MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powstał projekt umożliwiający skrócenie czasu oczekiwania na wpis do ksiąg wieczystych. „Ta zmiana byłaby kluczowa”

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
PAP
PAP
Marcin Warchoł zapowiedział, że powstał projekt mający na celu skrócenie czasu oczekiwania na wpis hipoteki do ksiąg wieczystych
Marcin Warchoł zapowiedział, że powstał projekt mający na celu skrócenie czasu oczekiwania na wpis hipoteki do ksiąg wieczystych Krzysztof Kapica/Polska Press
– Liczę, że już niebawem, jesienią tego roku, przyjęta zostanie ustawa o wpisach hipotek w księgach wieczystych i jesienią przyszłego roku wejdzie ona w życie. To będzie gigantyczne usprawnienie – powiedział Polskiej Agencji Prasowej wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Zaznaczył, że konsultacje społeczne w tej sprawie zostały już zakończone, a „zaproponowana w projekcie zmiana byłaby kluczowa, bo wpisy dokonywane byłyby w zasadzie od ręki”.

Głównym celem zmiany ma być skrócenie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Ma to się stać m.in. dzięki umożliwieniu notariuszom dokonywania wpisów hipotek do ksiąg wieczystych.

Wiceminister przekazał, że zakończyły się już konsultacje społeczne, opiniowanie i uzgodnienia międzyresortowe takiego projektu nowelizacji Prawa o notariacie.

„W zeszłym tygodniu projekt został wysłany do Stałego Komitetu Rady Ministrów, więc ufam, że w ciągu miesiąca trafi on pod obrady Rady Ministrów i niebawem rząd go przyjmie”

– powiedział PAP Marcin Warchoł.

„Ta proponowana w projekcie zmiana byłaby kluczowa, bo wpisy hipotek do ksiąg wieczystych dokonywane byłyby niemal od ręki. Dziś przygotowanie wniosku o wpis hipoteki do księgi wieczystej zajmuje notariuszowi kilka dni. To są czynności rutynowe i jeśli do tego notariusz miałby prawo dokonywania wpisów, to byłaby dla kredytobiorców i nabywców nieruchomości wspaniała wiadomość”

– ocenił wiceminister.

Nowelizacja ustawy o kredycie hipotecznym przyjęta jednogłośnie

W zeszłym tygodniu Sejm jednogłośnie uchwalił natomiast inną z propozycji resortu sprawiedliwości powiązaną z tymi kwestiami - nowelizację ustawy o kredycie hipotecznym.

„Wyniki głosowania pozytywnie mnie zaskoczyły, bo nikt się nawet nie wstrzymał od głosu”

– zaznaczył Warchoł.

Przyjęta nowelizacja odnosi się do naliczania przez banki dodatkowych opłat lub prowizji, związanych z oczekiwaniem na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej spłatę udzielonego kredytu.

Takie dodatkowe opłaty dla banków przy zaciąganiu kredytu hipotecznego mają charakter nadzwyczajnego „ubezpieczenia” ryzyka kredytowego. Tymczasem – jak wskazywało MS – w praktyce niemal w każdym przypadku wpis hipoteki jest dokonywany zgodnie z wnioskiem i zakładanego przez banki ryzyka praktycznie nie ma.

„Skoro zatem ryzyko uzasadniające dodatkowe koszty nie istnieje, nadzwyczajna opłata powinna być swoistą kaucją”

– wyjaśniał istotę zmiany resort.

Zgodnie ze zmianą po dokonaniu wpisu zabezpieczenia do księgi wieczystej bank będzie zwracał kredytobiorcy pieniądze lub zaliczy je na poczet jego zobowiązania kredytowego. Teraz tą przyjętą już przez Sejm nowelizacją zajmie się Senat.

„Czas oczekiwania na wpis trwa już ponad rok”

Kwestie, do których odnoszą się – zarówno uchwalona w zeszłym tygodniu nowelizacja, jak i przygotowany projekt zmian Prawa o notariacie – nabierają szczególnego znaczenia w związku z wydłużającym się, wielomiesięcznym, czasem oczekiwania na wpis do ksiąg wieczystych. W Warszawie trwa to często już ponad rok.

„U mnie na Podkarpaciu, w Dębicy, jest to osiem miesięcy, w Rzeszowie blisko rok”

– wskazał wiceminister Warchoł.

Jak ocenił, wynika to m.in. ze wzrostu liczby inwestycji i spowolnień spowodowanych pandemią. Jak dodał w 2018 r. resort sprawiedliwości przewidział w związku z tym dodatkowe 450 etatów w sądach, a „załatwialność sprawv zwiększyła się.

„W 2015 r. przeciętny referendarz w wydziale wieczystoksięgowym załatwiał 3 tys. 391 spraw, podczas gdy w roku ubiegłym było to już 4 tys. 203 sprawy, czyli blisko tysiąc spraw więcej na jednego referendarza”

– zaznaczył wiceszef MS.

Dodał, że to m.in. skutek informatyzacji wymiaru sprawiedliwości.

„Jednak mimo tych 450 etatów cały czas trzeba usprawnić ten system”

– podkreślił.

Wiceszef MS wskazał, że zmiany powiązane są z dalszą informatyzacją sądów.

„Istotne, żeby były akta w postaci elektronicznej. Nad tym pracujemy. Chodzi o to, aby od początku do końca cała ścieżka wpisu do księgi wieczystej odbywała się w sposób elektroniczny”

– dodał Warchoł.

mm

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Powstał projekt umożliwiający skrócenie czasu oczekiwania na wpis do ksiąg wieczystych. „Ta zmiana byłaby kluczowa” - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna