Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządowe becikowe w Łomży wzrośnie, ale nie do 1000 zł, a do 1500 zł

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Łomży wzrośnie kwota samorządowego becikowego. Radni podczas środowej sesji 29 listopada zdecydowali, że od 1 stycznia 2024 roku kwota świadczenia wyniesie 1500 zł. Pierwszy wniosek prezydenta Mariusza Chrzanowskiego zakładał podniesienie becikowego do 1000 zł. Przysługuje ono z tytułu urodzenia się żywego dziecka matce lub ojcu, opiekunowi prawnemu dziecka albo opiekunowi faktycznemu, zamieszkałym w Łomży, niezależnie od ich dochodów.

Sesja rady miejskiej Łomża

W czwartek 23 listopada prezydent Łomży poinformował, że złożył do rady miejskiej wniosek o podwyższenie kwoty tzw. samorządowego becikowego. Świadczenie z tytułu narodzenia się dziecka przysługuje mieszkańcom Łomży od 2016 roku. Dotychczas wynosiła 500 zł. Wniosek prezydenta zakładał podniesienie kwoty do 1000 zł. Jednak radny Zbigniew Prosiński z klubu Przyjazna Łomża podczas sesji jednak zaproponował podniesienie świadczenia do 1100 zł.

W 2015 roku za 500 zł można było kupić 226 bochenków chleba. Średnia cena chleba półkilogramowego wynosiła 2,21 zł. Obecnie według danych GUS ta średnia cena wynosi 4,84, zatem za 226 bochenków trzeba zapłacić 1093,84 zł. Dlatego też uważam, że te 1100 zł na dzień dzisiejszy jest czymś co obliguje nas zwaloryzować do takiej kwoty te 500 zł - mówił podczas sesji Zbigniew Prosiński.

Zmiana decyzji po przerwie

Prezydent Mariusz Chrzanowski poprosił o przerwę, aby skonsultować wniosek. Po przerwie nie dość, że przychylił się do kwoty zaproponowanej przez klub Przyjazna Łomża, to zaproponował kolejne podniesienie kwoty becikowego do 1500 zł. Autopoprawkę prezydenta podnoszącą wysokość świadczenia poprali wszyscy radni. -Żałuję, że wyborów nie ma co roku - skomentował radny Obywatelskiego Klubu Samorządowego Artur Nadolny.

Jak otrzymać samorządowe becikowe w Łomży?

Wnioski o samorządowe becikowe należy składać w Dziale Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, ul. Polna 16 (tel. 86 2166319), od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30, nie później niż przed upływem 12 miesięcy od narodzin dziecka. Przysługuje ono z tytułu urodzenia się żywego dziecka matce lub ojcu, opiekunowi prawnemu dziecka albo opiekunowi faktycznemu, zamieszkałym w Łomży, niezależnie od ich dochodów. Prezydent Mariusz Chrzanowski informował, że od 2016 roku do października 2023 roku miasto wydało 3875 decyzji wypłacając zapomogę na łączną kwotę 1.937.500 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna