Najważniejsze inwestycje w powiecie sejneńskim
Najważniejsze inwestycje w powiecie sejneńskim
- Zintegrowany projekt ochrony przyrody na terenie i w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego poprzez zakup sprzętu ratowniczego oraz rozwój monitoringu (dofinansowanie -1,75 mln zł)
- Przebudowa drogi powiatowej Poćkuny-Berżniki (dofinansowanie - 2,28 mln zł).
Pieniądze zaoszczędzone z budżetu. Do tego dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego. I już można zdziałać wiele. Pokazują to sejneńskie inwestycje.
Sejny to urokliwe miasteczko na kresach. Z charakterem, z klimatem, wielokulturowe - nie ma wątpliwości Agnieszka Bazydło. - Gdy pojechałam tam z przyjaciółmi dwa lata temu, nie mogliśmy się nadziwić, ile tam jest do zobaczenia: klasztor, muzea, ośrodek Pogranicze. A do tego piękna przyroda. Tyle tylko, że trzy dni nam wystarczyły na zobaczenie wszystkiego. I wyjechaliśmy stamtąd. Nad wodę, na plażę. Bo w Sejnach ładnej plaży nie znaleźliśmy.
Poprawa infrastruktury rekreacyjno-turystycznej w Sejnach
O tym, że turystyka to szansa na rozwój tego regionu, doskonale wie Jan Kap, burmistrz Sejn.
- I nasi przedsiębiorcy też się o tym przekonują - zapewnia. Na dowód swoich słów podaje dane: dwa lata temu funkcjonowały tu dwa lokale gastronomiczne. Dziś jest ich już dziewięć. Jednak rozwój turystyki pomoże nie tylko restauracjom i barom. Skorzystają na tym właściciele kwater i hoteli, sklepów, ale też prowadzący instytucje kulturalne. Ale nie ma co się oszukiwać. Jeśli w miejscowości, gdzie są trzy jeziora i rzeka nie ma ładnej, zadbanej plaży - żaden turysta długo tu nie zabawi.
Dlatego burmistrz złożył wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego. Na poprawę infrastruktury turystycznej miasto dostało ponad pół miliona złotych.
Zmiany zaczęły się od przywrócenia świetności miejskiej plaży, która niszczała od lat. Teren został ogrodzony, oświetlony, zwodociągowany i skanalizowany. Postawiono pomost, urządzono pole biwakowe, postawiono wiatki oraz zbudowano dużą wiatę z kominkiem. Powstał też parking i plac zabaw dla dzieci. - Teraz planujemy przygotować kąpielisko - zapowiada burmistrz.
Jednak plaża to nie wszystko, co zrobiono za pieniądze z RPO, by uatrakcyjnić turystycznie Sejny. Przy placu Dominikańskim, turystycznym i kulturalnym sercu Sejn, wybudowano wypożyczalnię rowerów. A w październiku zostanie otwarte Centrum Informacji Turystycznej. Będzie się tu można dowiedzieć nie tylko, co warto zobaczyć w Sejnach i okolicach oraz jakie imprezy się tu właśnie odbywają, ale też... odpocząć po dłuższej marszrucie. Obok głównego budynku postawiono wygodne, zadaszone ławeczki.
- Chcielibyśmy, aby oferta turystyczna z każdym rokiem wzrastała - mówi Jan Kap.
Poprawa jakości usług medycznych SP ZOZ w Sejnach
Jeszcze 10 lat temu szpital w Sejnach był niedoinwestowany, zadłużony. Wydawało się, że nie ma dla niego nadziei, bo nie dość, że lekarze mieli do dyspozycji niemal wyłącznie przestarzały sprzęt, to jeszcze budynek był w ruinie: przerdzewiały dach, stare okna, przeciekająca instalacja. - Pomogły nam pieniądze unijne - przyznaje Waldemar Kwaterski, dyrektor SP ZOZ w Sejnach.
Na ostatnią inwestycję SP ZOZ w Sejnach z Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymał niemal 960 tys. zł. Pieniędzy wystarczyło na nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny, na aparat do znieczulania z respiratorem oraz stół operacyjny i nowoczesne sterylizatory parowe. Są to w pełni zautomatyzowane sterylizatory, których pracą steruje komputer, gdzie wszystko jest monitorowane i dokumentowane. Dzięki temu personel szpitala ma pewność, że używa sterylnych narzędzi.
Dzięki dofinansowaniu podniósł się też poziom zabiegów rehabilitacyjnych. Szpital zyskał bowiem aparat do krioterapii, specjalistyczne solarium lecznicze, nowoczesny laser biostymulacyjny, ergometry oraz sprzęt do kinezoterapii oraz maty i stoły do masażu leczniczego. Pacjentom po operacjach, urazach czy wypadkach łatwiej jest teraz wrócić do dawnej formy.
- Dzięki temu sprzętowi osiągamy lepsze efekty w rehabilitacji pacjentów - nie ma wątpliwości Małgorzata Andrejczyk, kierownik poradni rehebilitacyjnej. - Tym bardziej, że możemy teraz korzystać ze sprzętów, których do tej pory u nas nie było.
Potwierdza to pacjent Robert Jatkowski. Pan Robert jeździ na wózku inwalidzkim i od lat jest pacjentem sejneńskiej poradni.
- Korzystam z rotera mechanicznego. To jest na ćwiczenia bierne kończyn dolnych. Wzmacniam mięśnie i stawy. Wcześniej na te zabiegi jeździłem do Białegostoku. A to bardzo uciążliwe - przyznaje. - Na szczęście teraz wszystko mam na miejscu.
Jednak najważniejszym zakupem był aparat do znieczulania. Gdy pacjent jest pod wpływem narkozy, aparat ten przejmuje jego funkcję oddechową i kontroluje wszystkie parametry życiowe. Dzięki temu lekarz cały czas monitoruje stan pacjenta. Dzięki nowej aparaturze sejneński szpital ma teraz nie jedną, ale dwie doskonale wyposażone sale operacyjne i w tym samym czasie można jednocześnie operować dwóch pacjentów. Z pieniędzy z RPO kupiono też do tej sali nowoczesny stół operacyjny.
- Bardzo podniosła się jakość naszych usług - podsumowuje Waldemar Kwaterski.
W piątek w "Gazecie" - Razem zmieniamy Ziemię Augustowską
W TVP BIAŁYSTOK:
Reportaże będą emitowane też w Telewizji Polskiej Białystok w godz. 17.55-18.05.
- Dziś - "Razem zmieniamy Ziemię Sejneńską".
s W czwartek - "Razem zmieniamy Ziemię Augustowską".
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?