MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przedawnienie roszczeń wynikających z zawartych umów. Po jakim czasie nie trzeba spłacać swoich długów?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Przedawnienie oznacza, że dłużnik może uniknąć konieczności uregulowania zaległości.
Przedawnienie oznacza, że dłużnik może uniknąć konieczności uregulowania zaległości. unsplash
Przedawnienie roszczeń umownych odbywa się po upływie odpowiednich terminów. To możliwość uniknięcia konieczności spłaty długów. Kiedy można skorzystać z przedawnienia, jakie warunki trzeba spełnić? Na tym polega przedawnienie długów i takie będą skutki przedawnienia dla wierzyciela i dłużnika.

Roszczenia przedawniają się w różnych terminach. W zależności od tego, jaki to jest dług i kiedy powstał przedawnić się może w zupełnie innym momencie.

Wierzyciel ma prawo domagać się od swojego dłużnika spełnienia świadczenia, do którego jest zobowiązany. Przedawnienie jest wygaśnięciem prawa wierzyciela. Dłużnik ma nadal możliwość spełnić swój obowiązek, choć wierzyciel nie może tego od niego już wymagać. Ustaje prawna możliwość sądownego dochodzenia praw, choć zadłużenie nadal istnieje. Od tego momentu dług staje się tzw. zobowiązaniem niezupełnym. W zawieranych umowach nie ma możliwości, by zmienić te terminy - skrócić lub je wydłużyć.

Przedawnienie - co to jest?

Przedawnienie oznacza, że dłużnik może uniknąć konieczności uregulowania zaległości. Wystarczy, że po określonym w przepisach prawa okresie i po spełnieniu pewnych warunków taka osoba podniesie w sądzie zarzut przedawnienia.

Wierzyciel może dochodzić swoich praw sądownie nawet po upływie terminu przedawnienia roszczenia. Sąd samodzielnie nie zajmie się zbadaniem, czy roszczenie jest przedawnione, jeżeli dłużnik nie podniesie takiego zarzutu. W takiej sytuacji – nie podniesienia zarzutu – sąd może nakazać wykonanie świadczenia przez dłużnika.

Terminy przedawnienia w polskim prawie. Kiedy dług staje się nieważny?

Kodeks cywilny wyróżnia dwa ogólne terminy przedawnienia. Są to:

 • 3 lata w przypadku płatności cyklicznych i związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej,
 • 6 lat w przypadku innych roszczeń (np. konsumenta względem przedsiębiorcy) licząc od chwili podpisania umowy.

Wcześniej niespłacanie długów było możliwe dopiero po upływie 10 lat.

Co ciekawe, nie są to jedyne terminy przedawnień. Polskie prawo w przypadku zawieranych umów wyróżnia również inne terminy przedawnień.

Jakie roszczenia przedawniają się z upływem 6 miesięcy?

Są to roszczenia:

 • pożyczkobiorcy o wydanie przedmiotu pożyczki licząc od momentu, gdy miał zostać wydany przedmiot miał być wydany,
 • o naprawę szkody, która wynika z uszkodzenia lub wniesienia rzeczy do hotelu licząc od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o powstaniu szkody (pół roku) lub od dnia, w którym przestał korzystać z usługi hotelu (rok).

Jakie roszczenia przedawniają się z upływem 1 roku?

Są to roszczenia:

 • wynajmującego przeciwko najemcy dotyczące naprawienia szkody. Dotyczy to także roszczeń o zwrot nakładów i nadpłaconego czynszu.
 • z tytułu umowy przewozu osób. Jeden rok należy liczyć do dnia wykonania przewozu. Gdyby jednak przewóz nie został wykonany - od dnia, kiedy miał zostać wykonany.
 • z powodu pogorszenia lub uszkodzenia rzeczy, która została użyczona do używania przez użyczającego przeciwko biorącemu do używania.
 • o zwrot nakładów poniesionych na rzecz wziętą w używanie lub o naprawienie szkody, która została już naprawiona w związku z wadami rzeczy.

Jakie roszczenia przedawniają się z upływem 2 lat?

Są to roszczenia:

 • ze sprzedaży, która miała miejsce w ramach działalności prowadzonej przez przedsiębiorstwo. Dotyczy to także sytuacji, w której roszczenia mają rzemieślnicy i osoby prowadzące gospodarstwo rolne (roszczenie musi wtedy dotyczyć sprzedaży płodów rolnych),
 • wynikające z umowy o dzieło. 2 lata należy liczyć od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane - od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane,
 • o wynagrodzenie za czynności, które zostały wykonane i zwrot wydatków. Dotyczy to osób, które stale lub w zakresie działalności przedsiębiorstwa zajmują się konkretnym rodzajem czynności. Dotyczy to także roszczeń z tytułu zaliczek otrzymywanych przez te osoby.
 • które powstały w ramach działalności prowadzonych przez hotele i dotyczą zapłaty za wynajęcie lokalu oraz dodatkowych usług.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przedawnienie roszczeń wynikających z zawartych umów. Po jakim czasie nie trzeba spłacać swoich długów? - Strefa Biznesu

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna