Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Program Rolnictwo 4.0. Nabór wniosków zakończył się wcześniej niż planowano. Zapotrzebowanie wyniosło ponad 150 proc. limitu

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Nabór w ramach programu Rolnictwo 4.0 zakończył się po dwóch dniach.
Nabór w ramach programu Rolnictwo 4.0 zakończył się po dwóch dniach. Jakub Wróblewski
Do 15 grudnia miał trwać nabór w ramach programu Rolnictwo 4.0. Jednak ze względu na ogromne zainteresowanie przyjmowanie wniosków zakończyło się 17 listopada. Łącznie do rolników ma trafić 164 mln zł. Zostaną przeznaczone na nowe technologię. Rolnicy podkreślają, że środki przeznaczone na program, to krople w morzu potrzeb.

Pomoc udzielona jednemu beneficjentowi nie mogła przekroczyć 200 tys. zł. Refundacji podlega do 65 proc. kosztów kwalifikowanych. W przypadku rolników zajmujących się certyfikowaną produkcją ekologiczną zwrot obejmuje do 80 proc. kosztów. Starającemu się o wsparcie przysługuje również prawo ubiegania się o zaliczkę. W ramach programu mogli otrzymać wsparcia na zakup m.in. dronów rozpoznawczych, wykonawczych, stacji pogodowych, czujników badających wilgotność gleby.

Przyjmowanie wniosków o przyznanie dofinansowania przedsięwzięć w zakresie Rolnictwa 4.0. zakończyło się 17.11.2023 roku. Dokładnie po dwóch dniach od ogłoszenia projektu.

W związku z wynikającym ze złożonych wniosków zapotrzebowaniem, które wyniosło ponad 150 proc. limitu, za zgodą Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – na podstawie § 3 pkt 2 Regulaminu wyboru przedsięwzięć do objęcia wsparciem – Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakończyła uruchomiony 15 listopada 2023 r. nabór - poinformowała na swojej stronie ARiMR.

W ramach Działania 6 „Wsparcie w zakresie rolnictwa 4.0” do Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR wpłynęło 786 wniosków o objęcie wsparciem. -Na obecnym etapie Agencja nie przystąpiła jeszcze do rozpatrywania wniosków (nabór został zakończony 17 listopada) i nie mamy wiedzy, na co najczęściej składane są wnioski i co cieszy się największą popularnością, ponieważ wnioski nie są jeszcze przydzielone do weryfikacji - przekazuje Iwona Chrapowicz z ARiMR w Łomży.

Sprawdzając przykładowo zakres rzeczowy kilkunastu złożonych wniosków, możemy stwierdzić, że zakres rzeczowy jest bardzo różny w każdym z projektów i obejmuje m.in.: moduły komunikacji bezprzewodowej, systemy nawigacji rolniczej; siewniki; opryskiwacze polowe; rozsiewacze nawozów, agregaty uprawowo-siewne; czujniki monitorujące zwierzęta, systemy zarządzania stadem i inne - informuje Iwona Chrapowicz.

Przy najwyższej kwocie wsparcia rzędu 200 tys. zł środki trafią trafią do ok. 820 beneficjantów. Rolnicy podkreślają, że zapotrzebowanie jest wyższe. Zainteresowanie zawansowanymi technologiami rośnie, ponieważ pozwalają producentom oszczędzić pieniądze.

Szansa, że dostanie się dotacje wynosi 1%. Na całą Polskę jest tylko około 800 wniosków. To jest kropla w morzu potrzeb. Dla mnie taki program jest potrzebny, ponieważ korzystam z nowych technologii. W przypadku mniejszych rolników, którzy nie korzystają z nawigacji, to program jest zbędny. Bardziej korzystają z niego gospodarstwa większe, bardziej zaawansowane technologicznie. Jedną z rzeczy, która przydałaby mi się jest nowa stacja pogodowa. Mam już stare stacje meteorologiczne, które chciałbym zamienić na nowe. Dotacje otrzymają tylko wybrańcy. Z każdego województwa będzie po kilkaset wniosków, a dofinansowanie trafi tylko do 800 - przekazuje rolnik Hubert Ojdana.

Rolnicy mówią, że nowoczesne technologię pomagają im poprawić wydajność gospodarstw, a także zaoszczędzić pieniądze.

Nowoczesne technologię ułatwiają pracę. Głównie chodzi o nawigacje, systemy prowadzenia równoległego. Od 10 lat stosuję m.in. precyzyjne rozsiewanie nawozów, opryskiwanie. Te systemy zwracają się. Dzięki nim co roku oszczędzam pieniądze - Hubert Ojdana.

Zobacz też:Problemy branży mleczarskiej w związku z protestem przewoźników. Producenci apelują o podjęcie działań

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna