Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prostki. Miejscowość założona przez trzech braci

K. Chojnowska
Prostki z lotu ptaka
Prostki z lotu ptaka UG w Prostkach
Gmina Prostki zajmuje obszar 230 km kw. i mieszka tu 8,2 tys. ludności. Wieś założyli w roku 1482 bracia Prostkowie: Jan, Kacper i Mikołaj.

Od wieków gmina jest ważnym traktem komunikacyjnym. Dawniej wiodła tędy praktycznie jedyna droga do Prus Książęcych. Do wybuchu II wojny światowej była to miejscowość graniczna, gdzie zbiegały się granice Korony, Litwy i Prus Książęcych. Upamiętnia to słup graniczny z roku 1545. Ważnym zabytkiem gminy jest drewniany kościół we wsi Ostrykół. Odbudowany w 1667 r. w niezmienionym stanie przetrwał do dziś. Wśród pozostałych istotnych zabytków należy wymienić średniowieczne grodzisko we wsi Gorczyce, park dworski z XIX w. w Kosinowie oraz cmentarz ofiar obozu hitlerowskiego w Boguszach.

Inwestycje

Gmina intensywnie wykorzystuje unijne fundusze. Korzystając z zewnętrznych dotacji gmina wybudowała boisko wielofunkcyjne w Prostkach. Uregulowała również swoją gospodarkę wodno-ściekową dla miejscowości Popowo-Sokółki, Gorczyce-Kurzątki, Wojtele, Marchewki, Guty Rożyńskie. Kolejna sieć wodociągowa i kanalizacyjna za ponad 2,5 mln zł powstała w miejscowości Bogusze. Gmina wybudowała również wodociąg i kanalizację sanitarną na terenie Prostki os. Leśne - Ostrykół - Lipińskie - Niedźwiedzkie - Bobry - Nowa Wieś Ełcka. Gmina przebudowała również szereg dróg, w tym: trasę łączącą Gorczyce, Długochorzele i Sokółkę, drogę Bobry - Miechowo i Prostki - Kopijki i odcinek drogi w Gutach Rożyńskich oraz ulice Szkolną, Rzemieślniczą, Konopnickiej i Krótką w Prostkach. Dzięki środkom unijnym gmina Prostki zorganizowała wiele imprez kulturalnych i historycznych jak Festiwal Ryby czy Bitwę pod Prostkami. W poszczególnych sołectwach powstają również place zabaw, m.in. w miejscowościach: Prostki, Wiśniowo Ełckie, Bobry, Katarzynowo, Krzywe, Ostrykół, Marchewki, Czyprki, Bzury.

Władze i siedziba gminy

Wójtem gminy Prostki jest Mirosław Orłowski. Przewodniczącym rady gminy jest Henryk Strojecki. Siedziba gminy znajduje się przy ul.1 Maja 44b, tel . (87) 611 20 12

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna