Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyjeżdżają do nas pacjenci z całej Polski

luk
Lekarze z klinik neurochirurgii i otolaryngologii współpracują ze sobą przy wykonywaniu przeznosowych operacji
Lekarze z klinik neurochirurgii i otolaryngologii współpracują ze sobą przy wykonywaniu przeznosowych operacji B. Maleszewska
Projekt rozwojowy dla klinik okazał się ogromnym sukcesem.

Udaje nam się skutecznie pomagać pacjentom z wieloma poważnymi schorzeniami, mamy świetnie wyszkolonych lekarzy, doskonały sprzęt - mówi prof. Marek Rogowski, szef Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, która wspólnie z Kliniką Neurochirurgii od dwóch lat realizuje projekt rozwojowy. Za niemal 2 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju powstał w Białymstoku nowoczesny ośrodek endoskopowy.

Lata doświadczeń
Podczas odbywającego się właśnie w Białymstoku Ogólnopolskiego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Chirurgii Podstawy Czaszki nasi lekarze będą podsumowywać kończący się w tym roku projekt. Dzięki dofinansowaniu, a także zaangażowaniu i współpracy lekarzy klinik neurochirurgii i otolaryngologii, w Białymstoku powstał interdyscyplinarny ośrodek oferujący pacjentom najbardziej zaawansowane na terenie kraju endoskopowe techniki chirurgii podstawy czaszki, jak też endoskopowe leczenie schorzeń kręgosłupa.

Białostoccy neurochirurdzy wspólnie z otolaryngologami zabiegi endoskopowe podstawy czaszki wykonują już od kilku lat. Przez nos pacjenta docierają do takich miejsc w podstawie czaszki, do których metodą tradycyjną byłoby dotrzeć bardzo trudno. To zupełnie nową jakość operowania, zabieg jest też mniej inwazyjny dla pacjenta, który już po kilku dniach może iść do domu. Metodę endoskopową lekarze wykorzystują także w operacjach kręgosłupa.

Dzięki projektowi, medycy mogli rozwinąć swoje umiejętności i możliwości.
- Założenia projektu udało nam się wykonać, wyszkoliliśmy lekarzy, prezentujemy europejski poziom umiejętności, współpracujemy z ośrodkami zagranicznymi, jesteśmy cenieni w kraju, przyjeżdżają do nas pacjenci z całej Polski - wylicza prof. Rogowski.
Dzięki projektowi udało się też doposażyć ośrodek w nowoczesny sprzęt, jak nawigacja komputerowa, tory wizyjne, wiertarki, endoskopy.

- To aparatura na światowym poziomie, która pozwala na inny wymiar operowania - dodaje prof. Rogowski.

Wirtualne szkolenie
Jednym z elementów projektu jest też stworzenie, we współpracy z Politechniką Białostocką, internetowej platformy edukacyjnej dla lekarzy laryngologów, neurochirurgów i ortopedów z terenu całego kraju. Będą na niej udostępnione operacje wykonywane "on line", jak również multimedialna biblioteka przypadków i filmów z wykonanych operacji. W ten sposób osiągnięcia światowe w zakresie chirurgii endoskopowej będą mogły zostać przeszczepione do innych ośrodków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna