MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grypa ptaków w 2024 roku znów uderza. Kolejnych 10,5 tys. kaczek do wybicia. Objawy, które powinny niepokoić i trzeba zgłaszać

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rok 2024 przyniósł już 20 ognisk wirusa u drobiu i stratę kolejnych tysięcy kur i indyków. W całym 2023 roku straciliśmy w Polsce ponad milion sztuk drobiu z powodu grypy ptaków. Jak rozpoznać, że do kurnika lub na dużą fermę przedostał się wirus H5N1? Objawy tzw. ptasiej grypy powinny być zgłaszane do lekarzy weterynarii.

Spis treści

Wirus grypy ptaków powoduje duże straty gospodarcze. Tereny, w których występuje, obejmuje się restrykcjami, kraje importujące od nas mięso czy jaja wstrzymują handel. Straty idą zatem nie tylko w miliony kur, kaczek czy indyków, ale i złotych. Problem nie dotyczy tylko Polski. Z konsekwencjami grypy ptaków zmagają się producenci w Europie, USA czy Azji.

Grypa ptaków 2024 w Polsce. Kolejne ogniska

Jak podał Główny Lekarz Weterynarii, w 2023 roku w Polsce stwierdzono łącznie 68 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków. Łącznie utrzymywane było w nich ponad 1,03 mln sztuk drobiu. Był to podtyp wirusa grypy ptaków H5N1.

W gospodarstwach komercyjnych stwierdzono do końca stycznia 2024 roku 7 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu, łącznie obejmujących ok. 200 tys. ptaków.

 • 1. ognisko, woj. dolnośląskie, 38 805 kaczek
 • 2. ognisko, woj. zachodniopomorskie, 33 456 indyków rzeźnych
 • 3. ognisko, woj. lubelskie, 18 000 indyków rzeźnych
 • 4. ognisko, woj. lubelskie, 11 949 kaczek rzeźnych
 • 5. ognisko, woj. łódzkie, 49 796 indyków rzeźnych
 • 6. ognisko, woj. lubelskie, 30 654 brojlerów kurzych
 • 7. ognisko, woj. wielkopolskie, 10 860 brojlerów kurzych

W lutym pojawiły się kolejne ogniska, najnowsze, zakomunikowane 26 lutego ma nr 20 i zostało stwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 21 lutego br. w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 10 560 kaczek rzeźnych w miejscowości Kałduny, gmina Iława, powiat iławski, woj. warmińsko-mazurskie.

Na terytorium Polski od początku 2024 roku stwierdzono:

 • 20 ognisk HPAI u drobiu,
 • 2 ogniska HPAI u ptaków utrzymywanych w niewoli,
 • 9 ognisk HPAI u ptaków dzikich.

Po wykryciu ptasiej grypy drób jest wybijany

Kiedy na terenie fermy, gospodarstwa lekarz weterynarii po otrzymaniu wyników badań z laboratorium stwierdzi ognisko grypy ptaków, pod nadzorem urzędowym podejmowane są m.in. takie działania, jak niezwłoczne zabicie drobiu lub innych ptaków w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się grypy ptaków.

GIW: Posiadaczowi zwierzęcia, który dopełnił obowiązku zgłoszenia podejrzenia, przysługuje ze środków budżetu państwa zapomoga za zwierzę, które padło z powodu zachorowania na grypę ptaków, zanim powiatowy lekarz weterynarii otrzymał informację o zgłoszeniu.

W gospodarstwie komercyjnym, w którym stwierdzono grypę ptaków, ponownie można umieścić zwierzęta po upływie 21 dni od dnia zakończenia ostatecznego czyszczenia i odkażania.

Objawy grypy ptaków. Są 2 postaci, jednak ze śmiertelnością do 100 proc.

Główny Inspektorat Weterynarii wskazuje, że przebieg i objawy kliniczne zakażeń grypy ptaków są zróżnicowane i zależą od kilku czynników. Jest to zjadliwość wirusa, gatunek i wiek ptaków, towarzyszące zakażenia i stresogenny wpływ środowiska. W zakażeniach wirusami grypy ptaków zasadniczo wyróżnia się 2 postacie choroby:

 • LPAI - Low pathogenic avian influenza, czyli wisko zjadliwa grypa ptaków
 • HPAI - Highly pathogenic avian influenza, czyli wysoce zjadliwa grypa ptaków

W przypadku nisko zjadliwej grypy ptaków w przebiegu choroby może dojść do wzrostu zjadliwości wirusa w wyniku mutacji i przejście w wysoce zjadliwą grypę ptaków. Objawy kliniczne LPAI wahają się od niezauważalnych do umiarkowanych lub ciężkich objawów oddechowych. Śmiertelność według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii waha się od 3 do 15 proc., zaś produkcja nieśna może spaść o 45 proc.

Wysoce zjadliwa grypa ptaków:

 • objawy kliniczne to depresja, silne łzawienie, kichanie, duszność, obrzęk zatok podoczodołowych, sinica grzebienia i dzwonków, obrzęk głowy, nastroszenie piór, biegunka, objawy nerwowe;
 • gwałtowny spadek lub zatrzymanie produkcji jaj, skorupy miękkie, ostatnie jaja zwykle bez skorup;
 • w nadostrych i ostrych przypadkach padnięcia są nagłe, bez widocznych objawów lub w ciągu 24-48 godzin od pierwszych objawów. Śmiertelność może dochodzić do 100 proc.

Zgłoszenie podejrzenia grypy ptaków w przypadku drobiu

Jeśli podejrzewasz, że drób, który posiadasz, może zmagać się z grypą ptaków, masz obowiązek zgłosić takie podejrzenie. Zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt jest to obowiązkiem, którego niedopełnienie stanowi wykroczenie.

GIW wyjaśnia, że posiadacz drobiu powinien zawiadomić powiatowego lekarza weterynarii albo najbliższy podmiot świadczący usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej o wystąpieniu u drobiu następujących objawów klinicznych:

 • zwiększona śmiertelność;
 • znaczący spadek pobierania paszy i wody;
 • objawy nerwowe takie jak: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów;
 • duszność;
 • sinica i wybroczyny;
 • biegunka;
 • nagły spadek nieśności.

Po dokonaniu zgłoszenia, zanim przybędzie urzędowy lekarz weterynarii, ma obowiązek izolować i strzec w gospodarstwie wszystkich przebywających tam ptaków. Ma wstrzymać się od wywożenia, wynoszenia i zbywania produktów z gospodarstwa, w szczególności mięsa, zwłok zwierzęcych, środków żywienia zwierząt, wody, ściółki, nawozów naturalnych.

Nie może wywozić z gospodarstwa materiału biologicznego (nasienia, komórek jajowych, zarodków). Powinien również uniemożliwić osobom postronnym dostęp do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się ptaki podejrzane o zakażenie lub chorobę.

Źródło: GIW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Grypa ptaków w 2024 roku znów uderza. Kolejnych 10,5 tys. kaczek do wybicia. Objawy, które powinny niepokoić i trzeba zgłaszać - Strefa Agro

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna