MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rodzinne obligacje skarbowe hitem grudniowej oferty? Zostało już tylko kilka dni na zakup

Jerzy Mosoń
Do końca roku zostało jeszcze trochę czasu, by wykorzystać posiadanie rodziny i więcej zyskać na obligacjach resortu finansów
Do końca roku zostało jeszcze trochę czasu, by wykorzystać posiadanie rodziny i więcej zyskać na obligacjach resortu finansów 123rf.com/profile_roystudio
Minister Finansów, tworząc ofertę grudniową, postanowił utrzymać dotychczasowe oprocentowanie detalicznych, oszczędnościowych obligacji skarbowych, co przyniosło efekt. Kto nie zdążył do świąt, może jeszcze nabyć szczególnie atrakcyjnie wycenione obligacje rodzinne.

Spis treści

Poprzednia, listopadowa oferta obligacji skarbowych Ministra Finansów okazała się słabsza od bogatej oferty z października i wcześniejszych miesięcy. Istniało wysokie prawdopodobieństwo, że resort, z uwagi na zmniejszającą się inflację, jeszcze bardziej obniży oprocentowanie przewidziane dla obligacji. Utrzymanie oprocentowania to jednak dobra wiadomość dla oszczędzających.

Dostajesz 500+, więc możesz liczyć na oprocentowanie przekraczające siedem procent

Oprocentowanie jednorocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie w grudniu 6,25 proc., a dwuletnich i 6,50 proc. Oprocentowanie obligacji o stałym oprocentowaniu, trzymiesięcznych wynosić będzie 3,00 proc. w skali roku, a trzyletnich 6,60 proc.

Pozostałe obligacje, w pierwszym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 6,75 proc. dla czteroletnich papierów oraz 7,00 proc. dla dziesięciolatek. Obligacje sześcioletnie oraz dwunastoletnie rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus” oprocentowane będą odpowiednio 6,95 proc. i 7,25 proc. w pierwszym roku.

Kupujący powinni zwrócić uwagę na wysokość marży. To może podjąć decyzję, co kupić

Resort przypomina, że oprocentowanie obligacji jednorocznych i dwuletnich zmienia się co miesiąc i jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która wynosi w przypadku oferowanych w grudniu instrumentów 0,00 proc. dla obligacji jednorocznych i 0,50 proc. dla papierów dwuletnich.

Te osoby mogą liczyć na preferencyjną marżę

Preferencyjna marża dla obligacji rodzinnych, których oprocentowanie wyliczane jest według tych samych zasad, jak w przypadku obligacji czteroletnich oraz dziesięcioletnich i wynosi odpowiednio 1,75 proc. dla obligacji sześcioletnich oraz 2,00 proc. dla dwunastoletnich papierów wartościowych. To stosunkowo atrakcyjne warunki, więc istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że część osób, które dotychczas kupowały inne papiery, tym razem skusi się na obligacje rodzinne.

Jak oblicza się oprocentowanie dla popularnych czterolatek?

Oprocentowanie niezwykle popularnych obligacji czteroletnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,25 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji dziesięcioletnich. Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku papierów dziesięcioletnich marża wynosi 1,50 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna