MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sale do fitnessu i nowoczesny sprzęt - tak wygląda nowy budynek szpitala w Choroszczy [ZDJĘCIA]

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Wyremontowany budynek szpitala psychiatrycznego w Choroszczy.
Wyremontowany budynek szpitala psychiatrycznego w Choroszczy. Izolda Hukałowicz
Szpital psychiatryczny w Choroszczy zakończył przebudowę jednego ze swoich budynków. Znajdują się w nim wyremontowane sale z dodatkowymi łazienkami, nowoczesna pracownia terapeutyczna, a nawet sale do fitnessu. Dziś (12 stycznia) uroczyście otwarto budynek, do którego już niedługo trafią pacjenci z trzech oddziałów.

Otwarcie świeżo wyremontowanego budynku szpitala psychiatrycznego w Choroszczy odbyło się z prawdziwą pompą. Oprócz tradycyjnego poświęcenia pomieszczeń było odsłonięcie tablicy poświęconej dr Janinie Bernasiewicz, której imieniem nazwano oddział ogólnopsychiatryczny VI, koncert kwartetu smyczkowego, a także przemówienia, m.in. dr. Tadeusza Borowskiego-Beszty, który pełnił funkcję dyrektora szpitala.

- Dziś oddajemy do użytku budynek, w którym będą się mieściły trzy szpitalne oddziały: ogólnopsychiatryczny V (z 60 łóżkami), ogólnopsychiatryczny VI (również z 60 łóżkami) i leczenia zaburzeń nerwicowych (z 20 łóżkami) - mówiła Ewa Zgiet, dyrektor szpitala w Choroszczy. - Nasi pacjenci będą leczeni w bardzo komfortowych warunkach, na miarę XXI wieku. To jedna z niewielu inwestycji w Polsce, która przyczyniła się do lepszych warunków leczenia pacjentów.

CZYTAJ: Choroszcz. Wydają nawet 2,5 tys. posiłków dziennie! Jak wygląda kuchnia w szpitalu w Choroszczy?

Przebudowa, pod nadzorem konserwatora zabytków, trwała blisko 2,5 roku. Zmieniło się całe wnętrze budynku: korytarze są szersze, a okna wyposażone zostały w specjalne, wzmocnione szyby. Wymieniono też wszystkie instalacje - sanitarną, elektryczną, wentylacji mechanicznej i teletechniczną przeciwpożarową.

Przebudowany budynek ma ponad 5 tys. metrów kwadratowych i jest jednym z wielu obiektów kompleksu szpitala. Składa się z trzech segmentów: 23, 23A i 23B, połączonych ze sobą funkcjonalnie i komunikacyjnie. Centralnie położona część 23A pełni funkcję diagnostyczno–terapeutyczno–żywieniową, natomiast przylegające segmenty 23 i 23B diagnostyczno–leczniczą, czyli są to po prostu oddziały łóżkowe. W piwnicy budynku usytuowano szatnie i łazienki pracowników oraz pomieszczenia techniczne i gospodarcze.

- Ten kompleks budynków jest stary i wymaga wielu remontów. Widzimy potrzebę istnienia tego szpitala i będziemy go wspierać. - mówił Marek Malinowski, wicemarszałek województwa podlaskiego. - Mam nadzieję, że dzięki tym inwestycjom pacjenci będą leczyć się w lepszych warunkach, a pracownicy będą też mieli lepsze warunki do pracy.

Jubileusz 90-lecia istnienia szpitala w Choroszczy. Odsłonięcie pamiątkowej tablicy.

Choroszcz: szpital świętuje 90-lecie istnienia. Skromny jubi...

W salach już stoją nowe łóżka i szafki dla chorych. Większość z nich posiada własne łazienki. Pacjenci będą też korzystać z bogato wyposażonej sali terapeutycznej, a także sal do fitnessu, z profesjonalnym, ale bezpiecznym (bez ciężarków do podnoszenia) sprzętem sportowym. Jak zapowiada dyrekcja, wiosną ruszą prace na terenie za budynkiem. Zostanie on ogrodzony i tak zagospodarowany, aby podczas ciepłych dni chorzy mogli wolny czas spędzać na świeżym powietrzu.

Dr Tadeusz Borowski-Beszta, były dyrektor szpitala w Choroszczy i obecny kierownik hospicjum stacjonarnego "Dom Opatrzności Bożej", tak mówił o nowej inwestycji:

- Bardzo cieszę się, że kolejni dyrektorzy modernizują szpital. Życzyłbym, aby był on nowoczesny nie tylko pod względem lokalowym, ale też pod względem humanizacji naszej psychiatrii. By, ci którzy, przychodzą tu po pomoc, byli otoczeni właściwą opieką i troską, by nie czuli się napiętnowani tym, że są pacjentami szpitala psychiatrycznego.

Koszt przebudowy i wyposażenia nowych oddziałów wyniósł ok. 13,1 mln zł. Prawie 9 mln zł pochodzi z budżetu województwa podlaskiego, ponad 3 mln z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, a szpital, z własnych środków dołożył blisko 1 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sale do fitnessu i nowoczesny sprzęt - tak wygląda nowy budynek szpitala w Choroszczy [ZDJĘCIA] - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna