Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie 12 mln zł pochłonie modernizacja grajewskiej ciepłowni

Ewelina Suchodolska
Po całkowitej przebudowie ciepłowni kocioł na biomasę zastąpi kocioł miałowy
Po całkowitej przebudowie ciepłowni kocioł na biomasę zastąpi kocioł miałowy E. Suchodolska
Dziś biomasa stanowi zaledwie 20 proc. opału w grajewskim PEC-u. Po przebudowie ten procent wzrośnie, ale przeciętny Kowalski nie zapłaci mniej za ogrzewanie.

Warto wiedzieć

Warto wiedzieć

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zostało oddane do użytku w roku 1978. W 1996 roku przedsiębiorstwo stało się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Założycielem i właścicielem posiadającym 100 proc. udziałów w spółce jest Urząd Miasta Grajewo.
Zarządcy na bieżąco naprawiają usterki, ale od 30 lat ciepłownia nie była remontowana. Uzyskanie dofinansowania pozwoli na całkowitą modernizację przedsiębiorstwa.

W ubiegłym roku z własnych plantacji uzyskaliśmy 617,3 ton biomasy i tyle wykorzystaliśmy do produkcji ciepła - mówi Radosław Zolnik, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Grajewie. - Jeśli wybudujemy kocioł na biomasę o mocy ok. 5,5 MW do produkcji energii cieplnej i elektrycznej skojarzonej zużyjemy 11,5 tys. ton biomasy.

Nowoczesne kotły będą przystosowane do spalania biomasy, która będzie pozyskiwana z własnych upraw PEC-u. Przypomnijmy, że biomasa to zręby drzewne, pochodzące ze specjalnej odmiany wierzby. Dziś plantacje wierzby energetycznej prowadzonej przez PEC zajmują 30 ha. Ale przedsiębiorstwo planuje poszerzenie areału własnych upraw wierzby. Obecnie stosowane jest współspalanie biomasy z miałem węglowym.

Po modernizacji systemu ciepłowniczego, energia cieplna pochodząca z odnawialnych źródeł zmniejszy emisję gazów cieplarnianych oraz pozostałych zanieczyszczeń do atmosfery.

Modernizacja PEC-u może pochłonąć nawet 12 mln zł.

PEC będzie starał się uzyskać dofinansowanie inwestycji z Unii Europejskiej w ramach programu rozwoju regionalnej infrastruktury ochrony środowiska. Dotacja może sięgać nawet 85 proc. kosztów inwestycji. Resztę dołoży Urząd Miasta Grajewo.

Zarząd ciepłowni twierdzi, że modernizacja bezpośrednio nie wpłynie na wysokość stawki za ogrzewanie i ciepłą wodę. Powód? Cena produkcji wierzby oraz cena miału węglowego jest porównywalna.

Prezes tłumaczy, że na cenę ogrzewania wpływa przede wszystkim cena paliwa, które ciągle drożeje.

- Do końca obowiązującej taryfy cena ciepła pozostanie bez zmian. - mówi prezes.

Prace maja zakończyć się w 2013 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna