MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w zapisach do lekarza. Rusza e-rejestracja. Do specjalisty i na badania na NFZ zapiszesz się przez internet

Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Wszyscy wiemy jak trudne jest dodzwonienie się do przychodni i zapisanie się na wizytę do lekarza. Wisząc na telefonie czy czekając w długiej kolejce do rejestracji w ośrodku zdrowia z pewnością niejeden z nas marzył o tym, żeby istniała możliwość zapisu do lekarza na NFZ przez internet. Ministerstwo Zdrowia zapowiada takie zmiany. Od 1 czerwca 2024 rozpoczął się proces wdrażania centralnej elektronicznej rejestracji. Dzięki temu w wybranych placówkach, które wezmą udział w pilotażu będziesz mógł zapisać się do specjalisty lub na badania przez internet.

Spis treści

Od czerwca zmiany w zapisach do lekarza na NFZ. Rusza e-rejestracja

Zapisanie się do lekarza na NFZ często graniczy z cudem. Żeby dodzwonić się do przychodni trzeba spędzić długi czas na linii oczekując na połączenie. Nawet, gdy wreszcie uda nam się dodzwonić może okazać się, że nie ma już numerków. Osobiste stawienie się w przychodni też nie gwarantuje sukcesu. Po długim staniu w kolejce może okazać się, że zabrakło już dla nas miejsc. Nawet jeśli uda nam się wreszcie zapisać to późniejsze odwołanie czy zmiana terminu wizyty, gdy nie możemy na nią pójść wiąże się z kolejnymi próbami skontaktowania się z przychodnią.

Lekarz siedzi przy biurku przed komputerem
E-rejestracja ułatwi zapisanie się do lekarza na NFZ, a także odwołanie czy przełożenie wizyty. pressfoto/freepik.com

Zapisy do lekarza na NFZ przez internet pomogłyby uniknąć tych problemów. W tym celu Ministerstwo Zdrowia zapowiada rewolucję w zapisach do lekarza na NFZ. Od 1 czerwca 2024 ruszył zapowiadany już w kwietniu przez minister zdrowia Izabelę Leszczynę program pilotażowy w zakresie centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz programów zdrowotnych. Wdrażanie programu będzie stopniowe. E-rejestracja do lekarza na NFZ będzie możliwa w wybranych placówkach, które wezmą udział w pilotażu.

Przez internet pacjenci będą mogli zapisać się:

E-rejestracja ma zapewnić nie tylko łatwiejsze zapisanie się na wizytę do lekarza, ale także odwołanie jej lub zmianę terminu. Zapobiegnie to tworzeniu się „okienek”, gdy pacjent zapisany na wizytę nie przychodzi na nią i jej nie odwołuje uniemożliwiając zapisanie się na ten termin innemu pacjentowi. Dzięki temu mają się również zmniejszyć kolejki do specjalistów i na badania.

Zapisy nie tylko przez internet. Powstanie też centralna infolinia

Pacjenci, którzy nie korzystają z Internetowego Konta Pacjenta będą mogli zapisać się do lekarza na NFZ dzwoniąc na specjalnie w tym celu uruchomioną infolinię.

Wdrażanie zmian w zapisach do lekarza i na badania na NFZ zostało podzielone na 2 etapy:

  • od 1 czerwca 2024 r. do 31 marca 2025 r. – dobrowolny pilotaż przygotowujący podmioty do wdrożenia e-rejestracji,
  • od 1 kwietnia 2025 r. – obowiązkowe dla podmiotów leczniczych wdrożenie systemu elektronicznej rezerwacji wizyt (centralnej e-rejestracji/CeR).

Źródło: Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz programów zdrowotnych gov.pl

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rewolucja w zapisach do lekarza. Rusza e-rejestracja. Do specjalisty i na badania na NFZ zapiszesz się przez internet - Strona Zdrowia

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna