MKTG SR - pasek na kartach artykułów

RFRD. Podlaskie samorządy mogą starać się o dotacje na budowę przejść i chodników. Do wzięcia ponad 74 mln zł

Opr. Andrzej Matys
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski poinformował, że rządowe dofinansowanie otrzymają takie inwestycje jak: budowa, przebudowa lub remont dróg dla pieszych oraz przejazdów dla rowerów, peronów przystankowych z dojściami.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski poinformował, że rządowe dofinansowanie otrzymają takie inwestycje jak: budowa, przebudowa lub remont dróg dla pieszych oraz przejazdów dla rowerów, peronów przystankowych z dojściami. PUW w Białymstoku
Nowe chodniki, ścieżki rowerowe i wygodne dojścia do przystanków. Nabór wniosków na takie inwestycje z dofinansowaniem rządowym ogłosił w piątek (3.03) w Łapach wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Podlaskie dostało na to 74 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Tym razem wsparcie otrzymają zadania dotyczące poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu na drogach powiatowych i gminnych.

Do 80 proc. i 12 miesięcy

- Po dofinansowaniu do budowy, modernizacji oraz remontów, który tym razem Fundusz skupia swoją uwagę na bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów - mówił w Łapach Bohdan Paszkowski i dodał, że jedna trzecia wypadków w regionie dotyczy właśnie niechronionych uczestników ruchu.

Czytaj również:

Rządowe dofinansowanie otrzymają takie inwestycje jak: budowa, przebudowa lub remont dróg dla pieszych oraz przejazdów dla rowerów, peronów przystankowych z dojściami. Samorządy będą musiały je zrealizować w ciągu 12 miesięcy, a maksymalne wsparcie sięga do 80 proc. kosztów.

W ramach RFRD Podlaskie otrzyma ponad 74 mln zł, która to kwota zostanie podzielona równo: po 37 mln zł na zadania powiatowe i gminne. - Na nabór przewidujemy 30 dni, więc na początku kwietnia powinniśmy zakwalifikować wnioski - dodał wojewoda.

Czytaj również:

Bezpieczniej na drogach

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest priorytetem Ministerstwa Infrastruktury, stąd takie działania, jak budowa nowoczesnej sieci autostrad i dróg ekspresowych, wsparcie samorządów w budowie i modernizacji dróg lokalnych oraz walka z wykluczeniem komunikacyjnym. Dzięki rządowym środkom samorządy przebudowują także przejścia dla pieszych.

- Policyjne statystyki pokazują, że wypadków na drogach jest mniej, ale 1/3 dotyczy właśnie niechronionych uczestników ruchu, stąd też taki duży nacisk rządu na to, by ich bezpieczeństwo zwiększyć - podsumował wojewoda.

Z kolei starosta białostocki Jan Perkowski podkreślił, że wiele samorządów chętnie korzysta z możliwości poprawy bezpieczeństwa na swoich drogach.

- W naborze dotyczącym przebudowy przejść dla pieszych złożyliśmy 32 wnioski, przebudowaliśmy 30 przejść za 5,3 mln zł, z czego 3,5 mln zł to były środki rządowe. Nowe przejścia powstały więc przy przedszkolach, szkołach czy nowo budowanych osiedlach. Na pewno będziemy wnioskować o kolejne wsparcie – zapowiedział starosta Jan Perkowski.

Czytaj również:

O konieczności zmian na drogach, które mają zapewnić więcej bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom mówił również wicestarosta powiatu białostockiego Roman Czepe oraz burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski.

Pieniądze z RFRD w Podlaskiem

W 2023 roku w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w na budowę, przebudowę lub remont dróg podlaskie samorządy otrzymały 201 mln zł, a tylko na remonty - 74 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna