Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa centrum Choroszczy. Rynek będzie zupełnie nowy

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Choroszcz ma plan rewitalizacji, który niedawno zatwierdził zarząd województwa podlaskiego. Największe zmiany (i to jeszcze w tym roku) zajdą w samym centrum miasta.

Teren objęty rewitalizacją zajmuje 53 ha. Żyje tam blisko 1700 osób, czyli 11 proc. mieszkańców Choroszczy. Przyjęty pogram zakłada szereg przedsięwzięć, m.in.: modernizację Rynku 11 Listopada oraz przebudowę pobliskiego placu Brodowicza. Dzięki temu w centrum będą np. nowe chodniki, oświetlenie, tzw. mała architektura i kurtyna wodna dla dzieci (która wymusiła przesunięcie pomnika do bocznego sektor placu).

- Najważniejsząinwestycją jest przebudowa Rynku 11 Listopada. Jeśteśmy spokojni, gdyż wszystko jest pod pełną kontrolą. Zgodnie z planem wszelkie prowadzone tam roboty zakończą się do października tego roku. Niemniej część z nich, jak np. drogi w okolicy rynku powinny być gotowe wcześniej - mówi burmistrz Choroszczy Robert Wardziński.

Ponadto, gmina zainwestuje w nowe i istniejące już boiska w mieście, a także w popularne siłownie pod chmurką. Zamierza też odnowić bulwary choroszczańskie. - Siłownie powstaną latem, podczas wakacji, na trzech naszych osiedlach. Na pewno nowe wielofunkcyjne (tartanowe) boisko otrzyma szkoła podstawowa. Natomiast bulwary, to będzie raczej inwestycja przyszłoroczna. Mamy już wstępny projekt i będziemy starali się o dofinansowanie - zapowiada burmistrz Choroszczy.

Zobacz też Dworzec PKS w Suwałkach jednak zostanie. Szczegóły zostaną ustalone we wtorek (zdjęcia)

Koszt tych działań sięga niemal 17 mln zł (remont rynku to 5 mln zł), a gmina liczy, że unijną pomoc rzędu 12 mln zł. - Przy każdej okazji staramy się o wsparcie z UE. Liczymy, że pomoc sięgnie 85 proc. kosztów. Już niedługo po świętach złożymy kolejny wniosek. Tym razem o dwa, trzy miliony na renowację placu Brodowicza - tłumaczy Robert Wardziński.

Dodajmy, że w ramach zmian zostanie też m.in. zmodernizowany budynek Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu, a z dachów prywatnych domów (dzięki finansowej pomocy z UE) ma zniknąć azbest.

Na Podlasiu już 26 gmin ma własne programy odnowy. Każda z nich musiała wyznaczyć teren do rewitalizacji i przygotować plan naprawy (w sferze społecznej i inwestycyjnej).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna