Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszają kolejne wykopaliska

Andrzej Zdanowicz [email protected]
Robotnicy podczas prac na żwirowni odkryli pozostałości cmentarzyska ciałopalnego z około 500 r. przed naszą erą.

Jeszcze w sierpniu lub na początku września w miejscu tego znaleziska, niedaleko miejscowości Wierzchuca Nagórna (gm. Drohiczyn), rozpoczną się specjalistyczne badania archeologiczne. Wojewódzki konserwator zabytków musi tylko wybrać wykonawcę badań.

- Odkrycia tego dokonano dość przypadkowo parę tygodni temu - mówi Zofia Cybulko, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Nie planowaliśmy badań w tym miejscu, ale musimy działać szybko, bo znalezisku grozi zniszczenie. Aby zrealizować badania, jeszcze w tym roku poprosiliśmy o wsparcie wojewodę.

Ten zgodził się przeznaczyć na nie pieniądze.

- Wśród odnalezionych resztek cmentarza ciałopalnego znaleźliśmy m.in. popielnice z prochami zmarłych - mówi Jerzy Maciejczuk, archeolog z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku. -

Pochodzą one prawdopodobnie ze schyłku epoki brązu lub początków epoki żelaza, czyli z ok. 500 r. p.n.e.
Również we wrześniu rozpoczną się wykopaliska na terenie grodziska w Mielniku (powiat siemiatycki). Tam archeolodzy natrafili na pozostałości wczesnośredniowiecznego zamku i kościoła.

- Dziś widoczne ruiny budynków połączone są z pozostałościami starszej zabudowy - wyjaśnia archeolog.

- Odkryliśmy m.in. fragmenty dawnej kaplicy zamkowej.

Pierwszy zamek w Mielniku został zniszczony podczas najazdu Szwedów. Historycy nie są pewni czy był on drewniany, czy murowany. Wyjaśnią to badania archeologiczne.

Wykopaliska prowadzone są także w grodzisku średniowiecznym w Zbuczu (powiat hajnowski). Z przerwami trwają one już od około 10 lat. Obecnie archeolodzy próbują zweryfikować informację o istnieniu wewnętrznej fosy w zamku.

- Zakończyły się już dość ciekawe badania w okolicach miejscowości Jeroniki, prowadzone podczas przebudowy drogi z Białegostoku do Jeżewa - mówi Jerzy Maciejczuk. - Odkryto tam aż 12 stanowisk wielokulturowych. Najstarsze wykopaliska sięgały epoki neolitu i mezolitu, młodsze wczesnego średniowiecza.

Odnaleziono w nich m.in. jamy gospodarcze, paleniska i narzędzia krzemienne z okresów pradziejowych oraz pozostałości średniowiecznej zabudowy dworskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna