Prezydenci przed sądem

Anna Perkowska
Byli wiceprezydenci miasta Marek K. i Krzysztof S. odpowiedzą za odbiór niesprawnej oczyszczalni odcieków (na zdjęciu widać jej makietę)
Byli wiceprezydenci miasta Marek K. i Krzysztof S. odpowiedzą za odbiór niesprawnej oczyszczalni odcieków (na zdjęciu widać jej makietę) A. Zgiet
Udostępnij:
Białystok. To będzie jeden z głośniejszych procesów w regionie. Dziś na ławie oskarżonych mają zasiąść odpowiedzialni za budowę niesprawnej oczyszczalni. Wśród nich dwaj byli wiceprezydenci Białegostoku.

Zarzuty postawiono czterem osobom. Wśród nich są dwaj byli wiceprezydenci miasta - Marek K. (obecnie radny miejski PiS) i Krzysztof S. (w tamtym czasie był członkiem Zarządu Miasta). Razem z nimi odpowiadać będą też urzędnicy: Janusz O. - dyrektor Departamentu Inwestycji w Urzędzie Miejskim w Białymstoku oraz jego zastępczyni - Bożena Z.

Straty 4,3 miliona złotych!
Oczyszczalnia odcieków na wysypisku w podbiałostockich Hryniewiczach była budowana w latach 2001-2003. To jedna z najbardziej kosztownych inwestycji miejskich. Problem w tym, że do dziś w ogóle nie funkcjonuje. Mimo to ówcześni przedstawiciele magistratu odpowiadający za inwestycję podpisali protokół odbioru. Jakby tego było mało, wykonawca inwestycji - Arka Konsorcjum - nie zapłacił za to żadnych kar. Po prostu nikt im tych kar nie naliczył.

Sprawą zajmowała się na początku białostocka prokuratura, ale wycofała się z postawienia zarzutów i sprawa została skierowana do Rzeszowa. Rzeszowska prokuratura w połowie czerwca tego roku skierowała akt oskarżenia do białostockiego sądu. A zarzuty dla czterech osób są niebagatelne. Zdaniem śledczych, nie dopełnili swoich obowiązków, podpisując protokół odbioru oczyszczalni odcieków w Hryniewiczach. Miasto miało stracić na tym ok. 4,3 mln złotych.

Nie powinni odebrać
Tymczasem z umowy zawartej pomiędzy magistratem a wykonawcą ewidentnie wynikało - co dostrzegli prokuratorzy - że jeżeli ta inwestycja nie zostanie oddana w terminie, powinny być naliczane kary umowne. Według biegłych, którzy wypowiedzieli się w tej sprawie na wniosek rzeszowskiej prokuratury, miejscy urzędnicy nie powinni w ogóle podpisać protokołu odbioru.

Niewykluczone, że jako świadek w sprawie będzie zeznawał czołowy polityk Prawa i Sprawiedliwości - poseł Krzysztof Putra. W czasie, kiedy była budowana oczyszczalnia odcieków, był on prezesem miejskiej spółki "Lech" zarządzającej wysypiskiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
sokół
za akcje z Via i Rail Baltice też powinien ktoś bekonąc! :/
G
Gość
Na tą głupotę nie ma lekarstwa. Jedynie można olewać te kretyńskie teksty. Ja tak robię.
K
Korelia
Mam jedno pytanie. Czy jest jakiś sposób na "zielonego"? Może jakiś haker by się znalazł i nam wszystkim pomógł pozbyć się tego dziwnego typka i jego tekstów często nie na temat. ON zachowuje się jak typowy spam, więc hakerzy do roboty
r
rumian
W dniu 13.08.2008 o 10:07, gość napisał:

Czy nie wymagasz zbyt wiele od zielonego? Jego umysł nie jest w stanie tego objąć i zrozumieć, więc ogranicza się tylko do CTRL+C i CTRL+V. Przecież niezależnie od tematyki zawsze zielony wkleja to samo.A ja zadam inne pytanie zielonemu Rafałowi, pewnie na nie nie odpowie. Rafale, w sprawozdaniu finansowym twojej organizacji stoi jak wół, że wydajesz na zakup prasy. Dlaczego nie dbasz o lasy???? Ja od lat nie kupiłem gazety, internetem się posługuję.

j
jadżka
Pan Rafał Kosno powinien jak najszybciej udac sie po porade lekarską. najlepiej do psychiatry. Niech go leczy z natręctw. Przede wszystkim z rozszalałego natręctwa pisania idiotyzmów w internecie. Poza tym jak taki z niego tropiciel afer, to niech rozliczy sam siebie. Ile wziął i od kogo za utrudnianie poważnych inwestycji. Może teraz jak mu sie kasa skończy to się weżmie do jakiejś roboty i przestanie wypisywać głupoty
P
Podlasie21wieku
W dniu 13.08.2008 o 10:07, gość napisał:

Ja od lat nie kupiłem gazety, internetem się posługuję.


To pewnie i książki nie kupił zadnej matoł. Tadeusz T. Krzysztof S. Marek K. Andrzej F. Janusz K. Tomasz G. i Krzysztof Kononowicz - zdjęcie kandydatów na prezydenta. 6 z nich czarne kwadraciki na oczach
g
gość
W dniu 13.08.2008 o 08:59, bstok napisał:

i jeszcze pytanie do zileonego. czy to w ogóle czytałeś czy tylko wkleiłeś?


Czy nie wymagasz zbyt wiele od zielonego? Jego umysł nie jest w stanie tego objąć i zrozumieć, więc ogranicza się tylko do CTRL+C i CTRL+V. Przecież niezależnie od tematyki zawsze zielony wkleja to samo.
A ja zadam inne pytanie zielonemu Rafałowi, pewnie na nie nie odpowie. Rafale, w sprawozdaniu finansowym twojej organizacji stoi jak wół, że wydajesz na zakup prasy. Dlaczego nie dbasz o lasy???? Ja od lat nie kupiłem gazety, internetem się posługuję.
T
TOT
Zastanawiam się czy ta sprawa wogóle znajdzie finał i winni pójdą siedzieć. A może w związku z tym, że w aferę zamieszani są politycy kara będzie bardzo łagodna i ci panowie dostaną śmieszne wyroki, może nawet któryś z nich zostanie uniewiniony. Moim zdaniem urzędnicy miejscy powinni za takie decyzje powodujące marnotractwo publicznych pieniędzy odpowiadać własnym majątkiem! Nie dość, że pobierają nieraz nie małe pensje to jeszcze za nic nie odpowiadają. To bardzo wygodny układ
b
bstok
zbieram się nie raz żeby przeczytać całe wypociny zielonego ale nie mogę i dzisiaj też nie dam rady. przepraszam, że jestem ignorantem w sprawach Matki Ziemi. i jeszcze pytanie do zileonego. czy to w ogóle czytałeś czy tylko wkleiłeś? nie mógłbyś tego streszczać żeby nie tylko zielony ale nawet szary obywatel zrozumiał.
E
Ezebio
O zielony sie znowu uaktywnił, chyba na wakacjach był:-))
b
budowlaniec
Prezydenci? - przecież to nie oni dokonywali odbioru robót budowlanych. To nadzór budowlany "przymknął oko" i dalej tak robi bo to w końcu tylko obiekty publiczne. Proszę popatrzeć jak jest na wszystkich obiektach budowlanych i jaką fuszerkę się robi i potem jak się je "odbiera". Sam jestem budowlańcem i kiedyś za komuny najważniesze było by zrobić w mierę solidnie z takich materiałów jakie były. A teraz są świetne materiały { w kosztorysie) a robi sie na odwal bo i tak wszystko jest "ugadane". Uwagi dotyczą wszystkich robót publicznych
w
www.zieloni-bialystok.w.pl
Mediom PO=lecam nowy ciekawy wątek czy obecne wywożenie smieci z Bialegostoku (woj. podlaskie) do Mławy (woj., mazowieckie czyli PO=za obszar województwa gdzie PO=wstały) z powodu zatkanego wysypiska PO=przez brak segregacji odpadów nie jest wykroczeniem?:

Ustawa o Odpadach
Art. 9. 1. Odpady powinny być w pierwszej kolejności poddawane odzyskowi lub unieszkodliwiane w miejscu ich powstawania.
3. Niesegregowane odpady komunalne, pozostałości z sortowania odpadów komunalnych oraz komunalne osady ściekowe powinny być poddane odzyskowi lub unieszkodliwianiu na obszarze tego województwa, na którym zostały wytworzone, w instalacjach spełniających wymagania najlepszej dostępnej techniki lub technologii, o której mowa w art. 143 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska, lub w miejscach najbliżej położonych miejsca ich wytworzenia.
4. Niesegregowane odpady komunalne, pozostałości z sortowania odpadów komunalnych oraz komunalne osady ściekowe mogą być poddane odzyskowi lub unieszkodliwianiu na obszarze województwa innego niż wymienione w ust. 3, jeżeli odległość od miejsca wytwarzania odpadów do instalacji przeznaczonej do odzysku lub unieszkodliwiania, spełniającej wymagania najlepszej dostępnej techniki lub technologii, o której mowa w art. 143 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska, lub miejsca przeznaczonego do tego samego odzysku jest mniejsza niż odległość do instalacji lub miejsca położonego na obszarze tego samego województwa.
Art. 69a. 1. Kto poddaje odzyskowi lub unieszkodliwianiu niesegregowane odpady komunalne, pozostałości z sortowania odpadów komunalnych lub komunalne osady ściekowe poza obszarem województw, o których mowa w art. 9 ust. 3 i 4 podlega karze grzywny.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie