Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezes się zabezpieczył

Paweł Lisiecki, wsp. ESz
Dwie kamery będą wkrótce "obserwowały" centrum Łomży. To pierwszy etap instalowania sieci monitoringu w najbardziej niebezpiecznych miejscach miasta. Do tej pory samorząd inwestował jedynie w kamery na osiedlu Spółdzielni Mieszkaniowej "Perspektywa", jednym z bezpieczniejszych w Łomży.

Kamery na ulicach Łomży pojawiły się kilka lat temu, a pomysłodawcą ich zainstalowania był Zbigniew Lipski, radny i prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Perspektywa". Po długich sporach na temat lokalizacji radni zdecydowali, że kamery zostaną zainstalowane na... osiedlu "Perspektywa". Dziś to nieduże, zadbane osiedle jest najbezpieczniejszym miejscem w Łomży. Strzegą je 32 kamery!
- Przestępczość spadła praktycznie do zera - komentuje przedsięwzięcie nadkom. Krzysztof Leończak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Łomży.
Prezydent: nie komentuję
25 kamer na ulicach najmłodszego łomżyńskiego osiedla miało dać początek tzw. miejskiej sieci monitoringu. Spółdzielnia dokupiła jeszcze siedem kamer, w planach ma dalsze inwestycje.
- Na wniosek mieszkańców dwie kolejne kamery zawisną na bloku przy ks. Janusza 2 - nie kryje zadowolenia prezes Lipski, wspominając, że dzięki obrazowi telewizyjnemu udało się m.in. zidentyfikować wandali, którzy ochlapali okna jednego ze sklepów oraz kobietę, która wykradła kwiaty z ozdobnego gazonu na ul. Kazańskiej.
Tzw. miejski monitoring przez kilka lat pozostawał jedynie osiedlowym.
- Pierwsze kamery zostały zainstalowane na osiedlu "Perspektywa" decyzją poprzedniej rady - podkreśla Marcin Sroczyński, zastępca prezydenta miasta, uchylając się jednak od skomentowania decyzji radnych. - Zbudowaliśmy szkielet systemu i teraz będziemy go tylko uzupełniać kolejnymi urządzeniami.
Policja: "oko" na dworzec
Policja jednoznacznie wskazuje miejsca najniebezpieczniejsze w Łomży: okolice dworca PKS, uliczki Starego Miasta, arterie odchodzące od ronda przy wjeździe do Łomży. To tam znajdują się puby, kluby młodzieżowe, a dojeżdżająca młodzież w grupkach czeka godzinami na autobus. Tam dochodzi najczęściej do kradzieży i rozbojów. Tam też w przyszłym roku zainstalowanych będzie pięć lub sześć kamer. A jeszcze w grudniu - na Starówce.
Budowa monitoringu w "Perspektywie" kosztowała miasto ponad 30 tys. zł. Rocznie dzierżawa światłowodów pochłaniała prawie 90 tys. zł. Rozbudowa sieci możliwa jest dopiero teraz, dzięki zastosowaniu łączy radiowych. Koszty eksploatacji znacznie się zmniejszą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna