MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Popularna tabletka nasenna powstrzyma pogarszanie się wzroku związanego z wiekiem? Obiecujące wyniki badań

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Problemy ze snem dotyczą ponad 40 proc. Polek i Polaków. Żeby ułatwić sobie zasypianie i poprawić jakość snu często sięgamy po melatoninę – tzw. hormon snu. Jak się okazuje, melatonina może nie tylko korzystnie działać na sen, ale także powstrzymać pogarszanie się wzroku wraz z wiekiem. Na co działa melatonina?

Spis treści

Melatonina na sen i… wzrok

Melatonina to hormon, który naturalnie występuje w organizmie i bierze udział w procesie zasypiania. Jest powszechnie stosowana jak suplement diety na problemy ze snem (w tym bezsenność). Jednak naukowcy z Case Western Reserve University School of Medicine twierdzą, że melatonina może też powstrzymać pogarszanie się wzroku wraz z wiekiem. W jaki sposób?

Badacze twierdzą, że melatonina może zwiększać szanse na zachowanie wzroku w miarę starzenia się przez obniżenie ryzyka rozwoju związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej (AMD).

Melatonina to hormon, który naturalnie występuje w organizmie i bierze udział w procesie zasypiania.
Melatonina to hormon, który naturalnie występuje w organizmie i bierze udział w procesie zasypiania. freepik

Zwyrodnienie plamki żółtej to powszechna choroba, która powoduje rozmycie lub zniekształcenie środkowej części wzroku. Zwykle dotyka osoby w wieku 50 i 60 lat. Choć nie powoduje całkowitej ślepoty, to może utrudniać czynności takie jak:

  • czytanie,

  • oglądanie telewizji,

  • rozpoznawanie twarzy.

Nieleczone zwyrodnienie plamki żółtej może doprowadzić do utrudnienia widzenia czegokolwiek w środkowej części pola widzenia.

Czy melatonina poprawia wzrok?

W badaniu naukowców z Case Western Reserve University School of Medicine, które zostało opublikowane w JAMA Opthalmology, przeanalizowano dane ponad 200 tys. osób. Uczestnicy albo nie doświadczyli w przeszłości pogorszenia wzroku związanego z wiekiem, albo rozwinęło się u nich wolno postępujące wysiękowe zwyrodnienie plamki żółtej.

Zwyrodnienie plamki żółtej można podzielić na dwa typy:

  • „suche”, które wiąże się z powolną utratą wzroku na przestrzeni lat lub dziesięcioleci,

  • „mokre”, czyli szybko postępujące zwyrodnienie plamki żółtej.

Badacze sprawdzili, czy ludzie przyjmowali melatoninę w okresie od 14 listopada 2008 r. do 14 listopada 2023 r. Osoby, które stosowały ten popularny środek nasenny, miały tendencję do przyjmowania go co najmniej cztery razy, w odstępie co najmniej trzech miesięcy.

Jak się okazało, spośród 121 523 uczestników w wieku 50 lat lub starszych bez historii zwyrodnienia plamki żółtej, regularne przyjmowanie melatoniny wiązało się z 58-procentowym obniżeniem ryzyka rozwoju choroby.

Melatonina mogła mieć też pozytywny wpływ na osoby z suchą postacią choroby. U 66 253 pacjentów z wczesną degeneracją wzroku tabletka nasenna łączyła się z 56-procentowym zmniejszeniem ryzyka postępu choroby.

Mimo obiecujących wyników naukowcy podkreślają, że badanie miało charakter obserwacyjny i potrzebne są dalsze prace w celu potwierdzenia związku między melatoniną a niższym ryzykiem zwyrodnienia plamki żółtej.

Na pozytywny wynik mógł mieć wpływ też styl życia uczestników, w tym dieta, palenie tytoniu, nadciśnienie i nadwaga.

Źródło:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Popularna tabletka nasenna powstrzyma pogarszanie się wzroku związanego z wiekiem? Obiecujące wyniki badań - Strona Zdrowia

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna