MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przypadki afrykańskiego pomoru świń na Podlasiu. Przybywa padłych i odstrzelonych dzików

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Bardzo ważnym z punktu widzenia zwalczania afrykańskiego pomoru świń w Polsce, jest eliminowanie możliwości roznoszenia wirusa. Główny Inspektorat Weterynarii przypomina, że wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska.
Bardzo ważnym z punktu widzenia zwalczania afrykańskiego pomoru świń w Polsce, jest eliminowanie możliwości roznoszenia wirusa. Główny Inspektorat Weterynarii przypomina, że wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska. Pixabay.com
Afrykański pomór świń nie daje o sobie zapomnieć. Ostatnio były kolejne potwierdzone przypadki tej choroby u dzików na Podlasiu. Pierwsze w tym roku przypadki ASF służby weterynaryjne stwierdziły w gminie Suwałki. Na obszarze ośmiu województw potwierdzono ich aż 90.

Ostatnio przypadki ASF potwierdzono w ośmiu województwach które mają problem z tą chorobą: podlaskim, warmińsko – mazurskim, mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim. Pierwsze w tym roku przypadki choroby potwierdzono w gminie Suwałki. Na liście znalazła się także gminie Brańsk (powiat bielski).

Zobacz też: Główny Lekarz Weterynarii o ASF: "jest i dobrze, i źle". Ustawa ma pomóc w odstrzale dzików

ASF u dzików nie daje o sobie zapomnieć

W województwie podlaskim jest stosunkowo niska populacja dzików w porównaniu do innych regionów kraju. Jednak w 2019 r. w naszym województwie potwierdzono wystąpienie 92 przypadków ASF u dzików. W roku 2020 dotychczas najwięcej przypadków ASF u dzików stwierdzono w powiecie bielskim - w gminie Rudka (12 przypadków). Ostatnio w gminie Brańsk potwierdzono 2 przypadki (1 dzik padły, 1 odstrzelony) i w gminie Suwałki potwierdzono 7 przypadków (13 dzików padłych)

Na pytanie: Czy zostaną podjęte jakieś wyjątkowe działania w związku z takim nasileniem ataku ASF odpowiedział Mirosław Czech, koordynator Zespołu ds. zdrowia i ochrony zwierząt z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku.

Sprawdź też: ASF - największy cios w tym roku! Niemal 9,5 tys. świń do utylizacji

- W tym zakresie wskutek realizowanych kontroli przez Inspekcję Weterynaryjną (w tym: instruktaż, zalecenia, kontrole sprawdzające) – stwierdza się znaczną poprawę przestrzegania warunków bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie. Ponadto, wskutek prowadzonych kontroli wobec nieprzestrzegania warunków bioasekuracji znaczna ilość gospodarstw (głównie drobnotowarowych ) zaprzestała utrzymywania świń- stwierdził przedstawiciel WIW.

Wiadomo, że bioasekuracja to podstawa - powtarzają od kilku lat lekarze weterynarii. Przedostanie się wirusa do chlewni - np. na ściółce, może oznaczać dla rolnika ogromne straty i szereg ograniczeń na kolejne tygodnie i miesiące.

Ostatnie ogniska ASF na Podlasiu w stadach świń były 29 maja 2019 r. w gminie Orla (powiat bielski) i 10 października 2019 r. w gminie Suraż (powiat białostocki).

Bardzo ważnym z punktu widzenia zwalczania afrykańskiego pomoru świń w Polsce, jest eliminowanie możliwości roznoszenia wirusa. Główny Inspektorat Weterynarii przypomina, że wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska.

Co zrobić po znalezieniu padłego dzika?

Jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby.
Powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia. Nie należy zbliżać się do miejsca znalezienia zwłok.

Należy zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii (tutaj są dane teledresowe powiatowych lekarzy weterynarii) lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej, miejscowego koła łowieckiego lub powiadomić o tym fakcie starostę, burmistrza, wójta gminy. W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości).

Osoba, która miała kontakt z dzikami na obszarach występowania ASF, po powrocie do domu musi odkazić ręce, starannie wyczyścić i zdezynfekować obuwie, a wyprać odzież. Co więcej, osoba, która znalazła padłego dzika (i potencjalnie mogła mieć kontakt z wirusem ASF) przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie powinna wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

W związku z zagrożeniem ASF należy pamiętać, że w lesie:

  • nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych;
  • należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas);
  • nie należy spuszczać psów ze smyczy.

Czytaj też:
Dopłaty bezpośrednie będą wcześniej – zapowiedział prezydent Andrzej Duda

Tu oglądasz: Słownik pojęć związanych z koronawirusem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna