Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyznano stypendia Miasta Suwałki w dziedzinie kultury. Do suwalskich artystów trafiło 139 000 zł

OPRAC.: dd
Aleksandra Radziwonowicz, Barbara Strzymińska-Zdanewicz oraz Joanna Sztelmer-Stabińska to tegoroczne stypendystki Miasta Suwałki, zajmujące się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury. Z kolei 21 osób i zespołów otrzymało nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz opieki nad zabytkami. Po raz kolejny wręczono również stypendia dla młodych suwalskich artystów. W tym roku było ich 9.

- Chciałbym serdecznie pogratulować tegorocznym stypendystom oraz osobom nagrodzonym za zaangażowanie w życie kulturalne Suwałk. Dzięki Wam Suwalczanie mogą obcować z różnego rodzaju wydarzeniami– mówił podczas spotkania Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk – Mam nadzieję, że dalej będziecie wszyscy pracować na rzecz rozpowszechniania szeroko rozumianej kultury w naszym mieście – dodał Renkiewicz.

Ogółem do suwalskich artystów trafiło dziś 139.000 zł. Stypendia w dziedzinie kultury – 50.000 zł, Nagrody w dziedzinie kultury – 56.000 zł, a Stypendia artystyczne (dzieci i młodzież) – 33.000 zł.

Stypendia Miasta Suwałki w dziedzinie kultury na 2024 rok:

1. Aleksandra Radziwonowicz
Projekt pn. ANDRZEJ STRUMIŁŁO. POŻEGNANIE – film krótkometrażowy, w którym formą ekspresji będzie muzyka, ruch i taniec
Aleksandra Radziwonowicz jest instruktorką, choreografką i tancerką, stypendystką Sopockiego Teatru Tańca. Taniec jest dla niej sposobem na wyrażenie siebie. Stara się przekazywać nim to, co najważniejsze, czyli emocje. Specjalizuje się w tańcu jazzowym. Prowadzi własne studio, w którym pracuje z dziećmi i młodzieżą.

2. Barbara Strzymińska-Zdanewicz
Projekt pn. SUWAŁKI NOCĄ – prace malarskie, karty i znaczki pocztowe
Barbara Strzymińska-Zdanewicz jest autorką około stu pięćdziesięciu kart pocztowych i czterystu znaczków poświęconych naszemu regionowi, Suwałkom i Suwalszczyźnie. Zaprojektowała między innymi znaczki i karty z okazji Roku Aleksandry Piłsudskiej i 150-lecia urodzin Marii Konopnickiej. Z wykształcenia jest plastykiem, pracuje jako regionalny koordynator do spraw filatelistyki Poczty Polskiej.

3. Joanna Sztelmer-Stabińska
Projekt pn. STRASZNE SUWAŁKI, CZYLI PRZEWODNIK GROZY PO MIEŚCIE I OKOLICY
Joanna Sztelmer-Stabińska jest kulturoznawczynią z zawodu, wykształcenia i zamiłowania. Od dwudziestu lat czynnie kreuje życie kulturalne Suwałk, zarówno zawodowo, jako pracownik Suwalskiego Ośrodka Kultury, jak i w życiu prywatnym, jako założycielka i członkini nieformalnej grupy MamoDroga oraz aktorka Teatru Hybrydowego. Miłośniczką krasnoludków i historii z dreszczykiem.

Nagrody Miasta Suwałki w dziedzinie kultury w dziedzinie kultury za rok 2023:
1. Stowarzyszenie Seniorzy z Pasją „Horyzont” (doroczna nagroda zespołowa)
Stowarzyszenie zostało docenione za różnorodne formy działalności, które wzbogacają ofertę kulturalną Suwałk adresowaną do seniorów – wśród nich są koncerty, spektakle, zabawy taneczne i wycieczki krajoznawcze. W ramach stowarzyszenia działają: zespół wokalny Ocean Życia, zespół taneczny Diament oraz Grupa Teatralna. Realizowane przez nie wydarzenia cieszą się ogromnym zainteresowaniem suwalczan.
Stowarzyszenie otrzymało nagrodę doroczną za aktywne uczestnictwo w życiu społeczno-kulturalnym Suwałk poprzez organizację przedsięwzięć kulturalnych aktywizujących seniorów.

2. Stowarzyszenie Suwalskie Starszaki (doroczna nagroda zespołowa)
Stowarzyszenie istnieje od 2016 r. Należą do niego seniorzy w wieku od 65 do 84 lat. W ramach stowarzyszenia działa zespół wokalno-muzyczny Suwalskie Starszaki. Członkowie stowarzyszenia szczególny nacisk kładą na organizację wydarzeń angażujących różne pokolenia. W 2023 r. zrealizowali między innymi projekt SWAT czyli Suwalska Wielopokoleniowa Akademia Tradycji – Ballada o Aleksandrze Piłsudskiej, w ramach którego odbyły się cztery Artystyczne Spotkania Pokoleń.
Stowarzyszenie otrzymało nagrodę doroczną w dziedzinie kultury za aktywne uczestnictwo w życiu społeczno-kulturalnym Suwałk oraz organizację działań artystycznych służących międzypokoleniowej integracji.

3. Studio Tańca RADOŚĆ (doroczna nagroda zespołowa)
Studio Tańca RADOŚĆ działa od 2016 r. W zespole tańczyło dotychczas około 700 dzieci w wieku 4-16 lat. Podczas zajęć tancerze doskonalą swoje umiejętności i uczą się różnych technik tanecznych, ale też samodzielności, wytrwałości i systematyczności. W 2023 r., poza uczestnictwem w różnych festiwalach o randze krajowej i międzynarodowej, studio przygotowało i zaprezentowało widowisko muzyczno-teatralne „Pomieszane historie”.
Studio otrzymało nagrodę doroczną w dziedzinie kultury za aktywne uczestnictwo w miejskich imprezach kulturalnych, społecznych i sportowych oraz za promocję Suwałk na festiwalach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej.

4. Zespół Tańca Współczesnego KROPKI (doroczna nagroda zespołowa)
Zespół Kropki działa od czternastu lat. Uczestniczki zajęć – młode tancerki realizują swoje pasje i marzenia, osiągając przy tym duże sukcesy. Zespół reprezentuje Miasto Suwałki w prestiżowych konkursach i festiwalach, plasując się w nich na wysokich miejscach. Jest marką rozpoznawalną w całej Polsce jako grupa z Suwałk.
Zespól otrzymał nagrodę za wyjątkowe osiągnięcia artystyczne w dziedzinie tańca i promocję Suwałk na ogólnopolskiej scenie.

5. Mateusz Barszczewski (doroczna nagroda indywidualna)
Pasją pana Mateusza jest fotografia. Prężnie działa i rozwija się w tej dziedzinie, uczestnicząc w licznych wystawach jako artysta i organizator. Na wielu swoich zdjęciach utrwalił Suwalszczyznę. Był zaangażowany w nagranie fabularyzowanego filmu dokumentalnego pod tytułem „Eight Gifts Of The World”, w którym pokazana została m.in. Suwalszczyzna.
Pan Mateusz Barszczewski otrzymał nagrodę doroczną w dziedzinie kultury za promocję Suwałk i Suwalszczyzny w Polsce poprzez swoją pasję do fotografii.

6. Monika Brezgieł (doroczna nagroda indywidualna)
Pani Monika jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Swoją pasję do muzyki realizuje w Suwałkach jako nauczycielka, dyrygentka, wokalistka i animatorka kultury. Od 2022 roku jest dyrygentką Miejskiej Orkiestry Dętej. Zaangażowała w jej pracę dwudziestu utalentowanych instrumentalistów, którzy pod jej batutą rozwijają swoje umiejętności, koncertując na żywo i aktywizując lokalną społeczność.
Pani Monika Brezgieł otrzymała nagrodę w dziedzinie kultury za udaną reaktywację Miejskiej Orkiestry Dętej i wpisanie jej na nowo w kulturalny krajobraz naszego miasta.

7. Urszula Kalinowska (doroczna nagroda indywidualna)
Pani Urszula jest nauczycielką, śpiewaczką, animatorką kultury. Od ponad trzydziestu lat upowszechnia kulturę ludową. Pieśni tradycyjne zaczęła śpiewać jako ośmiolatka. W 2023 r. zdobyła III miejsce jako solistka na 57. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Aktualnie z założoną przez siebie grupą śpiewaczek pracuje nad programem poświęconym Annie Andruszkiewicz, wybitnej śpiewaczce północnej Suwalszczyzny.
Pani Urszula Kalinowska otrzymała nagrodę za osiągnięcia artystyczne w dziedzinie śpiewu tradycyjnego i promocję kultury ludowej Suwalszczyzny na scenach ogólnopolskich.

8. Aleksandra Krawczyk (doroczna nagroda indywidualna)
Aleksandra to aktywna i utalentowana wokalistka. Śpiewu uczy się pod kierunkiem Emila Kulbackiego w Studiu Piosenki Świetlik w Suwalskim Ośrodku Kultury. Jest również uczestniczką zajęć tanecznych w Studiu Tańca Dance Academy. W 2023 r. wyśpiewała między innymi Złoty Bilet i II miejsce w Konkursie Muzycznym Nagraj z nami płytę w Warszawie.
Aleksandra Krawczyk otrzymała nagrodę za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie śpiewu oraz promocję Suwałk na imprezach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej.

9. Maja Krzyżewska (doroczna nagroda indywidualna)
Maja to bardzo aktywna i ambitna wokalistka, która nie boi się nowych wyzwań. Uczęszcza na zajęcia do Studia Piosenki Świetlik w Suwalskim Ośrodku Kultury. W 2023 r. osiągnęła ogromny sukces, będąc reprezentantką Polski w finale Eurowizji Junior we Francji i zdobywając tam wysokie szóste miejsce.
Maja Krzyżewska otrzymała nagrodę za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie śpiewu oraz promocję Suwałk na imprezach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej.

10. Emil Kulbacki (doroczna nagroda indywidualna)
Nauczyciel kształcenia słuchu, instruktor muzyczny, animator kultury, muzyk i instrumentalista, kompozytor, opiekun artystyczny zespołu szantowego Zmiana Wachty. Założyciel i instruktor Studia Piosenki Świetlik działającego w Suwalskim Ośrodku Kultury, które aktualnie zrzesza sześćdziesięcioro młodych wokalistów w wieku od siedmiu do dwudziestu lat.
Pan Emil Kulbacki otrzymał nagrodę w dziedzinie kultury za wyjątkową pasję do śpiewu i umiejętne przekazywanie jej młodym wokalistom Studia Piosenki Świetlik.

11. Amelia Niedźwiecka (doroczna nagroda indywidualna)
Skromna i bardzo utalentowana wokalistka, która swoje umiejętności wokalne doskonali właśnie w Studiu Piosenki Świetlik w SOK. Do każdego występu – niezależnie od rangi wydarzenia czy wielkości sceny – podchodzi z takim samym entuzjazmem i pasją. W minionym roku zdobyła między innymi I miejsce w XXIX Regionalnym Konkursie Wokalnym w Grajewie.
Amelia Niedźwiecka otrzymała nagrodę doroczną za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie śpiewu oraz promocję Suwałk na imprezach o randze regionalnej i ogólnopolskiej.

12. Iryna Popova (doroczna nagroda indywidualna)
Pani Iryna jest dyplomowanym pedagogiem i choreografem. Od 2015 r. pracuje w Suwalskim Ośrodku Kultury jako główny instruktor w Dziale Edukacji Artystycznej i Animacji Lokalnej. Prowadzi Studio Tańca Radość, pracuje z dziećmi i młodzieżą. Ma na swoim koncie reżyserię siedmiu widowisk taneczno-muzycznych. Ostatnie z nich, „Pomieszane historie”, w 2023 r. gościło na scenie SOK, przy pełnej widowni, szesnaście razy.
Pani Iryna Popova otrzymała nagrodę doroczną za twórcze działania na rzecz mieszkańców Suwałk i rozbudzanie w najmłodszych z nich talentu i pasji.

13. Dorota Skłodowska (doroczna nagroda indywidualna)
Dziennikarka, redaktorka, animatorka i menedżerka kultury. Pracuje w Suwalskim Ośrodku Kultury, zajmując się między innymi koordynacją współpracy z organizacjami pozarządowymi. Dzięki swoim kompetencjom społecznym i wyjątkowej empatii stworzyła przy ul. Teofila Noniewicza 71 miejsce przyjazne i dostępne dla różnych grup społecznych.
Pani Dorota Skłodowska otrzymała nagrodę za propagowanie artystycznego ruchu amatorskiego oraz inicjowanie i realizowanie przedsięwzięć artystycznych budujących trwałe relacje instytucji kultury z ich uczestnikami.

14. Anna Szafranowska (doroczna nagroda indywidualna)
Śpiewaczka, pedagożka, animatorka kultury, instruktorka teatralna. Pracuje w Suwalskim Ośrodku Kultury, prowadząc Zespół Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas, Zespół Uwrocie i Suwałki Gospel Choir oraz, od września 2023 r., Suwałki Gospel Kids. Pomysłodawczyni i inicjatorka wielu wydarzeń kulturalnych, w tym cyklicznych spotkań z wielokulturowością Suwalszczyzny – Na styku kultur. Pasjonatka kultury ludowej naszego regionu.
Pani Anna Szafranowska otrzymała nagrodę za pielęgnowanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego Suwalszczyzny poprzez upowszechnianie muzycznych tradycji regionu.

15. Helena Taudul-Łobacz (doroczna nagroda indywidualna)
Helena to utalentowana i ambitna wokalistka. Śpiew doskonali w Suwalskim Ośrodku Kultury na zajęciach Studia Piosenki Świetlik. Na co dzień uczy się w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Suwałkach w klasie fortepianu. W 2023 r. zdobyła między innymi II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Patriotycznej Z pieśnią przez wieki.
Helena Taudul-Łobacz otrzymała nagrodę za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie śpiewu oraz promocję Suwałk na imprezach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej.

16. Suwalskie Towarzystwo Muzyczne im. Emila Młynarskiego (jubileuszowa nagroda zespołowa)
Stowarzyszenie istnieje od 1981 r. Wszechstronnie działa w zakresie szerzenia kultury wymagającej, inspirując mieszkańców miasta, regionu i kraju do aktywnego uczestnictwa w kulturze i działaniach twórczych. Najbardziej znane wydarzenia organizowane przez Stowarzyszenie to: Suwalskie Lato Muzyczne, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny ARS MUSICA czy Konopnicjańskie Ogrody Sztuki.
Działalność STM nie ogranicza się tylko do Suwałk. W jego skład wchodzą między innymi Społeczne Ognisko Muzyczne w Piszu, które w 2023 r. obchodziło jubileusz 50-lecia istnienia oraz Piski Chór Kameralny, który świętował swoje 30-lecie.

17. Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Suwałkach (jubileuszowa nagroda zespołowa)
Stowarzyszenie istnieje od 1999 r. W 2023 r. liczyło 162 słuchaczy w wieku 60 plus. W ramach organizacji działa zespół wokalny Złota Jesień, zespoły taneczne Srebrne Pierwiosnki i Szase oraz grupa fotograficzna Fotosenior. UTW od 25 lat organizuje cykliczne wykłady z udziałem specjalistów, a także zajęcia fakultatywne w różnorakich dziedzinach.
Pomaga starszym osobom radzić sobie z izolacją, osamotnieniem i wycofaniem społecznym. Udało mu się stworzyć przyjazne miejsce, w którym seniorzy inspirują się nawzajem, otrzymują pomoc i wsparcie oraz mogą aktywnie i twórczo spędzać czas.
W tym roku Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodzi jubileusz 25-lecia działalności.

18. Mirosława Krymska (jubileuszowa nagroda indywidualna)
Pedagożka teatru, animatorka kultury, instruktorka i twórczyni teatralna, dyplomowana nauczycielka, socjoterapeutka, logopedka. Kształtuje wrażliwość młodych ludzi prowadząc zajęcia edukacyjne, artystyczne i socjoterapeutyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
W Suwalskim Ośrodku Kultury prowadzi Pracownię Przytulisko Wyobraźni, a także alternatywny Teatr Form Czarno-Białych PLAMA, grupę Nie Po Godzinach, Teatr Hybrydowy oraz dziecięce zespoły Mniejszy od Mikrusa i Mikrus.
Jest inicjatorką i współtwórczynią Suwalskich Teatr-Akcji, koordynatorką pokazów Teatru Polska w SOK-u, reżyserką nagradzanych spektakli.
Słowem – to człowiek instytucja suwalskiego środowiska teatralnego, nietuzinkowa, pełna pasji twórcza osoba, która przez ostatnie 35 lat konsekwentną pracą stworzyła przestrzeń do rozwoju sztuki teatralnej i środowiska teatralnego w Suwałkach.

19. Joanna Łupinowicz (jubileuszowa nagroda indywidualna)
Od 1993 roku pracuje na rzecz rozwoju i upowszechniania kultury w Suwałkach, zajmując się działalnością teatralną. Prowadzi zajęcia w placówkach kultury, oświaty, a także dla stowarzyszeń. Od 25 lat kieruje Pracownią Teatru Lalki i Aktora, aktualnie w Suwalskim Ośrodku Kultury.
Jest pomysłodawczynią wielu projektów teatralnych, między innymi Art-Instalacji, reżyserką i autorką scenariuszy, scenografii i kostiumów do wydarzeń realizowanych przez miejskie jednostki kultury i lokalne stowarzyszenia, m.in. „Bal w Resursie Obywatelskiej 1914” i cyklu spotkań Na Styku Kultur oraz laureatką wielu nagród instruktorskich. W latach 2014-2020 realizowała według własnych scenariuszy cykl Kartki z historii Suwałk.
W 2023 roku świętowała jubileusz 30-lecia pracy na rzecz kultury w Suwałkach.

20. Krzysztof Masłowski (jubileuszowa nagroda indywidualna)
Pedagog, instruktor tańca i animator kultury. Od 1978 r. związany z amatorskim ruchem artystycznym w Suwałkach. Pierwsze kroki na tym polu stawiał jako tancerz w Zespole Pieśni i Tańca Suwalszczyzna. Wokalista i instrumentalista różnych formacji muzycznych, między innymi szantowej Zmiany Wachty. Pomysłodawca Suwalskiego Maratonu Szantowo-Folkowego.
Przez 45 lat działań na rzecz suwalskiej kultury z dużym zaangażowaniem włączał się w wiele innych działań budujących różnorodną ofertę imprez środowiskowych kierowanych do suwalczan, zarówno za kulisami, jako ich organizator, ale także uatrakcyjniając je na scenie.

21. Danuta Zaworska-Jurkowska (jubileuszowa nagroda indywidualna)
Wokalistka, od 50 lat na scenie. Sprawna i kreatywna organizatorka, wrażliwa i ciepła nauczycielka młodych wokalistek – amatorek stawiających pierwsze kroki na scenie. Od 1977 roku związana z Suwałkami i miejscowym artystycznym ruchem amatorskim. Członkini Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna oraz zespołu jazzu tradycyjnego North Pole Band, założonego przez Mariana Szaryńskiego.
Zdobywczyni wielu nagród na przeglądach i festiwalach, osoba wspierająca młodych wykonawców. Członkini Stowarzyszenia Twórczych Seniorów Rozłogi i założycielka zespołu Wspomnień Czar. Od dwóch lat liderka wokalna Kabaretu Literackiego Rozłogi, którego występy odbywają się w Kawiarence Artystycznej w SOK.

Stypendia artystyczne Prezydenta Miasta Suwałk dla dzieci i młodzieży uzdolnionej artystycznie na 2024 rok:

1. Julia Bigielis
Na co dzień Julia doskonali swoje umiejętności w Studiu Piosenki Beciaki. Regularnie bierze udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach piosenki i konkursach wokalnych, występując tak solo, jak i w zespole.

2. Maja Kałęka
Maja jest wokalistką Suwalskiego Studia Piosenki Beciaki, w którym od wielu lat doskonali swój śpiew. Regularnie, jako solistka i z zespołem, bierze udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach piosenki i konkursach wokalnych.

3. Bruno Kornacki
Bruno jest uczniem dwóch suwalskich placówek artystycznych: Miejskiego Ogniska Artystycznego im. Jerzego Lelewela, gdzie doskonali swój śpiew i Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Suwałkach, w której uczy się w klasie fortepianu. Bruno z powodzeniem reprezentuje Suwałki w ogólnopolskich konkursach, zajmując w nich wysokie miejsca.

4. Wiktoria Maliszewska
Wiktoria jest uczennicą czwartej klasy I stopnia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach, gdzie uczy się gry na oboju. Swoje umiejętności doskonali pod kierunkiem mgr Mirelii Trojanowskiej. Z sukcesami bierze udział w konkursach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej.

5. Julia Markowska
Julia to utalentowana wokalistka, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach. Swój talent muzyczny rozwija i kształci w studio wokalnym w Warszawie. Julia w ciągu ostatniego roku wzięła udział w dziewiętnastu festiwalach piosenki i konkursach wokalnych o randze międzynarodowej, zdobywając nagrody Grand Prix i zajmując pierwsze miejsca.

6. Agnieszka Ołowniuk
Agnieszka jest tancerką Studia Tańca Radość oraz Zespołu Pieśni i Tańca Wyszywanka, solistką widowisk taneczno-muzycznych SOK i zdobywczynią czołowych miejsc renomowanych festiwali i konkursów tanecznych. Swoje umiejętności prezentuje również podczas wydarzeń miejskich o charakterze kulturalnym, sportowym i społecznym.

7. Maja Osewska
Maja jest uczennicą czwartej klasy instrumentalistyki II stopnia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach. Grę na oboju doskonali pod kierunkiem mgr Mirelli Trojanowskiej. Regularnie bierze udział w konkursach o randze ogólnopolskich i międzynarodowych, zdobywając najwyższe miejsca.

8. Marharyta Shramko
Marharyta jest tancerką Studia Tańca Radość oraz Zespołu Pieśni i Tańca Wyszywanka, solistką widowisk taneczno-muzycznych w Suwalskim Ośrodku Kultury. Zdobywa czołowe miejsca na festiwalach i konkursach tanecznych. Swój taneczny talent prezentuje także na wydarzeniach miejskich o charakterze kulturalnym, sportowym i społecznym.

9. Sebastian Walento
Sebastian jest wokalistą suwalskiego Studia Piosenki Beciaki, w którym od wielu lat doskonali swój śpiew. Regularnie bierze udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach piosenki i konkursach wokalnych, na których występuje solo i w zespole.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna