Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat chce zadbać o dobry klimat

(jan)
sxc.hu
Powiat hajnowski włączył się w europejski projekt, który ma na celu ochronę przyrody, a konkretniej zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

- Bardzo zależy nam na ochronie przyrody. I na tym, by powiat hajnowski był postrzegany jako przyjazny środowisku naturalnemu - wielokrotnie powtarzał starosta hajnowski Włodzimierz Pietroczuk.

Przystąpili jako pierwsi
Trwające w ostatnich latach dyskusje dotyczące poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego mocno nadszarpnęły ten wizerunek. Władze nie ukrywają też, że do rozwoju nowoczesnego przemysłu potrzebują gazociągu. Jego budowa również mogłaby być postrzegana, jako starania o zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Powiat hajnowski przystąpił więc - jako pierwszy w Podlaskim wspólnie z Łomżą - do projektu "Dobry klimat dla powiatów".

- Jego celem jest aktywne zaangażowanie polskich samorządów w działania prowadzące do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz lepszej adaptacji do zmian klimatu - informuje Monika Jaromin z Instytutu na Rzecz Ekorozwoju w Warszawie.

Będą korzyści
Zdaniem realizatorów projektu, zmiany klimatyczne będą miały ogromne konsekwencje między innymi: dla rolnictwa i turystyki, a także dla aglomeracji miejskich. W Polsce zadania przeciwdziałania skutkom zmian klimatu oraz adaptacji do nich leżą w gestii powiatów.

- Powiaty ze względu na swoją specyfikę mogą odegrać istotną rolę w kształtowaniu innowacyjnych rozwiązań gospodarczych i funkcjonowaniu społeczeństwa, które nie tylko będą sprzyjać ochronie klimatu lub przeciwdziałać jego ewentualnym negatywnym skutkom, ale także tworzyć podstawy do rozwoju lokalnej gospodarki i zapewnienia miejsc pracy w sektorach, które można będzie uznać za "zielone" - podkreśla Wojciech Szymalski, koordynator polskiej edycji projektu "Dobry klimat dla powiatów".

Inni też mogą
Partnerzy projektu DOKLIP zapraszają również inne powiaty z województwa podlaskiego do przyłączenia się do tej inicjatywy.

- Program ten niesie ze sobą korzyści dla powiatów i jego mieszkańców. Przystępując do niego, powiat będzie miał możliwość zdiagnozowania stanu ochrony klimatu na swoim terytorium lub w mieście będącym siedzibą powiatu. Działania edukacyjne pomogą mieszkańcom zrozumieć problematykę zmian klimatu - wyjaśnia Wojciech Szymalski. - W ramach projektu będziemy organizować lokalne debaty publiczne, podczas których mieszkańcy powiatów będą mogli podzielić się swoimi pomysłami na temat ochrony klimatu oraz adaptacji do jego zmian w swoim regionie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna