MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Praca za granicą: Nie daj się oszukać i pracuj legalnie

pw
Szukając pracy za granicą, najlepiej korzystać ze sprawdzonych agencji pośrednictwa, co do których mamy pewność, że oferują legalne zatrudnienie, lub urzędów pracy.
Szukając pracy za granicą, najlepiej korzystać ze sprawdzonych agencji pośrednictwa, co do których mamy pewność, że oferują legalne zatrudnienie, lub urzędów pracy.
Najpierw trzeba dokładnie sprawdzić agencję pośrednictwa.

Szukając pracy za granicą, najlepiej korzystać ze sprawdzonych agencji pośrednictwa, co do których mamy pewność, że oferują legalne zatrudnienie, lub urzędów pracy - radzi Anna Ratyńska z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Białymstoku.
Jak wyjaśnia Aneta Mikielewicz, doradca EURES, wszystkie agencje, które oferują usługi na terenie Polski, muszą posiadać wpis do rejestru agencji zatrudnienia potwierdzone certyfikatem. Należy pamiętać, aby przed wyjazdem podpisać umowę. Co istotne, polski pośrednik nie ma prawa skierować nas do pośrednika zagranicznego. Nie może też pobierać żadnych opłat za pomoc w znalezieniu pracy, takich jak przedpłaty czy kaucje.
- Z agencją powinniśmy podpisać umowę przyrzeczenia pracy - mówi Aneta Mikielewicz. - Warto poprosić, aby pokazano nam umowę zawartą z pracodawcą zagranicznym.
W umowie przyrzeczenia pracy powinny się znaleźć informacje:n dane zagranicznego pracodawcy,n okres zatrudnienia,n rodzaj oraz warunki pracy,n wysokość wynagrodzenia,n prawa do świadczeń socjalnych,n warunki ubezpieczenia społecznego oraz ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób tropikalnych,n obowiązki i uprawnienia osoby kierowanej do pracy oraz agencji pośrednictwa,n zakres odpowiedzialności cywilnej stron w przypadku niewykonania umowy zawartej pomiędzy agencją pośrednictwa pracy a obywatelem polskim, w tym stronę pokrywającą koszty dojazdu i powrotu osoby skierowanej do pracy w przypadku niewywiązania się pracodawcy zagranicznego z warunków umowy oraz tryb dochodzenia związanych z tym roszczeń,n kwoty należne agencji pośrednictwa pracy z tytułu faktycznie poniesionych kosztów związanych ze skierowaniem do pracy za granicą,n informację o trybie i warunkach dopuszczania cudzoziemców do rynku pracy w państwie wykonywania pracy,n inne zobowiązania stron.
Przed wyjazdem kupmy bilet powrotny i weźmy ze sobą pieniądze na początek. Sprawdźmy również, gdzie znajduje się najbliższy miejscu pracy polski konsulat. Dobrze jest znać podstawowe przepisy, jakie obowiązują w danym kraju takie jak minimalne wynagrodzenie czy gdzie trzeba zarejestrować pobyt.
- W przypadku jakichkolwiek sporów czy konfliktów z pracodawcą trzeba wiedzieć, że są one rozstrzygane przez sąd w kraju pracodawcy, a nie w Polsce - zwraca uwagę Aneta Mikielewicz.
Szukając pracy na własną rękę, należy sprawdzić pracodawcę: przejrzeć jego stronę www, poczytać opinie innych na forach internetowych, upewnić się, czy oferta jest aktualna. Lepiej z dystansem podchodzić do ogłoszeń, w których podany jest jedynie numer telefonu.
Jak mówi Anna Ratyńska, obecnie CEiPM w Białymstoku posiada oferty pracy w Niemczech. Najczęściej wymagana jest znajomość języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym. Praca sezonowa najczęściej dotyczy takich branż jak rolnictwo (zbiory owoców i warzyw, prace w gospodarstwach rolnych), ogrodnictwo (sadzenie, pielęgnacja drzew owocowych), imprezy objazdowe i mała gastronomia (praca w wesołych miasteczkach przy obsłudze klienta, na stoiskach, montaż i demontaż stoisk), hotelarstwo i gastronomia.
Zarobki wahają się od 850 do 1550 euro brutto miesięcznie.
- Plusów pracy za granicą jest dużo - ocenia Anna Ratyńska. - Można nauczyć się języka obcego i zobaczyć inny kraj. Większe są też zarobki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna