Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sąd zakończy spór o tradycję

Izabela Krzewska [email protected]
– Nasze dotychczasowe próby zawarcia kompromisu były skutecznie torpedowane przez drugą stronę – tłumaczy złożenie pozwu Mikołaj Buszko
– Nasze dotychczasowe próby zawarcia kompromisu były skutecznie torpedowane przez drugą stronę – tłumaczy złożenie pozwu Mikołaj Buszko A. Zgiet
Sąd Apelacyjny w Białymstoku zadecyduje, kto ma prawo do dorobku znanego festiwalu muzyki cerkiewnej.

Gazeta Współczesna - wspolczesna.pl na Facebooku - wybierz "Lubię to". Będziesz na bieżąco

Czytaj również: Senat chce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach. Paliwa podrożeją?

Naprzeciw siebie stanęli Mikołaj Buszko, pomysłodawca festiwalu i szef Fundacji "Muzyka Cerkiewna" oraz przedstawiciel Stowarzyszenia "Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej" w Hajnówce. Fundacja zarzuca stowarzyszeniu naruszanie jej dóbr osobistych w postaci bezprawnego kopiowania i odwoływania się do tradycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej. Domaga się opublikowania na stronie internetowej stosownego oświadczenia.

Sprawa ta trafiła na wokandę po raz drugi. W styczniu br. sąd pierwszej instancji odrzucił pozew Fundacji "Muzyka Cerkiewna". Ta odwołała się od wyroku.
Wpiątek argumentów zwaśnionych stron wysłuchał Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Pełnomocnik Stowarzyszenia, mecenas Mikołaj Zdasiuk, odpiera zarzuty zawarte w pozwie. Twierdzi, że Cerkiew prawosławna od początku współorganizowała festiwal i dlatego ma w równym stopniu prawo do korzystania z jego dorobku.

- Z uwagi na uwarunkowania historyczne, w 1981 r. Cerkiew nie mogła być podmiotem, który organizuje tego typu festiwal. Dlatego robił to Hajnowski Dom Kultury. Udział Cerkwi prawosławnej w organizacji festiwalu był jednak oczywisty - mówił przed sądem.

- W żadnych dokumentach nie ma takiego śladu - twierdzi z kolei Mikołaj Buszko. - Stosunek wielu księży i hierarchów do festiwalu był różny. Metropolita Sawa w 1987 r. zakazał chórom z Diecezji białostocko-gdańskiej uczestniczenia w naszym festiwalu. Jeśli dodać do tego dokumenty, potwierdzające to, że opłacaliśmy korzystanie z cerkwi, rachunki za energię elektryczną, a nawet korzystanie przez uczestników festiwalu z toalet, to o jakiej współorgani-zacji może być mowa?

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce organizowany jest od ponad 30 lat. W wyniku sporu między organizatorami podzielił się na dwie imprezy. Pierwsza zachowała nazwę, ale przeniosła się do Białegostoku. Druga - popierana przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny - od 2002 r. organizowana jest w Hajnówce pod nazwą: Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.
Wyrok poznamy 31 lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna