Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyjmują wszystkich, zostaną najlepsi.

Kazimierz Radzajewski
W "Strzelcu” są wszystkie wojskowe rygory, choć nie jest to jeszcze prawdziwa armia. Wystarczy mieć jednak skończone 14 lat i już można poczuć smak służby.
W "Strzelcu” są wszystkie wojskowe rygory, choć nie jest to jeszcze prawdziwa armia. Wystarczy mieć jednak skończone 14 lat i już można poczuć smak służby.
Ełk: Dziewczyny chcą w przyszłości pracować w policji. Chłopcom marzy się kariera żołnierza zawodowego. Dlatego ełcka młodzież wstępuje do "Strzelca".

Strzelecka historia

Związek Strzelecki powstał we Lwowie w 1910 roku z inicjatywy nielegalnego Związku Walki Czynnej jako organizacja paramilitarna. Przed I wojną światową "Strzelec" liczył 8000 członków. Członkowie ZS stanowili podstawę Legionów Polskich, walczących u boku Cesarstwa Austro-Węgierskiego, oraz konspiracyjne Polskiej Organizacji Wojskowej. W okresie międzywojennym "Strzelec" zrzeszał głównie młodzież wiejską i rzemieślniczą. Związek wprowadził wychowanie fizyczne i przysposobienia wojskowe. W 1939 r. ZS liczył ok. 500 tys. członków, którzy w czasie kampanii wrześniowej w 1939 r. wykonywali zadania zlecone przez władze wojskowe. Obecnie istnieje kilka organizacji, odwołujących się do tradycji przedwojennego Związku Strzeleckiego.

Portal dla aktywnych

Portal dla aktywnych

MM Ełk skupia osoby, które razem chcą spędzać wolny czas. Sami użytkownicy organizują wypady rowerowe, wspólne sesje zdjęciowe, czy rozgrywki w różnego rodzaju gry sportowe i rekreacyjne. MMczanie dzielą się swoimi pasjami.

Dołącz do naszego grona mmelk.pl

Swoje odsłużyłem w armii, a teraz syn aż pali się do kariery wojskowej. Niech doświadczy najpierw "Strzelca" - mówi Stanisław Powichrowski, który przyprowadził syna Rafała na nabór do Związku Strzeleckiego.

Rafała i kilkudziesięciu innych młodych ełczan skusiła perspektywa ciekawej służby i stabilnej pracy.

- Bywały tu już nabory po 160 osób. "Strzelec" to coś dla twardzieli. Okres unitarny wytrzymują tylko najwytrwalsi - powiedział nam Cezary Kasprzyk, który jest teraz porucznikiem Wojska Polskiego. Jego kariera wojskowa zaczęła się jednak od "Strzelca", którego ełcką formację sam założył 15 lat temu.

Związek Strzelecki zapewnia szkolenia ogólnowojskowe, topograficzne, saperskie i przygotowuje do nauki w szkołach oficerskich.
O tym właśnie marzy Łukasz Kubrak z I LO w Ełku.

- Chcę pójść do Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, to mój cel najwyższy. Nie mam obaw, trenuję lekką atletykę, a tu będę miał przedsmak służby - mówi Łukasz.
- Widziałem fajne pokazy sztuk samoobrony i kamuflażu - stwierdził Rafał Powichrowski.
Ilu rekrutów przetrwa pierwszy okres szkolenia, okaże się na przysiędze strzeleckiej, która odbywa się zawsze 11 listopada.

Chcesz wiedzieć więcej?
Zobacz co się wydarzyło w Ełku.Kliknij na mmelk.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna