MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Popularny lek na zaparcia wycofany z obrotu. Może zagrażać zdrowiu. Wykryto odchylenia w procesie wytwarzania. Syropu nie kupisz w aptece

Monika Góralska
Monika Góralska
Wycofany lek to syrop stosowany na zaparcia i w leczeniu encefalopatii wątrobowej u osób dorosłych.
Wycofany lek to syrop stosowany na zaparcia i w leczeniu encefalopatii wątrobowej u osób dorosłych. wavebreakmediamicro/123rf.com
Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o zakazie wprowadzenia do obrotu oraz wycofaniu już wprowadzonych serii leku na zaparcia. Powodem są „odchylenia stwierdzone w procesie wytwarzania”. Nawet syrop z długim terminem ważności może zagrażać zdrowiu. Jeśli masz go w domu – nie stosuj!

Spis treści

Lek na zaparcia z zakazem wprowadzenia do obrotu

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję o zakazie wprowadzenia do obrotu oraz wycofaniu już wprowadzonych serii leku stosowanego w zaparciach oraz encefalopatii wątrobowej u osób dorosłych.

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęło powiadomienie Rapid Alert z organu niemieckiego dotyczące wycofania z obrotu wskazanych serii produktów leczniczych Lactulose-MIP, przeznaczonych na rynek polski – czytamy w decyzji z 1 sierpnia br.

Czytaj też: Leki wycofane w sierpniu 2023 r.

Zakaz wprowadzania do obrotu na terenie całego kraju dotyczy produktów leczniczych:
Lactulose-MIP (Lactulosum) 9,75 g/15 ml, syrop, butelka 500, kod EAN 05909990964833

  • numer serii: 2920401, termin ważności: 04.2026
  • numer serii: 2920501, termin ważności: 05.2026
  • numer serii: 2920601, termin ważności: 05.2026
  • numer serii: 2920701, termin ważności: 05.2026
  • numer serii: 2929601, termin ważności: 05.2026

Lactulose-MIP (Lactulosum) 9,75 g/15 ml, syrop, butelka 1000, kod EAN 05909990964840

  • numer serii: 2919901, termin ważności: 04.2026
  • numer serii: 2920001, termin ważności: 04.2026

Podmiot odpowiedzialny: MIP Pharma Polska Sp. z o.o. z siedzibą Gdańsku.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny informuje, że otrzymał pismo od podmiotu odpowiedzialnego, który w porozumieniu z właściwym organem nadzorczym na terytorium Niemiec zapobiegawczo zalecił wycofanie wskazanych serii produktów leczniczych Lactulose-MIP „w związku z odchyleniem stwierdzonym w procesie wytwarzania”.

W związku z odchyleniami stwierdzonymi przez organ niemiecki, nie można wykluczyć pogorszenia się jakości przedmiotowych produktów leczniczych w terminie ważności, a tym samym zagrożenia dla zdrowia pacjenta – zaznacza GIF.

Czym jest lek Lactulose-MIP?

Lactulose-MIP jako substancję czynną zawiera laktulozę o działaniu przeczyszczającym. Lek w postaci syropu stosuje się w leczeniu zaparć oraz encefalopatii wątrobowej u osób dorosłych. Syrop łagodnie przeczyszcza i działa osmotycznie poprzez zwiększenie objętości treści jelitowej. Dzięki temu wpływa na pobudzenie perystaltyki jelit i ułatwia wypróżnianie.

Lek jest przeznaczony do stosowania u dorosłych. Tylko w szczególnych przypadkach i pod nadzorem lekarza można podać go dzieciom. W trakcie leczenia należy przyjmować dużą ilość płynów. Działanie przeczyszczające występuje zwykle po upływie od 2 do 10 godzin.

Lek mimo, że wykazuje łagodne działanie należy stosować ostrożnie, ponieważ może on wywoływać skutki uboczne takie jak bóle brzucha, wzdęcia, nudności, wymioty, biegunki i związane z nimi zaburzenia równowagi elektrolitowej. Przeciwwskazaniem do przyjmowania leku Lactulose-MIP nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, niedrożność jelit, zapalenie przewodu pokarmowego, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, galaktozemia.

Źródło: Decyzja wycofania z obrotu Rejestr Decyzji Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Popularny lek na zaparcia wycofany z obrotu. Może zagrażać zdrowiu. Wykryto odchylenia w procesie wytwarzania. Syropu nie kupisz w aptece - Strona Zdrowia

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna