ukraiński? Piotr Sawczuk
Jak informuje Polska Izba Mleka, w ostatnich dniach w przestrzeni publicznej w Polsce i Ukrainie pojawiły się informacje o planowanym zamknięciu ukraińskiego rynku dla polskich produktów mleczarskich. Rozumiejąc fale protestów rolniczych Polska Izba Mleka i Związek Przedsiębiorstw Mlecznych Ukrainy skierowały wspólne oświadczenie do ministrów rolnictwa obu krajów, by podczas prowadzonych rozmów na temat sytuacji na granicy, pamiętali o rolnikach i przetwórcach mleka. Blokady granicy uderzają w producentów mleka.

Apel Polskiej Izby Mleka

Polska jest dziś dużym eksporterem na ukraiński rynek produktów mleczarskich i mimo trudności z przekraczaniem granicy, producenci nadal sprzedają tam duże ilości serów, jogurtów i innych przetworów mleczarskich. Według danych strony ukraińskiej w ciągu 10 miesięcy 2023 r. nasz kraj wyeksportował na Ukrainę towary o wartości ok. 5,5 mld EUR. Jeśli chodzi o branżę mleczarską, to do listopada 2023 roku Polska wyeksportowała na Ukrainę produkty za ponad 113 mln euro.

Zobacz też:Problemy branży mleczarskiej w związku z protestem przewoźników. Producenci apelują o podjęcie działań

Obie strony podkreślają, że znają problemy z jakimi zmagają się zarówno polscy, jak i ukraińscy rolnicy. Jednocześnie w oświadczeniu możemy przeczytać, że polski eksport produktów mlecznych na Ukrainę jest pięciokrotnie wyższy niż ukraiński eksport produktów mlecznych do Polski.

Organizacje apelują o uwzględnienie interesu przemysłu mleczarskiego

Apelujemy do rządów Ukrainy i Polski o uwzględnienie specyfiki handlu produktami mleczarskimi między naszymi krajami. Pragnieniem zarówno ukraińskich, jak i polskich producentów mleka jest przywrócenie niezakłóconej wymiany handlowej, nad którą oba kraje pracowały od lat. Będzie to w interesie przemysłu mleczarskiego zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce - możemy przeczytać w oświadczeniu Polskiej Izby Mleka i Związku Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy.

Ostatnią blokadę na granicy polsko-ukraińskiej odczuła Spółdzielnia Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego. Jednak prezes zarządu Andrzej Ramotowski myśli, że Ukraina nie zamknie się całkowicie na polskie produkty.

Myślę, że Ukraina nie zamknie swego rynku na nasze produkty mleczarskie. Wynika to tylko z tego, iż zależy im na dobrosąsiedzkich stosunkach z Polską, płynnym przepływie osób i towarów na przejściach granicznych pomiędzy Polska a Ukrainą - przekazuje Andrzej Ramotowski.

Prezes Spółdzielni przekazuje, że firma już w grudniu ubiegłego roku, bardzo dużo straciła sprzedaży, podczas strajku przewoźników blokujących przejścia graniczne z Ukrainą.

SOT nie zrealizował zamówień i straciliśmy sprzedaż, u producentów zostały produkty mleczarskie. Podobnie jest teraz, rolnicy strajkują na granicy polsko-ukraińskiej blokując wywóz towarów z Polski - przekazuje prezes zarządu.

W zeszłym tygodniu firma wyeksportowała w poniedziałek tylko jedną partię produktów mleczarskich. Pozostałe załadunki zostały wstrzymane, ze względu na brak możliwości przekraczania granicy przez samochody ciężarowe.

Wstrzymaliśmy również, w tym tygodniu (odpowiedź udzielona 22 lutego), zamówienia towarów dedykowanych na Ukrainę. O realizacji zamówień i produkcji zdecydujemy odbiorcami i dostawcami w przyszłym tygodniu - informuje prezes Andrzej Ramotowski.

Czytaj też:Podlascy rolnicy wzięli udział w ogólnopolskim proteście w Warszawie. Postulaty rolników są niezmienne

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna