MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorstwa nie potrzebują teoretyków, tylko ludzi, którzy umieją rozwiązywać problemy

agsa
Współpraca uczelni z biznesem. Praktyki w czasie studiów, kierunki i plany zajęć tworzone pod wymagania przedsiębiorców - to jest potrzebne, by skończyć z kształceniem bezrobotnych magistrów.

Kończysz studia - a tu albo okazuje się, że firmy nie potrzebują nikogo z takim wykształceniem, albo gdy już znajdziesz pracę, to i tak musisz się wszystkiego uczyć od początku.
Na szczęście problem zauważają już nie tylko szefowie firm, ale też zwróciły na niego uwagę uczelnie. I dlatego coraz częściej robią wszystko, by program zajęć układać we współpracy z przedsiębiorcami.

Przygotować do pracy

Tak zrobił np. Uniwersytet w Białymstoku.
- Poziom przygotowania teoretycznego studentów jest dobry - mówi Stanisław Sakowicz, właściciel firmy STS Elektronik Autoryzowane Centrum OPTIMUS SA w Białymstoku, który bierze udział w projekcie "Studia - Praca: Szybkie łącze", realizowanym przez Uniwersytet w Białymstoku. - Brakuje za to tego, co się nazywa przygotowaniem do pracy w firmie. Student wyuczonej teorii nie potrafi wykorzystać pracując w konkretnym zakładzie. A przedsiębiorstwu nie jest potrzebny naukowiec, tylko osoba łatwo aklimatyzująca się w nowym środowisku i umiejąca szybko reagować na zmieniające się okoliczności, rozwiązywać bieżące zadania i pracować w grupie. Zderzenie uczelni i przedsiębiorstwa jeszcze na etapie edukacyjnym pozwoli studentowi przemyśleć temat: czego tak naprawdę chcę. Zauważyłem, że spora grupa studentów nie wie, na czym polega praca w firmie, w pierwszych tygodniach są zdziwieni, a często rozczarowani.
W ramach projektu UwB już około 170 nauczycieli akademickich ukończyło szkolenie z zakresu obsługi platformy e-learningowej i tworzenia kursów e-learningowych. W ramach szkolenia stworzono około 100 scenariuszy kursów e-learningowych do przedmiotów nauczanych na wszystkich wydziałach uczelni. 11 przedmiotów jest wdrażanych w trybie blended-learning w bieżącym semestrze. Rusza realizacja przedmiotów prowadzonych przez pracodawców na wydziałach: pedagogiki i psychologii, historyczno-socjologicznym, matematyki i informatyki.

To są nasze przyszłe kadry

Z porozumieniu z przedsiębiorcami coraz częściej działa też Politechnika Białostocka. Z tej współpracy korzysta np. spółka KAN.
- Zależy nam na kształceniu przyszłych kadr od podstaw, czyli od praktyk i warsztatów w naszej firmie - mówi Iwona Chilimoniuk, szef personalny w KAN.
Firma prowadzi na przykład szkolenia ze studentami V roku inżynierii środowiska nie tylko na temat systemu KAN-Therm, ale także programów komputerowych, jakie mają zastosowanie w spółce.
- To właśnie głównie z Politechniki Białostockiej rekrutują się inżynierowie, na których nam szczególnie zależy - dodaje Iwona Chilimoniuk.
Paweł Andrzejewski, student V roku Politechniki Białostockiej, był na praktykach w KAN, teraz pracuje w spółce na umowę-zlecenie: - Umowa umożliwia mi kontynuację studiów, a jednocześnie pozwala na pracę w KAN, poznawanie fachu w praktyce, no i zarobek - co nie jest bez znaczenia.
Współpracę z Politechniką Białostocką chwali sobie spółka Automatyka Pomiary Sterowanie SA, której - ze względu na dużą innowacyjność branży - szczególnie zależy na fachowej kadrze inżynierskiej.
- Organizujemy praktyki, które są nie tylko okazją do zdobycia nowych umiejętności, sprawdzenia w praktyce teoretycznej wiedzy zdobytej podczas studiów, ale także doskonałym startem do przyszłej kariery - mówi Marcin Proskień, wiceprezes firmy APS.
I nie są to praktyki dla obserwatorów, studenci uczą się konkretnych czynności, poznają tajniki pracy u podstaw. - Zależy nam, by te praktyki były ciekawe, a student nie był piątym kołem u wozu. I - jeśli nawzajem przypadniemy sobie do gustu - mógł kontynuować współpracę z nami już na umowę-zlecenie - mówi prezes firmy Bogusław Łącki.
Poza tym takie praktyki to także efekt dydaktyczny - uczelnia wykorzystuje możliwości firmy, by studenci od strony praktycznej poznali fach. Bo sama wiedza teoretyczna to za mało.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna