MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Siemiatycze. Cerkiew Prawosławna. Wierni celebrowali święto Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Zobacz zdjęcia

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Siemiatycze 07.12.2023
Siemiatycze 07.12.2023 FB Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach
Wczoraj (12.07) Cerkiew Prawosławna celebrowała ważne święto, wierni wspominali świętych apostołów Piotr i Paweł. Na Podlasiu dzień ten jest szczególnie celebrowany w wielu miejscach, np. w Siemiatyczach, gdzie funkcjonuje stara parafia, której święci Piotr i Paweł patronują. Uroczystościom przewodniczyli: biskup siemiatycki Warsonofiusz i biskup hajnowski Paweł.

Spis treści

Ważne święto prawosławne w Siemiatyczach

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach została powołana w 1431 roku. Wczoraj celebrowano w nie święto parafialne. W cerkwi zgromadzili się tradycyjnie i licznie mieszkańcy miasta oraz przyjezdni aby wspólnie wspominać świętych Piotra i Pawła. Wśród uczestników nabożeństwa znalazło się bardzo wielu duchownych z okolicznych parafii na czele z biskupami:

  • hajnowskim, Pawłem
  • siemiatyckim, Warsonofiuszem

Zobacz jak wyglądały uroczystości w XIX-wiecznej cerkwi p.w. Piotra i Pawła w Siemiatyczach:

Święto Piotra i Pawła

Wczorajsze (12.07) święto upamiętnia zasługi Piotra i Pawła, zwanymi Książętami Apostołów. Święci są bardzo popularni wśród wiernych obrządku wschodniego jak i zachodniego. Do święta przygotowuje post nazywany Postem Piotrowym, który trwa od drugiego poniedziałku po Zesłaniu Ducha Świętego (Pięćdziesiątnicy), aż do dnia poprzedzającego uroczystość. Jest to pierwszy post, jaki został ogłoszony w chrześcijaństwie - apostołowie poprzez post przygotowywali się do swojej misyjnej działalności.

Święci apostołowie

Piotr

Piotr tak naprawdę miał na imię Szymon. Jezus zmienił mu imię przy pierwszym spotkaniu. Jego bratem był apostoł Andrzej. Szymon Piotr był rybakiem galilejskim. Chrystus przed odejściem zleca mu przewodnictwo. Piotr zakłada pierwszą gminę chrześcijańską w Jerozolimie, staje się obiektem nienawiści i prześladowań. Zostaje pojmany jednak udaje mu się zbiec. Ostatecznie wędrówkę kończy w Rzymie. Ok. 64 roku zostaje ukrzyżowany (na własną prośbę głową na dół; czuł się niegodny umierać tak jak Jezus)

Siemiatycze 07.12.2023
Siemiatycze 07.12.2023 FB Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach

Paweł

Urodził się jako obywatel rzymski, jego rodzina należała gorliwych wyznawców prawa mojżeszowego. Chrześcijan uważał za odszczepieńców. W Damaszku spotkał Chrystusa, który przekonał go do swojej nauki. Prześladowany uciekł\a i na wygnaniu przebywa 3 lata. Znany jest ze swoich wielkich podróży, gdzie zakłada gminy chrześcijańskie. W 60r. zostaje aresztowany w Jerozolimie. Puszczony z braku dowodów po jakimś czasie znów trafia do więzienia, ok. 67 roku Paweł ginie śmiercią męczeńską.

Zobacz jak wyglądały uroczystości w XIX-wiecznej cerkwi p.w. Piotra i Pawła w Siemiatyczach:

Święci Piotr i Paweł na Podlasiu

W naszym regionie istnieje wiele świątyń,których patronami są święci apostołowie Piotr i Paweł. Prócz tej w Siemiatyczach możemy na nie natrafić w:

  • Wasilkowie
  • Maleszach
  • Sobiatynie
  • Rajsku
  • Lewkowie Starym
  • Babikach
Rajsk
Rajsk Piotr Łozowik
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna