Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proces likwidacji białostockiej rozgłośni radiowej został otwarty, a dotychczasowy naczelny jest kierownikiem

Andrzej Matys
Andrzej Matys
W końcu grudnia 2023 roku minister kultury zdecydował o postawieniu w stan likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Podobną decyzję podjął w sprawie spółek TVP i Polskie Radio oraz Polskiej Agencji Prasowej.
W końcu grudnia 2023 roku minister kultury zdecydował o postawieniu w stan likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Podobną decyzję podjął w sprawie spółek TVP i Polskie Radio oraz Polskiej Agencji Prasowej. Pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne
Na początku tygodnia (15.01) białostocki sąd rejonowy ogłosił, że wpisuje do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji Polskiego Radia Białystok. Tym samym, uwzględnił wniosek ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Wniosek ministra Bartłomieja Sienkiewicza o otwarcie likwidacji spółki (bo taką jest PRB) wpłynął do Wydział Gospodarczego Sądu Rejonowego w Białymstoku 3 stycznia. W miniony poniedziałek sąd orzekł o wpisie rozwiązania spółki i wpisaniu likwidatora do KRS. Likwidatorem został Paweł Robert Kusak z warszawskiej Kancelarii Kusak Zaręba i Partnerzy - adwokat i doradca restrukturyzacyjny.

Czytaj również:

Radio Białystok jest kolejną rozgłośnią regionalną Polskiego Radia, wobec której sąd podjął taką decyzję. Wcześniej to samo stało się z rozgłośniami m.in. w Katowicach, Gdańsku, Szczecinie czy Krakowie. Sądowy wpis do KRS oznacza, że postawienie w stan likwidacji zostało dokonane zgodnie z prawem, zaś stan ten oznacza, że rada nadzorcza i zarząd PRB nie działają.

Likwidator wysłał do 17 rozgłośni regionalnych list, w którym uspokajał pracowników i apelował o realizację misji publicznej. Zapewnił też m.in. że otwarcie likwidacji nie powoduje wygaśnięcia umów o pracę oraz że spółka wciąż ma osobowość prawną, a cofnięcie procesu likwidacji jest realne w dowolnym momencie.

Czytaj również:

Przedstawicielami likwidatora w każdej z 17 lokalnych spółek są główni księgowi. W przypadku białostockiej rozgłośni – Anna Pochodin, dyrektor finansowa i główna księgowa, która współpracowała z Mirosławem Bielawskim w latach 2014-2018 gdy był burmistrzem Wasilkowa. Do radia trafiła w 2019 roku, po powołaniu Bielawskiego na dyrektora programowego (a w 2022 roku na naczelnego). Dodajmy, że radiem kierował też w latach 2006-2010.

Dziś białostocka rozgłośnia nie ma naczelnego, więc formalnie nikt redakcją nie kieruje redakcją. Mirosław Bielawski został bowiem przeniesiony przez likwidatora, na stanowisko kierownika Biura Obsługi Programu (czyli m.in. czuwa nad obiegiem dokumentów, zatwierdza ramówki, przygotowuje raporty do KRRiT o realizacji misji).

Czytaj również:

Stanowisko to miało powstać stosunkowo niedawno. Jak długo Bielawski będzie je sprawował nie wiadomo. Wśród środowiskowych wróbli i wiewiórek słychać, że może to być chwilowe, bowiem jego ewentualny powrót na fotel naczelnego PRB nie jest aż tak bardzo niemożliwy.

Sam Mirosław Bielawski mówi, że likwidator powołał go na dyrektora programowego, ale ponieważ to stanowisko jest już obsadzone, został kierownikiem Biura Obsługi Programu. Przyznaje, że chciałby zostać w radiu (z którym jest związany od wielu lat), ale nie będzie prezesem czy naczelnym białostockiej rozgłośni. Dodaje, że radio jest w dobrej kondycji finansowej, bo zeszły rok zakończyło na plusie, więc np wynagrodzenia pracowników nie są zagrożone.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Proces likwidacji białostockiej rozgłośni radiowej został otwarty, a dotychczasowy naczelny jest kierownikiem - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna