Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotuj się do tegorocznej rewolucji w dopłatach bezpośrednich. Będą szkolenia

(koci)
Do tej pory bardzo mało rolników składało wnioski przez internet – prawie wszyscy wybierali papierowe formularze
Do tej pory bardzo mało rolników składało wnioski przez internet – prawie wszyscy wybierali papierowe formularze Archiwum
Od 12 lutego rolnicy będą mogli zapoznać się z wersją demonstracyjną aplikacji eWniosekPlus.

W tym roku rolników ubiegających się o dopłaty bezpośrednie czeka prawdziwa rewolucja. Wnioski będą musieli składać przez internet. Od 12 lutego będą mogli oni testować e-wnioski – za pośrednictwem strony internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (www.arimr.gov.pl) będą mogli zapoznać się z wersją demonstracyjną aplikacji eWniosekPlus i sprawdzić, jak ten program działa i jak z niego korzystać.

Pełna wersja nowej aplikacji zostanie udostępniona na stronie internetowej agencji 15 marca 2018 r., czyli w dniu rozpoczęcia tegorocznej kampanii przyjmowana wniosków o przyznanie płatności.

Będą szkolenia i dni otwarte

Od 16 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie szkolić swoich pracowników, a także przedstawicieli ODR-ów oraz izb rolniczych. Oni natomiast będą prowadzić szkolenia dla rolników.

– Po udostępnieniu pełnej wersji aplikacji na stronie internetowej, od 15 marca 2018 r. ARiMR uruchomi punkty w biurach powiatowych, gdzie rolnik będzie mógł skorzystać z pomocy technicznej przy wypełnianiu wniosku w aplikacji eWniosekPlus – czytamy w komunikacie przekazanym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. – Planuje się również zorganizowanie dni otwartych w biurach powiatowych ARiMR, w trakcie których rolnik będzie mógł skorzystać z pomocy pracowników.

Oświadczenia zamiast wniosku

W tym roku nie wszyscy rolnicy będą musieli składać wnioski o płatności bezpośrednie. Część gospodarzy będzie mogło złożyć oświadczenia potwierdzające brak zmian w porównaniu do wniosku złożonego w ubiegłym roku. Dotyczy to rolników, którzy we wniosku o przyznanie płatności na rok 2017 deklarowali powierzchnię gruntów ornych mniejszą niż 10 ha i ubiegali się o określone płatności (nie mogą to być między innymi płatności dla młodych rolników, płatności do powierzchni upraw roślin strączkowych na ziarno, płatności do upraw roślin pastewnych, płatności do powierzchni uprawy buraków cukrowych, płatności do powierzchni uprawy ziemniaków skrobiowych.

Oświadczenia należy składać wcześniej (w terminie od 15 lutego do 14 marca na formularzu udostępnionym na stronie www.arimr.gov.pl.), czyli zanim ruszy nabór wniosków o płatności bezpośrednie. Według szacunków ARiMR oświadczenia będzie mogło złożyć od 300 tys. do nawet 500 tys. rolników.

Papierowe formularze tylko dla nielicznych

Nadal będzie istniała możliwość złożenia wniosku w formie papierowej, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Będzie to dotyczyło tylko tych rolników, którzy nie są w stanie złożyć wniosku w wersji elektronicznej i jednocześnie nie mogą skorzystać z pomocy technicznej zapewnionej przez biuro powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna