Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzina nie przez in vitro

Agnieszka Darda, PCh
Przedstawiciele władzy duchownej z całej Polski przed piątkowymi obradami obradami Konferencji Episkopatu Polski. Chwilę później dziennikarze musieli opuścić salę. Obrady były zamknięte.
Przedstawiciele władzy duchownej z całej Polski przed piątkowymi obradami obradami Konferencji Episkopatu Polski. Chwilę później dziennikarze musieli opuścić salę. Obrady były zamknięte.
Nie było od czasu pielgrzymki Jana Pawła II do Łomży wydarzenia religijnego o takiej randze.

Głównym punktem odbywających się przez cały weekend uroczystości milenium męczęńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu i zarazem tysiąclecia chrześcijaństwa na naszych ziemiach były obrady Konferencji Episkopatu Polski.

W obronie życia
To właśnie u nas biskupi z całego kraju poruszyli budzącą najwięcej emocji kwestię zapłodnienia in vitro. Warto przypomnieć, że czerwiec jest miesiącem leczenia niepłodności.

Stanowisko duchownych jest jednoznaczne. W sobotę w auli łomżyńskiego seminarium czołowi przedstawiciele polskiego Kościoła, m.in: prymas Józef Glemp, kard. Stanisław Dziwisz, przewodniczący Episkopatu Polski abp. Józef Michalik podtrzymali sprzeciw wobec zapłodnienia in vitro. Jak tłumaczyli, oceniali to zagadnienie w kontekście etycznym.

Dla par, które nie mogą mieć dzieci duchowni mają dwa rozwiązania. Pierwsze to naprotechnologia, metoda leczenia niepłodności, popierana przez Kościół. Drugie - adopcja społeczna.

Powstały dokument "Służyć prawdzie o małżeństwie i rodzinie" jest już gotowy do druku. Abp. Michalik zaznacza, że jest on napisany nowoczesnym językiem, aby dotrzeć do wszystkich wiernych.

Uczestnicy obrad podkreślali, że małżeństwo jest z ustanowienia Bożego i nie można tworzyć relacji wychodzących poza naturę ludzką. Zagadnienie bioetyki będzie również poruszane podczas obrad Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu w najbliższy czwartek w Warszawie.

Niewyjaśnione kwestie
Rzecznik prasowy diecezji łomżyńskiej ks. Jan Krupka zapwiadał, że podczas obrad będą poruszane dwa inne kontrowersyjne tematy: kremacja zwłok i zmiany w nauce religii.

Obrady odbywały się za zamkniętymi drzwiami, a podczas późniejszej konferencji zagadnienia te nie były omawiane. Prawdopodobnie biskupi nie doszli do porozumienia w tych kwestiach. Podobnie jak w temacie czasu trwania egzaminów na porządkowych pielgrzymek. Tu też nie ma oficjalnego stanowiska. Wiadomo natomiast, że takie kursy porządkowi będą odbywać na koszt własny.

Rok Kapłaństwa
Ubiegły piątek zapoczątkował Rok Kapłaństwa. Abp. Józef Michalik podkreślał znaczenie tego stanu i dodał, że duchowni chcą zainteresować kapłaństwem cały Kościół, aby wszyscy mogli być za niego odpowiedzialni.

By pozyskać nowych kandydatów na kapłanów, władze kościelne zorganizują szereg sesji i inicjatyw.

Jest też dobra wiadomość dla pragnących szybkiej beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Papież jest tym zainteresowany i prawdopodobnie jest to tylko kwestia czasu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna