MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcy nie chcą płacić kar w 2024 r. za błędy w rozliczeniach i już teraz testują Krajowy System e-Faktur. Za rok nie będzie zmiłuj

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
MF nie próżnuje w sprawie unowocześniania KSeF, a przedsiębiorcy masowo testują system, by uniknąć błędów
MF nie próżnuje w sprawie unowocześniania KSeF, a przedsiębiorcy masowo testują system, by uniknąć błędów pl.123rf.com/profile_eggeeggjiew
Ministerstwo Finansów zapowiada dialog z przedsiębiorcami w sprawie projektów aktów wykonawczych do ustawy wprowadzającej Krajowy System e-Faktur. Obecnie korzystanie z systemu jest dobrowolne, ale od 1 lipca 2024 r. dla wielu podmiotów będzie już ono obowiązkowe – przypomina resort finansów. Coraz więcej przedsiębiorców już teraz jednak testuje KSeF, chcąc uniknąć w przyszłości błędów, za które będą grozić kary. Z kolei resort wprowadza właśnie ważne aktualizacje, które nie powinny umknąć podatnikom.

Spis treści

Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy mogą już korzystać z KSeF, przygotowując się w ten sposób do systemu, który będzie obowiązkowy dla większości uczestników rynku od 1 lipca 2024 r., a dla sektora MŚP nierozliczającego się z VAT od 1 stycznia 2025 r. Tymczasem, z ostatnio udostępnionych danych statystycznych Ministerstwa Finansów wynika, że ze środowiska testowego faktycznie korzysta coraz więcej podatników. To dobra wiadomość – sugerują eksperci – bo gdy jego używanie stanie się obowiązkowe, to błędy w rozliczaniu faktur mogą okazać się bolesne.

Zobacz, co nowego w systemie dla podatnika

Pod koniec czerwca MF opublikowało zaktualizowaną wersję wzoru struktury logicznej FA(2) na ePUAP. A już niebawem, bo w lipcu 2023 r. urzędnicy udostępnią podatnikom środowisko testowe systemu, dostosowane do struktury logicznej wraz z dokumentacją. Z kolei na 1 września 2023 r. resort finansów zaplanował wprowadzenie środowiska produkcyjnego. Niestety na aplikację mobilną KseF trzeba będzie poczekać do pierwszego kwartału 2024 r. Dostępne są już jednak inne narzędzia wsparcia, które służą do testowania systemu.

Jakie korzyści przyniesie rynkowi nowy sposób rozliczania faktur?

Obecnie e-faktura działa, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. Według resortu finansów wdrożenie obligatoryjnego KSeF zoptymalizuje fakturowanie, obieg dokumentów i systemy fakturowe wykorzystywane przez przedsiębiorców.

– KSeF zapewnia możliwość bieżącego monitorowania transakcji i tym samym ogranicza potrzebę prowadzenia przez administrację skarbową działań kontrolnych u przedsiębiorców – podkreśla z-ca szefa Krajowej Administracji Skarbowej insp. Mariusz Gojny.

Urzędnicy mają wstępny plan na przepisy wykonawcze do ustawy o KSeF

Jak informuje Ministerstwo Finansów część rozwiązań regulujących kwestie technologiczne związane z obsługą systemu u podatników, czy te określające szczególne przypadki wyłączeń z obowiązku KSeF, zostały już wstępnie opracowane i dołączone do projektu ustawy na etapach prac rządowych – podatnicy mieli zatem możliwość zapoznania się z nimi łącznie z projektem ustawy. Po uchwaleniu ustawy resort finansów rozpocznie formalne procesy konsultacji z biznesem w sprawie rozporządzeń wykonawczych.

Ustawa wprowadzająca obowiązkowy KSeF została już przyjęta przez Sejm i przekazana do prac w Senacie. Urząd zaczął już także przegląd obowiązków sprawozdawczych podatników.

To nowoczesne rozwiązanie pomoże jeszcze bardziej uszczelnić podatek VAT

Według ekspertów MF pełne objęcie KSeF transakcji da możliwość wdrażania kolejnych uproszczeń w rozliczeniach VAT. KSeF ma stać się także kolejnym narzędziem uszczelniania VAT. Eksperci MF szacują, że w 2015 r. luka VAT wynosiła 24,1 proc., a w 2022 r. już tylko ok. 4,9 proc. potencjalnych wpływów. To spadek o ok. 80 proc. KSeF ma być kolejnym narzędziem uszczelniania systemu VAT wykorzystującym najnowsze technologie.

– Projekt KSeF to kontynuacja rozpoczętej w 2016 r. i konsekwentnie realizowanej polityki uszczelniania systemu podatkowego. Polska jest w absolutnej czołówce państw europejskich redukujących lukę VAT. (...) Przewidujemy, że wprowadzenie obowiązku e-fakturowania zwiększy dochody budżetu państwa z tytułu VAT – komentuje z-ca szefa Krajowej Administracji Skarbowej insp. Mariusz Gojny.

Pomylisz się, zapłacisz karę. Lepiej sprawdzić się wcześniej. Zrobiło to już ponad 17 mln osób

Z ostatnio udostępnionych danych statystycznych Ministerstwa Finansów wynika, że ze środowiska testowego faktycznie korzysta coraz więcej podatników. Od 1 stycznia do 30 kwietnia br. odnotowano ponad 17,1 mln samych uwierzytelnień w środowisku testowym. To o blisko 140 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r. (ponad 7,1 mln). Natomiast w całym zeszłym roku było przeszło 44,5 mln takich przypadków.

– Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur będzie obligatoryjne dopiero za rok. Jednak już teraz warto zacząć testować to narzędzie. Za błędy w fakturowaniu od początku 2025 roku będą groziły surowe kary. Teraz jeszcze wszelkie trudności można, a nawet trzeba, zgłaszać Ministerstwu Finansów. Potem będzie za późno na rozwiązywanie dylematów – mówi radca prawny i doradca podatkowy Natalia Stoch-Mika z Kancelarii NSM LEGAL & TAX.

Jak przedsiębiorstwo może bezpłatnie przetestować działanie systemu KSeF?

Resort finansów informuje o istnieniu bezpłatnego narzędzia KSeF dla podatników tj. Aplikacji Podatnika KSeF. Apka posiada funkcjonalności pozwalające na zarządzanie procesem fakturowania w każdym przedsiębiorstwie. Umożliwia m.in.: korzystanie z KSeF podatnikom i podmiotom uprawnionym przez tych podatników, zarządzanie uprawnieniami oraz tokenami, wystawianie i odbieranie e-Faktur w KSeF, podgląd e-Faktury (anonimowy dostęp do e-Faktury po wskazaniu jej indywidualnych cech), weryfikację statusu wysyłki i możliwość pobrania UPO KSeF (bez konieczności logowania). Użytkownicy Aplikacji Podatnika mają do dyspozycji dwa dodatkowe środowiska testowe: wersję testową oraz wersję przedprodukcyjną (demo).

Najmniejsze firmy również otrzymały bezpłatne narzędzie

Mali przedsiębiorcy, których nie dotyczą liczne i skomplikowane procesy fakturowania również otrzymali bezpłatne narzędzie do przetestowania systemu KSeF. Chodzi o Aplikację e-Mikrofirma. Umożliwia ona powiązanie istniejącego konta z KSeF, wystawianie faktur w KSeF, odbieranie faktur z KSeF oraz przenoszenie ich bezpośrednio do ewidencji VAT, bez konieczności ręcznego przepisywania danych. Dopiero jednak w pierwszym kwartale 2024 r. dostępna będzie aplikacja mobilna KSeF pozwalająca na wygodne i szybkie wystawianie oraz odbieranie e-faktur w czasie rzeczywistym oraz zarządzanie nimi z dowolnego miejsca.

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna