Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca: Znasz język rosyjski? To jesteś pilnie poszukiwany

Redakcja
Znam angielski i niemiecki, teraz rozpocząłem naukę rosyjskiego – mówi Adam Rydzewski, który od niedawna pracuje w firmie Samasz. – To przyszłościowy język i warto go znać.
Znam angielski i niemiecki, teraz rozpocząłem naukę rosyjskiego – mówi Adam Rydzewski, który od niedawna pracuje w firmie Samasz. – To przyszłościowy język i warto go znać.
Pracodawcy zatrudniają praktycznie od ręki, musisz jednak spełniać jeden warunek. .

Antoni Stolarski właściciel firmy Samasz w Białymstoku

Antoni Stolarski właściciel firmy Samasz w Białymstoku

Znalezienie pracownika ze znajomością języka rosyjskiego, zwłaszcza z poziomie komunikatywnym, to nie lada wyzwanie. Nasza młodzież nie uczy się rosyjskiego. Brakuje przede wszystkim osób po kierunkach mechanicznych, elektrycznych, inżynierów oraz absolwentów handlu zagranicznego, którzy znają ten język.

Łatwiej w woj. podlaskim o pracownika znającego język francuski czy hiszpański niż rosyjski. Pracodawcy rozkładają ręce: Mamy poważny kłopot, żeby znaleźć osobę z dobrą znajomością języka naszych wschodnich sąsiadów - podkreślają.

- Należałoby przywrócić nauczanie rosyjskiego w szkołach podstawowych. Szczególnie tutaj, na naszym terenie - sugeruje Dariusz Sapiński, prezes Mlekovity. - Trzeba też uruchomić programy wymiany uczniów i studentów polsko- i rosyjskojęzycznych, aby lepiej poznać kulturę i obyczaje sąsiadów.
Według niego, to właśnie na Wschodzie znajdują się najbardziej perspektywiczne rynki, które mają wielki i wciąż niewykorzystany potencjał. Opinię Sapińskiego potwierdzają także inni podlascy przedsiębiorcy.

Uczą się intensywnie
- Pracownik z dobrą znajomością rosyjskiego to dziś rzadkość - przyznaje Elena Łukanowa, właścicielka Adampolu, lidera firm przewozowych w kraju. - Dlatego pracodawcy dają szansę także kandydatom ze słabszą znajomością języka i wysyłają na kurs doszkalający.

Ostatnie poszukiwania pracownika do działu eksportu w firmie Samasz zakończyły się tym, że zatrudniono osobę, która dopiero rozpoczęła naukę tego języka.

Paradoksalnie, niesłabnąca popularnością cieszy się filologia rosyjska. Wanda Supa, dyrektor Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej na Uniwersytecie w Białymstoku przyznaje, że przez ostatnie dwa lata zgłosiło się na studia na tym kierunku dużo więcej studentów niż w poprzednich latach.
Rosyjski pomału powraca do łask.

- Sporym zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza w od ubiegłego roku - mówi Aleksandra Staroszczuk ze szkoły językowej Empik w Białymstoku. - Na kursy zapisują się młodzi ludzie, którzy dobrze znają angielski, ale ze względu na rynek pracy muszą nauczyć się rosyjskiego.

Magazynier z językiem
Duże zapotrzebowanie na rosyjsko-języcznych pracowników odnotowują też pośrednicy pracy.
- Przede wszystkim takich pracowników poszukują firmy logistyczne, których właścicielami są często Rosjanie. Oprócz tego są to branże takie jak handlowa, usługowa, czy budowlana. Oferty mamy, ale pracowników znaleźć jest bardzo trudno - mówi Izabela Stankiewicz, kierownik Biura Karier Politechniki Białostockiej i lektor języka rosyjskiego.

Jeżeli w Powiatowym Urzędzie Pracy w Białymstoku pojawiają się oferty z wymaganiem znajomości języka obcego, to nie jest to angielski czy niemiecki, a właśnie język rosyjski. Obecnie poszukiwani są: przedstawiciele handlowi, kierowca, czy magazynier. Praca czeka - wystarczy tylko znać język naszych wschodnich sąsiadów.
Magdalena Prus

Szukasz pracy? Szukasz pracownika? Wejdź na Regiopraca.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna