Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Problem z sercem

[email protected]
Zanim dojdzie do zawału organizm wysyła ostrzeżenia o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Nie zawsze jednak potrafimy czy chcemy z nich skorzystać
Zanim dojdzie do zawału organizm wysyła ostrzeżenia o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Nie zawsze jednak potrafimy czy chcemy z nich skorzystać
Żyjemy krócej niż mieszkańcy krajów Europy Zachodniej. O prawie siedem lat niż np. mieszkańcy Szwajcarii. Zabójcą numer jeden są w Polsce choroby układu krążenia. Co je powoduje? Przede wszystkim brak odpowiedniej profilaktyki, nieodpowiednia dieta oraz niewłaściwy styl życia.

z Prawidłowy poziom cholesterolu we krwi powinien być niższy od wartości 190mg/dl.
z Prawidłowy poziom cukru (glukozy) we krwi, mierzony na czczo, nie powinien przekraczać wartości 100 mg/dl.
z Ciśnienie nie powinno przekraczać wartości 140/90 mm Hg. Jeżeli przynajmniej w dwóch pomiarach przeprowadzonych w odstępie kilku dni ciśnienie wynosi 140/90 mm Hg lub więcej - rozpoznaje się nadciśnienie.
zObwód brzucha mierzony na wysokości pępka nie powinien przekraczać 102 cm u mężczyzn oraz 88 cm u kobiet. Wyższe wartości świadczą o otyłości. A to znacznie zwiększa ryzyko chorób serca i naczyń. z

Opinia

Opinia

Mamy jeden z najwyższych wskaźników nadumieralności kobiet i mężczyzn przed 64 rokiem życia w Europie. Głównym powodem są choroby układu krążenia, które w Polsce obejmują ponad 50 proc. wszystkich zgonów. Główne przyczyny nadumieralności spowodowanej chorobami układu sercowo-naczyniowego to: nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu, niewłaściwe żywienie oraz wysokokaloryczna dieta. Czynniki te doprowadzają do nadmiernej produkcji wolnych rodników tlenowych, które powodują uszkodzenie układu krążenia. Jak temu zapobiec? Powinniśmy dostarczać organizmowi bioflawonoidów, czyli substancji o właściwościach antyoksydacyjnych - "wymiatających" wolne rodniki. W tym celu należy spożywać 5 razy dziennie warzywa i owoce - są głównym źródłem bioflawonoidów. W przypadku ich braku warto stosować suplementy diety, które uzupełnią niedobory.

prof. dr hab. n. farm. Marek Naruszewicz, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Nieleczone nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu - prowadzą do nieodwracalnych zmian w naczyniach krwionośnych i mogą być przyczyną zawału serca czy udaru mózgu. Głownie dlatego, że nie jesteśmy świadomi konsekwencji własnych błędów i zaniedbań.

Zjadamy za masła, smalcu, wieprzowiny, kiełbas. Powoduje to problemy z podwyższonym poziomem "złego cholesterolu". Zbyt rzadko natomiast stosujemy np. dietę śródziemnomorską. Optymalną dla zdrowia, bo obfitą w warzywa i owoce, ryby morskie i skorupiaki, oliwę z oliwek , czyli źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3.

Grzechy główne niewłaściwego, czyli szkodliwego dla naszego serca stylu życia, to palenie papierosów, picie alkoholu, stres i brak ruchu. Podstawą dobrego samopoczucia są regularne ćwiczenia fizyczne lub półgodzinny spacer w ciągu dnia. Plus, oczywiście, unikanie używek, czyli tytoniu i papierosów oraz niwelowanie negatywnych skutków stresu.

Ciśnienie rośnie

Przestrzeganie powyższych zasad nie powinno sprawi nikomu trudności, a może aż o połowę zmniejszyć ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Warto zacząć od sprawdzenia ciśnienia. Nadciśnienie tętnicze bowiem to jedna z najpoważniejszych dolegliwości sercowych.

Najwięcej problemów z nadciśnieniem mają osoby po 65 roku życia. Jednak schorzenie rozpoczyna się w wieku 30-40 lat. Objawia się rannymi bólami głowy w okolicy potylicy, nadmierną pobudliwością, bezsennością. Pojawiają się: kołatanie serca i bóle wieńcowe. Widać zaczerwienienia na twarzy, szyi oraz klatce piersiowej.
Nadciśnienie tak naprawdę jest chorobą nieuleczalną, choć leczona daje się kontrolować. Powoduje poważne powikłania. Do głównych należy choroba wieńcowa i zawał serca, udar mózgu oraz niewydolność serca.

Pierwszy ból

"Wieńcówkę", czyli chorobę niedokrwienną serca, powoduje zatykanie tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe. Do serca dochodzi wtedy mniej krwi oraz tlenu. Pojawia się ból i duszności. Komórki zaczynają gorzej pracować, a przy całkowitym odcięciu krwi (czyli przy zawale) pojawia się martwica. Pierwszymi objawami choroby wieńcowej są ból za mostkiem, pojawiający się po wysiłku czy stresie, a ustępujący w spoczynku. Może mu towarzyszyć uczucie gniecenia i duszności. Ból może promieniować do szczęki, żuchwy, ramion.

Jak najszybciej - do szpitala

Nasilenie objawów choroby wieńcowej, poty i silny ból to charakterystyczne objawy zawału. Niepokój powinny budzić także bóle w klatce piersiowej i lewej ręce, pojawiające się podczas wysiłku. Jeżeli - mimo bólu - nie przerwiemy pracy, grozi nam zawał. Objawy? Piekący, palący, rozrywający ból serca za mostkiem, promieniujący do lewej ręki i szyi fizycznego.

Kiedy ból nie ustępuje przez kilkanaście minut i jest połączony z lękiem, należy natychmiast wezwać pogotowie i jak najszybciej dotrzeć do szpitala. Niestety aż około 30 proc. chorych umiera na zawał serca, zanim znajdzie się w szpitalu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna