Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszają prace nad ustawami mieszkaniowymi. Wśród nich bon mieszkaniowy

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Ruszają prace nad ustawami mieszkaniowymi. Wśród nich bon mieszkaniowy
Ruszają prace nad ustawami mieszkaniowymi. Wśród nich bon mieszkaniowy Fot. Mariusz Kapa³A / Gazeta Lubuska
Zgodnie z zapowiedziami wicepremiera Jarosława Gowina w poniedziałek rozpoczną się prace nad dwiema ustawami mieszkaniowymi, wchodzącymi w skład Polskiego Ładu - o bonie mieszkaniowym i gwarancjach spłaty kredytów hipotecznych oraz o domu do 70 mkw. bez formalności.

- W poniedziałek mają się rozpocząć prace nad ustawami mieszkaniowymi, które znajdują się w Nowym Ładzie - zapowiedział w rozmowie z PAP wicepremier Jarosław Gowin.

Chodzi o dwa projekty ustaw, nad którymi resort rozwoju zakończył prace: o bonie mieszkaniowym i gwarancjach spłaty kredytów hipotecznych oraz o domu do 70 mkw. bez formalności.

Gowin przekazał, że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii złożyło gotowe już projekty z propozycją włączenia ich do wykazu prac rządu. Zespół ministerialny, który decyduje o tym wykazie, spotyka się w poniedziałek. - Ponieważ mają one charakter priorytetowy z punktu widzenia Polskiego Ładu, to liczę na to, że trafią do Sejmu najpóźniej w sierpniu – oświadczył lider Porozumienia.

Zawarty w Polskim Ładzie projekt dotyczący bonu mieszkaniowego ma umożliwić Polakom najem lub nabycie własnego mieszkania bądź domu jednorodzinnego, ewentualnie wybudowanie domu jednorodzinnego. Przyznane dofinansowanie miałoby być uzależnione m.in. od liczby członków gospodarstwa domowego.

Kilka miesięcy temu Jarosław Gowin mówił, że kwota przyznana w ramach dofinansowania wynieść może nawet 185 tys zł. Z kolei bon miałby zacząć obowiązywać od stycznia 2023 r.

Rządowy program przewiduje również wprowadzenie zmiany polegającej na ułatwieniu budowy niewielkich obiektów mieszkalnych.

Obecnie zezwolenia na budowę i kierownika budowy, a jedynie po zgłoszeniu, można stawiać domki mające do 35 mkw. powierzchni.

Szykuje się bardzo dużo zmian dla emerytów. Rząd Prawa i Sprawiedliwości szykuje małą rewolucję w emeryturach. Co ma się zmienić? Wśród propozycji są m.in. zmiany w doręczeniach świadczeń i rozwiązanie problemu emerytur czerwcowych. Zobacz, co ma się zmienić już od przyszłego roku. Planowane wdrożenie nowości zaplanowano na 1 stycznia 2022 roku. Szczegóły prezentujemy na kolejnych stronach ---->

Ogromne zmiany w emeryturach. Zobacz, na czym mają polegać. ...

Proponowane przepisy zakładają natomiast, że możliwość budowania niewielkich budynków mieszkalnych jednorodzinnych i budynków rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 70 mkw. bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy.

Sprawy mieszkaniowe problemem obecnego rządu

Lider PiS Jarosław Kaczyński, podczas kongresu partii mówił m.in. o programach, których nie udało się zrealizować. W tym kontekście, obok sądownictwa, wymienił „Mieszkanie Plus”. - Tu okazało się, że wciąż, nasza władza, nasze państwo, jest zbyt słabe, by przełamać opór ze strony różnego rodzaju korporacji, ale także opór ze strony różnego rodzaju grup nacisku. Pewne znaczenie miały tutaj także spory wewnętrzne, wewnątrz aparatu państwowego, nawet wewnątrz rządu, które często nam szkodzą – stwierdził polityk.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ruszają prace nad ustawami mieszkaniowymi. Wśród nich bon mieszkaniowy - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna