MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rządowy program wsparcia dla przygranicznych samorządów. Gminy chcą budować drogi

Julia Szypulska
Julia Szypulska
Powiat białostocki wnioskował o pieniądze na dokończenie remontu Powiatowego Centrum Zdrowia w Czarnej Białostockiej
Powiat białostocki wnioskował o pieniądze na dokończenie remontu Powiatowego Centrum Zdrowia w Czarnej Białostockiej
O wsparcie mogą się ubiegać samorządy z pięciu powiatów woj. podlaskiego: augustowskiego, sokólskiego, białostockiego, hajnowskiego i siemiatyckiego. Wkrótce mija termin składania wniosków. Zainteresowanie jest bardzo duże. Można dostać maksymalnie 2 mln zł dofinansowania na wniosek.

Chodzi o rządowy program rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych. Jego celem jest poprawa jakości życia mieszkańców oraz rozwój społeczno-gospodarczy.

Będziemy wspierać działania samorządów z północno-wschodniej Polski, które najbardziej ucierpiały na skutek agresji rosyjskiej na Ukrainę oraz wojny hybrydowej na granicy polsko-białoruskiej - zapowiedział w lutym wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Protas.

Na co można dostać dofinansowanie? W programie przewidziano cztery obszary:

  • poprawa transportowej infrastruktury drogowej oraz bezpieczeństwa drogowego,

  • rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury dla ochrony środowiska naturalnego,

  • stworzenie warunków do rozwoju zrównoważonej turystyki,

  • poprawa stanu infrastruktury edukacyjnej, zdrowotnej i społecznej.

Realizację programu zaplanowano na lata 2024-2030. Wziąć w nim udział mogą samorządy znajdujące się wzdłuż wschodniej granicy Polski, w przypadku woj. podlaskiego są to powiaty:

  • augustowski,

  • sokólski,

  • białostocki,

  • hajnowski,

  • i siemiatycki.

Pula finansowania wynosi 125 mln zł na województwo. Maksymalna kwota dofinansowania w ramach jednego wniosku wynosi z kolei 2 mln złotych. Jeden samorząd może otrzymać dotacje na realizację maksymalnie dwóch zadań inwestycyjnych.

Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Do 25 czerwca 2024 roku wpłynęło 57 wniosków o łącznej wartości ponad 107 mln zł., najwięcej w ramach działania dotyczącego poprawy infrastruktury drogowej i bezpieczeństwa drogowego - informuje Inga Januszko-Manaches, rzeczniczka wojewody podlaskiego.

Dotychczas wnioski złożyło 39 jednostek samorządu terytorialnego. Na liście są m.in. takie samorządy jak powiat białostocki, miasta Augustów i Suwałki, gminy Gródek, Bakałarzewo, Jeleniewo, Puńsk czy Dubicze Cerkiewne.

Mieszkańcy ciągle oczekują poprawy nawierzchni ulic - mówi Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa. - Dlatego też złożyliśmy dwa wnioski właśnie z tego działania. Wybraliśmy ulice, do których mieliśmy już przygotowaną dokumentację, a jednocześnie takie, które będziemy w stanie przebudować, nie dokładając zbyt dużo z własnego budżetu.

Burmistrz Augustowa nie chce wskazywać konkretnych nazw nie wiadomo bowiem, czy złożone przez miasto wnioski otrzymają dofinansowanie. Zdradza jednak, że jeden z nich dotyczy osiedla Borki.

O dofinansowanie mogą się ubiegać m.in. samorządy, w których infrastruktura drogowa została zniszczona przez pojazdy wojskowe. Taka sytuacja miała miejsce na przykład w gminie Gródek. Stąd jeden z wniosków dotyczy budowy dwóch ulic. Drugi zaś utworzenia dwóch oddziałów przedszkolnych.

Wnioski na nowe oddziały przedszkolne i remont ośrodka zdrowia

Chcemy przerobić kilka pomieszczeń po dawnym USC - informuje Wiesław Kulesza, wójt gminy Gródek.

O pieniądze na kolejny etap modernizacji Powiatowego Centrum Zdrowia w Czarnej Białostockiej ubiega się z kolei powiat białostocki. Przypomnijmy, że placówka powstaje w części wydzielonej z zespołu szkół przy ul. Kościuszki. Zakres prac jest bardzo szeroki, przewiduje m.in. budowę szybu windowego, przebudowę parteru oraz podpiwniczenia budynku. Pierwszy etap to uruchomienie przychodni POZ. Kolejny, i na to powiat potrzebuje dodatkowych pieniędzy, to gabinety specjalistyczne, w tym ginekologiczny.

Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym do zakończenia realizacji programu lub zakontraktowania w pełni kwot - w zależności, który z tych terminów jest wcześniejszy. Wniosek zawierający wydatki na dany rok jest składany przez wnioskodawcę do dnia 31 maja danego roku, natomiast w przypadku roku 2024 – termin ten został wydłużony do 30 czerwca - wyjaśnia rzeczniczka wojewody podlaskiego.

O kolejności uzyskania dofinansowania decyduje poprawność wniosków oraz zgodność z zakresem przedmiotowym programu, spełnienie warunków programu, a także data i godzina wpływu wniosku do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna