Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza XI Międzynarodowy Festiwal Folkloru Dzieci i Młodzieży Tęcza

Weronika Kowalewska [email protected]
W tym roku dla ełckiej publiczności zatańczą zespoły z Rumunii, Serbii, Ukrainy, Turcji oraz z Polski.
W tym roku dla ełckiej publiczności zatańczą zespoły z Rumunii, Serbii, Ukrainy, Turcji oraz z Polski. Weronika Kowalewska
Kolorowe stroje, orientalne rytmy, wspaniałe pokazy tańca i parada ulicami miasta - tak będą wyglądały najbliższe trzy dni.

W piątek rozpoczyna się XI Międzynarodowy Festiwal Folkloru Dzieci i Młodzieży Tęcza. Pierwsze zespoły wystąpią o godz. 16 na scenie za Ełckim Centrum Kultury. W sobotni wieczór zagra nam zespół inspirujący się folklorem słowiańskim Czeremszyna. Młodzi artyści z pięciu krajów dobrą zabawę zapewnią nam do niedzieli. Wtedy barwnym korowodem przejdą ulicami miasta. W niedzielę zaprezentują się również na koncercie galowym.

Tęcza to wielki sukces

Festiwal Tęcza to sztandarowa impreza Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca. Co roku, nieprzerwanie od jedenastu lat, do miasta zjeżdżają grupy folklorystyczne z całego świata. Ełcki zespół również wiele podróżuje. Na swoim koncie mają już ponad 400 występów, 120 członków, prezentacje repertuaru m.in. w Hiszpanii, Chinach, Turcji, Rosji czy na Litwie.

Początki ełckiej grupy sięgają 2001 roku. Pierwszą kadrę zespołu stanowili choreograf Jarosław Wojciechowski, kierownik organizacyjny Bożena Bieleniewicz, Maria Nienałtowska, która pod opiekę wzięła grupę wokalną oraz Tadeusz Deluga, odpowiedzialny za muzyków. Pierwszy koncert odbył się zaledwie po ośmiu miesiącach pracy, w czerwcu 2002 roku. Po dwóch latach MZPiT przejęli Piotr i Magdalena Witaszczyk. Muzykami zajął się Daniel Szejda.

Jednym z największych osiągnięć zespołu jest właśnie festiwal Tęcza, który co roku ściąga do Ełku miłośników folkloru i ludowe zespoły z najdalszych zakątków globu. I tak jak co roku, na tegorocznej Tęczy, oprócz lokalnych zespołów, będziemy mogli podziwiać artystów z Rumunii, Serbii, Turcji oraz z Ukrainy.

- Miały do nas przyjechać również zespoły z Kenii i Sri Lanki, jednak nie udało im zdobyć wiz w ambasadzie polskiej - mówi Piotr Witaszczyk, reżyser i dyrektor Ełckiego Teatru Tańca oraz Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca.
W czasie festiwalu zaprezentuje się również sześć zespołów z Polski.

Gratka dla miłośników folkloru

W piątek jako pierwsi, o godz. 16 na scenie za ECK, wystąpią tancerze z Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca oraz Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej.
Później ełczanie i goście będą mogli podziwiać występy Zespołu Pieśni i Tańca Markusy oraz Zespołu Regionalnego Mali Męcianie. Na zakończenie na scenie zatańczą artyści z Turcji oraz z Rumunii. Następnego dnia na scenie koncerty rozpoczną się znów o godz. 16. Jako pierwsi zatańczą tancerze z dwóch polskich grup. Później będzie bardziej egzotycznie. W amfiteatrze usłyszmy rytmy z Serbii oraz z Ukrainy.

O godz. 20 w amfiteatrze zagra grupa Czeremszyna. To jeden z ciekawszych zespołów inspirujących się folklorem słowiańskim. Powstał w listopadzie 1993 w Czeremsze, niewielkiej miejscowości na Podlasiu.

- Podlasie, skąd pochodzi zespół, to specyficzny region, gdzie współżyje wiele kultur, m.in. polska, białoruska, ukraińska, co znajduje odzwierciedlenie w repertuarze kapeli. Od początku istnienia są to przede wszystkim pieśni ludowe w gwarze z Podlasia, ale nie tylko - czytamy na stronie zespołu.

Ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę o godz. 17, barwny korowód przejdzie spod dworca przy ul. Armii Krajowej do Ełckiego Centrum Kultury. Imprezę zakończy koncert galowy. Wstęp na wszystkie koncerty festiwalowe jest wolny.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna